logo Silvarium tisk
Kašperské Hory/ Pracovníci malé laboratoře v Kašperských Horách vytvořili genetickou mapu původních šumavských smrčin. Na základě genetických analýz určili, jaký smrk je pro Šumavu původní a v jakých oblastech se vyskytuje.
 „Zkoumali jsme sedmdesát smrkových populací ve všech pralesích v České republice. Na Šumavě jsme našli genetické znaky, které se jinde v Čechách nevyskytují,” uvedl zakladatel laboratoře GEN–LAB Jiří Mánek s tím, že tak rozsáhlé zpracování nemá v Evropě obdoby.

 Při výzkumu šumavských smrčin vyšli genetici z historického průzkumu Josefa Jelínka, který vytipoval osmnáct původních území, a potvrdili, že smrkové populace jsou původní na čtrnáci místech v nejcennějších částech parku, například v boubínském pralese, u Pramenů Vltavy, na Trojmezné či u jezera Laka.

Podle Mánka je důležité, že výsledky výzkumu se upotřebí v praxi. Správci parku už nyní založili klonový archiv původního smrku a pro obnovování lesů hodlají používat reprodukční materiál z prokazatelně původních smrkových lesů.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě