logo Silvarium tisk

Reakce Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP) na článek Hospodářských novin ze dne 10.1. 2017 pod titulkem: „ Lesníci po inventarizaci Lesů pátrají, kam zmizely miliony kubíků dřeva"

ALDP se důrazně ohrazuje proti tendenčnímu vyznění článku a některým názorům vysloveným jak jeho autorem, tak dotazovanými odborníky, či organizacemi.

Tvrzení, že státní podnik Lesy ČR (LČR) nechává ve svých lesích těžit externí firmy pod minimální či nepřehlednou kontrolou nebo dokonce, že velká část zjištěného manka je dána tím, že objem dřeva po pokácení neměří správci lesů – pracovníci LČR, ale sama firma a LČR pak zpětně vykazují, kolik dřeva vytěžily, neodpovídá skutečnosti. Tato a podobná tvrzení jsou lživá a neodpovídají současné praxi.

Je nutno zmínit, že u nemalé části surového dříví, které pochází z těžeb ve správě LČR a následně je uváděno na trh, je prováděno měření pracovníky LČR předem. Objemové množství dříví těženého smluvními partnery LČR je pod trvalou a důslednou kontrolou pracovníků LČR. A to jak na úrovni jejich nejnižších provozních jednotek revírníky, tak i pracovníky odboru interního auditu - oddělení provozní kontroly LČR, která provádí kontroly s velkou intenzitou a důsledností.

Závěrem bychom rádi zdůraznili, že i členské firmy ALDP by rády znaly důvody pro rozdíly, které vyplývají z provedené inventarizace a jsou připraveny dle svých možností při objasnění spolupracovat. Za základ považujeme nestranné posouzení používané metodiky měření a vykazování těžby. Z provozní praxe lze doložit nemalé ztráty, které vznikají odlišnými způsoby měření. Konkrétním příkladem může být ve výrobním procesu v lese používané měření mechanickými měřidly ve složitých provozních podmínkách a naproti tomu daleko dokonalejší měření opticko-elektronickými měřidly, kterými je prováděna přejímka dodaného dříví na měřících linkách ve dřevozpracujících provozech.

ALDP žádá autora i vydavatele, aby v případě podobných článků v budoucnosti věnovali přípravě, odborné argumentaci i celkovým souvislostem mnohem větší pozornost!

Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků sdružuje významné lesnické společnosti a největší zpracovatele dřeva v ČR. Firmy sdružené v ALDP obsluhují více než 70 % komplexních lesnických zakázek státního podniku Lesy ČR a zpracují přes polovinu dříví vytěženého v ČR.

Kontakt:
Výkonný ředitel ALDP
Ing. Zdeněk Musil
+ 420 602 244 825
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Komentáře  

+13 # *QUERCUS* 2017-01-15 21:09
Tohle má dvě roviny:
1. Z NILky lezou absolutní blbosti a je to celý jedna velká p...a.
2. Dejte někdy řeč s někým, kdo dělal operátora na přejímce ve velkém dřevozpracujícím provoze - přejímky jsou jedna velká legální zlodějina.
+12 # najše 2017-01-13 13:39
v podstatě můžeme být všichni rádi, že tam ten rozdíl NILka našla. Kdyby to sedělo, tak nás oberou ještě víc. Nevím, koho pan Musil vlastně zastupuje, ale vím bezpečně, že většina dříví se u nás vyváží ven (Bavorsko, Rakousko) a že na každé fůře chybí 1-2 kubíky. Dřevo stejné, koeficienty stejné a vždycky je ho míň. Když jsi těžař nebo traktorista, nebo sedíš na harvestoru, tak víš o čem to je. Měříš třeba taky elektronicky, ale pořád čekáš, až přijdou přejímky, abys věděl, kolik si vůbec udělal. A vždycky to vyjde tak, žes udělal miň. Takže se na mne nezlobte pane Musile, ale něco viny na tom rozdílu určitě máte. Liška chrání svůj ocas a potrefená husa se vždycky ozve ! :-*
-9 # mysl88 2017-01-13 14:04
Doporučuji nastudovat metodiku NIL oproti lesnickému provozu...
+10 # najše 2017-01-13 15:48
No, jestli to píšeš na mně, tak mně z Metodiky NIL klidně vyzkoušej, snad si ještě vzpomenu! :-*

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě