logo Silvarium tisk

Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka tvrdí, že jeho rezort udělal v boji s kůrovcem maximum. Současný stav je podle něj důsledkem několika faktorů. Na vině jsou podle něj i předchozí generace, které příliš nevysazovaly smíšené lesy.

Podle ministra životního prostředí v demisi Richarda Brabce stát čelí největší kůrovcové katastrofě od dob Marie Terezie. Na tom se s ním shoduje i bývalý šéf rezortu zemědělství Marian Jurečka. Jeho práci kritizoval v úterý premiér v demisi Andrej Babiš. Podle něj ministerstvo nedostatečně komunikovalo s ostatními rezorty a nechalo situaci dojít příliš daleko.
Za situaci mohou předchozí generacePříčin masivního rozšíření kůrovce je podle Jurečky hned několik. „K tomu, že taková situace může nastat, trochu pomohli i naši předci, protože takový rozsah smrkových monokultur je určitým sudem prachu, u nějž bylo jen otázkou času, kdy přijde doutnák," uvedl bývalý ministr životního prostředí.
Doplnil také, že k rozvoji lesního škůdce přispívá i změna klimatu. „V okamžiku, kdy je mírná zima, málo srážek v průběhu roku a zároveň vysoká teplota, jsou to ideální podmínky pro rozvoj kůrovce," prohlásil.
Jurečka v rozhovoru pro Seznam uvedl, že ministerstvo se v minulém funkčním období situaci s kůrovcem intenzivně věnovalo. „Už tehdy jsme se snažili situaci nepodcenit a udělat maximum opatření, která se týkala i nových úkolů pro státní podnik Lesy ČR. Ty začaly s velkou intenzitou nejenom těžit kalamitní dříví, ale také dělaly obrovské množství preventivních opatření," řekl Jurečka. Zároveň ale dodává, že na odklizení kalamitního dříví není v Česku dostatek pracovní síly.
Za současnou situací stojí podle Jurečky právě kombinace několika faktorů, které se sešly ve stejný moment. Stav ale není vážný jen v Česku, podobně jsou na tom i v okolní země.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě