logo Silvarium tisk

VIMPERK Vedení šumavského parku se do boje s kůrovcem rozhodlo nasadit i jinou zbraň než jen motorovou pilu.

Šumavu mají před kůrovcem ochránit statisíce sazenic buků a jedlí. Zaměstnanci šumavského národního parku zahájili podzimní výsadbu dřevin, které zejména v nižších polohách Šumavy tvořily kdysi významnou část lesních porostů, kvůli intenzivnímu lesnickému hospodaření však musely ustoupit smrku. Jedle byla ještě v 17. století zastoupena na Šumavě z 20 procent, dnes se její výskyt pohybuje kolem jednoho procenta.

„Naším cílem je vytvoření odolnějších a zdravějších porostů,” uvedl náměstek ředitele správy Národního parku Šumava Tomáš Fait. Stoprocentní zastoupení smrků je na Šumavě přirozené pouze v pásmu takzvaných horských smrčin.

Lidé ale už v 19. století začali kvůli potřebě kvalitního a rychle rostoucího dřeva hromadně sázet smrky i v nižších polohách. Jenže smrkové monokultury představují živnou půdu pro nálety kůrovce, který využívá také zvyšujících se průměrných teplot, oslabujících obranyschopnost smrků.

„Budeme se proto snažit v maximální možné míře vrátit na Šumavu původní dřeviny,” řekl LN Petr Kahuda ze správy parku. K podzimní výsadbě je připraveno 191 tisíc buků, 147 tisíc jedlí, 31 tisíc jeřábů a osm tisíc javorů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě