logo Silvarium tisk
19.2.2009
ČT 24
Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Je to jako obrat o 180 stupňů. Ještě loni a předloni přicházely z české ekonomiky spíše jen zprávy o rekordech, rekordní růst hospodářství i burzy, historicky nejsilnější kurz koruny, minimální nezaměstnanost. Je únor roku 2009 a analytici i někteří politici se předhánějí v pesimistických scénářích. A informace statistiků ukazují, že jistý pesimismus je na místě.

David BOREK, redaktor

Český statistický úřad, v posledních týdnech posel špatných zpráv. A i když jsou analýzy psány často odborným jazykem, nepřímo se jejich výsledky dotýkají životů většiny lidí v České republice.

Pavel SOBÍŠEK, ekonom, UniCredit Bank

Co lidi obecně zajímá, je, zda budou mít práci a kolik za ni dostanou zaplaceno. A ve všech těchto makroekonomických ukazatelech se skrývají informace o tom, jaká je, jaká je pro lidi šance.

David BOREK, redaktor

Tak třeba průmyslová výroba. Naposledy rostla v září. Od té doby padá dolů. Dobu dvouciferných růstů vystřídaly dvouciferné poklesy. Natvrdo to pocítili hlavně výrobci aut.

Petr DUFEK, ekonom, ČSOB

Poslední čtvrtletí vymazalo veškeré nárůsty, které český průmysl dosáhl za prvních 9 měsíců roku. Je to něco neobvyklého, něco, co jsme tady v podstatě nikdy neviděli.

Josef VLÁŠEK, Český statistický úřad

Zakázky v průmyslu začaly klesat v září 2008 a klesaly i v dalších měsících čtvrtého čtvrtletí. Ten pokles přesahoval 20 %.

David BOREK, redaktor

A z průmyslem v této zemi souvisí skoro všechno. Bez zakázek se nerozvíjí expert a není práce pro lidi. Nezaměstnanost v lednu poskočila už skoro na 7 %. Začalo propouštění.

Luboš MOKRÁŠ, ekonom, Česká spořitelna

Už se to netýká ani jenom těch pracovních sil, které k nám přišly ze zahraničí, ale začíná to postihovat i přímo české občany.

David BOREK, redaktor

Během jediného měsíce tak dorazilo na úřady práce bezmála 50.000 nových lidí. Předchozí data naznačují, že ekonomika jako celek nevzkvétá. Koho by napadlo, že pouhý jednoprocentní ekonomický růst ve čtvrtém čtvrtletí bude vydáván za vlastně ještě docela dobrý výsledek.

Martin JAHN, Sdružení automobilového průmyslu

Na druhou stranu rostou i zásoby, takže je vidět, že firmy vyrábí na sklad, což není dobře, a ty údaje ještě mohou být revidovány.

David BOREK, redaktor

Navíc na jistou dobu to možná byla poslední plusová čísla ekonomického růstu. Stále více se mluví o tom, že i Česko míří do ekonomické recese.

Petr DUFEK, ekonom, ČSOB

V tuto chvíli už jde jenom o to, jak hluboká bude.

David BOREK, redaktor

Na krizové příznaky reaguje i česká vláda. Na podzim formou bankovních garancí a výzev proti panice. Po novém roce vzniká Národní ekonomická rada vlády. O měsíc později pak doporučení NERVu schvalují ministři a tuto středu už kabinet prezentoval svůj protikrizový plán v parlamentu.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda vlády /ODS/

Já jsme velmi rád, že Evropská komise vyhodnotila ten náš protikrizový plán jako velmi dobře časovaný a velmi efektivní.

David BOREK, redaktor

Bez ohledu na všechny záchranné vládní plány, ale minimálně pro příští měsíce platí, že tuzemské hospodářství čekají těžké doby. Chřipce jménem finanční krize Česká republika neunikne. David Borek a Daniela Písařovicová, Česká televize.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

A vy sledujete ekonomický Speciál Událostí, komentářů, jehož hostem je předseda české vlády Mirek Topolánek. Pane premiére, vy jste zažil, jaké to je vést zemi, která je ve skvělé kondici, která má vysoký růst ekonomiky, která má malou nezaměstnanost a nechme to jako takové tvrzení. A teď zažíváte i něco úplně opačného. Nezaměstnanost roste, ekonomika možná podle některých predikcí neporoste vůbec. Jaký je v tom rozdíl? Jak se to posunulo?

Mirek TOPOLÁNEK, premiér, předseda strany /ODS/

Tak jako první poznámka, v době konjunktury řídit tu zemi je poměrně velmi snadné a musíte se pouze kontrolovat, abyste moc neutráceli a abyste spravovali správně věci veřejné, což ty minulé vlády nedělaly. Nicméně my jsme nastupovali na podzim v roce 2006 a byli jsme připraveni na ekonomický pokles, který samozřejmě v rámci ekonomického cyklu přijít měl. Přesto jsme nepovažovali za vůbec možné v té době, že by ekonomický růst klesl někde daleko pod 4 %. Ještě loni na podzim Eurostat, Financial Times, nejrůznější analytici světoví predikovali český růst přes 4 %. To neznamená, že jsme necítili mrazení v zádech ze světové finanční krize, která se nás fakticky nedotkla. Věděli jsme, že náš zdravotní ... já se omlouvám, náš finanční sektor přežil celou tu situaci ve zdraví. Náš bankovní sektor ani dnes netrpí příznaky finanční krize. Jsme jedna ze 3 zemí v rámci OECD společně se Slovenskem a Mexikem, která nemusela sanovat vlastní banky, která do nich nemusela vložit ani korunu. Nicméně nikdy jsme nezakrývali, přestože to opozice tvrdí, již na podzim, že to bude mít vliv na naši reálnou ekonomiku. Hlavně proto, že bylo evidentní, že poklesnou ty velké světové ekonomiky, jako jsou Spojené státy americké, Čína. Signály byly z Británie a z dalších velkých zemí eurozóny. A my jsme natolik závislí, 80-ti %, na našem exportu, 80 % hrubého domácího produktu je tvořeno právě exportem, že pokles té zahraniční poptávky musel nutně dopadnout i na naši ekonomiku. Takže, není to tak, že by klesla strojírenská výroba sama o sobě, nemá zakázky v tom rozměru, na jaký byla zvyklá, protože ta zahraniční poptávka je přece jenom ovlivněná celkovou hospodářskou recesí, která nebo ekonomickou recesí, která ve světě probíhá. Takže, my jsme jako malá otevřená ekonomika nutně museli mít nebo muselo to mít vliv na nás a taky to má. Závislí na Německu. Dokud Německo není v konjunktuře, tak nemůže být Česká republika.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

K těm, k těm důsledkům se, pane premiére, rozhodně ještě dostaneme. V pondělí vláda schválila národní protikrizový plán, ve středu byl prezentován před Parlamentem České republiky. Vy jste, pane premiére Topolánku, bytostně přesvědčen o tom, že ten protikrizový plán Česká republika potřebuje?

Mirek TOPOLÁNEK, premiér, předseda strany /ODS/

Já teda musím říct, že celá řada těch opatření, ty bychom možná dělali i v doby, kdy by, kdy by nebyl až takový nebo hrozba takového poklesu, protože my pracujeme s nějakým scénářem 0 až minus 2 %, přestože poslední predikce centrální banky je někde na úrovni červené 0, méně 0,3. Já jsem přesvědčen, že dost těžko můžeme nedělat opatření, která se dějou v okolí už jenom proto, že to je určité konkurenční prostředí. Nicméně jsem přesvědčen taky o tom, že ta opatření se mají dělat cíleně a ten náš, ten náš plán cílený je. Já chci říct, že my nezačínáme teď a nedali jsme ten plán teď v pondělí a ve středu ve sněmovně. My jsme vlastně předložili, já 2. prosince loňského roku určitou strategii připravenosti a akcelerace růstu. Tehdy se tomu opozice ve sněmovně smála, kde jsme tu první fázi zahájili hned v té době. My jsme se snažili udělat opatření ve finančním sektoru. Jako druhá země v Evropě po Irsku jsme vlastně garantovali vyšší vklady, než před tím bylo obvyklé. A udělali jsme zhruba 12, 15 opatření nad rámec rozpočtu, které fakticky představují takovou první várku těch kroků protikrizových. Dneska ho doplňujeme o dalších 10 těch vládních nových opatření v objemu, který, v celkovém objemu zhruba 73 miliard rozpočtových dopadů a to je poměrně velmi vysoké číslo, které je multiplikováno těmi dopady na reálnou ekonomiku. Takže, my se za to, my se za to nestydíme.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

To je vaše predikce do budoucna. A teď, prosím, buďme konkrétní. Pokud minimálně tento plán, který je vtělen do zhruba těch 10-ti bodů, to znamená národní protikrizový plán, bude realizován v té podobě, v jaké ho schválila vláda, tak co se konkrétně stane s českou ekonomikou?

Mirek TOPOLÁNEK, premiér, předseda strany /ODS/

Musím říct, že právě to, co je na této ekonomické recesi, já se zdráhám použít slovo krize, krize finanční, ta proběhla a někde ještě probíhá, tak je to, že nikdo neumí predikovat, jak bude hluboká, jak bude trvat dlouho, k jakému poklesu světové ekonomiky vlastně dojde. Kdybychom to věděli, tak ta opatření mohou být zcela cílená, ale ekonomika nefunguje tak, že si něco naplánujete, ona funguje ... toto je hlavně krize důvěry. Dokud se nevrátí do, do bankovního sektoru a do hospodářství důvěra ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Dobře, ale těch 10 bodů toho plánu ...

Mirek TOPOLÁNEK, premiér, předseda strany /ODS/

No, já se k tomu, já se k tomu dostanu.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

... co by mělo přesně udělat?

Mirek TOPOLÁNEK, premiér, předseda strany /ODS/

To, co, to, co, to, na co je cíleno, je samozřejmě udržení zaměstnanosti. To je jeden z hlavních, z hlavních motivů celého toho, celé té sady opatření. A to můžeme predikovat a odhadovat už dnes, že některá opatření, například ve výstavbě ekonomické infrastruktury nebo ekologických staveb, podle konzervativních propočtů vytvoří 12.000 nových pracovních míst. Podle analytiků z NERVu až 20.000. Například to opatření, které, kterým chceme stimulovat podnikatele, aby si udrželi nízkopříjmové zaměstnance, to je to opatření snížení, snížení sociálního pojištění speciálně pro ty nízkopříjmové kategorie, odhaduje, odhaduje ministerstvo práce a sociálních věcí, že udrží 50 až 70.000 pracovních míst. To je jeden velký /nesrozumitelné/. Nicméně predikovat to, predikovat to nikdo přesně neumí, to jsou odhady.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Rozumím, pane premiére. Já se ptám na to, proč, z jakého důvodu to vůbec hodláte přijímat? A jestli dovolíte, já tu otázku ...

Mirek TOPOLÁNEK, premiér, předseda strany /ODS/

To musím říct, to musím říct, že kdyby, kdybysme nepřijímali nic, tak se mě ptáte daleko agresivněji, proč jsme nepřijali nic, když Německo, já nevím, Rakousko a další země poměrně masivně přijímají opatření, které mají stimulovat jejich ekonomiku.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Není to tak trochu, jako kdybyste stříleli slepými náboji anebo alespoň tak, že nevidíte terč a střílíte a doufáte, že ho zasáhnete?

Mirek TOPOLÁNEK, premiér, předseda strany /ODS/

To ale, pane redaktore, to musím říct, že na tom jsme podobně úplně všichni. Ty zkušenosti z 30. let minulého století jsou v učebnicích. To, čeho se bojíme a to, co víme zcela jistě, abychom neprotahovali krizi a, řekl bych, neprohlubovali, neprohlubovali ten dopad, tak musíme zabránit protekcionismu, musíme zabránit celé řadě kroků. To se nám nemusí podařit stejně, jako se to nepodařilo ve 30. letech minulého století. To není nic nového, ekonomika prochází takovými šoky. Tím posledním, který se nás dotknul jenom částečně, byla takzvaná Dot Com Bubble nebo ta bublina těch různých softwarových, softwarových společností, takzvaná nová ekonomika. Teď to má daleko větší dopad, protože je postižen prakticky celý svět, všechny velké ekonomiky a nikdo nemá, není schopen predikovat další vývoj, který zatím podle predikcí centrální banky by na přelomu roku 2009, 2010 se ta situace měla zlepšovat. Ale myslím si, že tak, jak upravujeme predikce, jak říká Kalousek, dnešní prognostici jsou na tom hůř ekonomičtí než meteorologové, prognózovat další vývoj je složité. Takže, my děláme ta opatření, o kterých jsme hluboce přesvědčeni, že v dané chvíli jsou potřebná, že pomůžou našemu exportu, že pomůžou odblokovat provozní financování pro podniky, které mají zakázky a nemají provozní peníze, to znamená, chceme stimulovat banky, aby jim půjčovaly a chceme udržet zaměstnanost. To je, myslím, ten hlavní cíl, který je vtělen do těch, do těch bodů.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

To, to, jestli se, to, jestli se i toto, o čem mluví předseda české vlády, podaří, to bude samozřejmě do značné míry záviset i na opozici v Poslanecké sněmovně. Pojďme teď k jejím výhradám k vládním opatřením proti hospodářské krizi.

Martina LUSTIGOVÁ, redaktorka

Něco bychom podpořili, něco ale rozhodně ne. Tak zní hlasy z opozice. Nelíbí se jí například snížení odvodů na sociální pojištění.

Bohuslav SOBOTKA, místopředseda strany /ČSSD/

To podle našeho názoru nevytvoří nová pracovní místa. My bychom raději ty peníze použili na aktivní politiku zaměstnanosti, na dotace na vznik nových pracovních míst a také na podporu exportu.

Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/

My přece nemůžeme souhlasit s tím, že vláda přichází s opatřením, které, řekněme, ohrožuje výplatu důchodů, anebo ... a životní jistoty tedy důchodců a které ohrožuje aktivní politiku zaměstnanosti.

Martina LUSTIGOVÁ, redaktorka

Opozice vládu kritizuje, že k protikrizovým opatřením sahá pozdě a leccos jí ve vládním návrhu také chybí.

Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/

Myslím, že tam především chybí opatření pro občana. Myslím, že tohle jsou všechno opatření, které zajímají finanční korporace, podnikatelský sektor, ale ten běžný občan tam není.

Milan URBAN, místopředseda strany /ČSSD/

Myslím, že v tom krizovém návrhu vlády chybí hodně o ekonomické diplomacii a o podpoře našich firem v zahraničí, že tam chybí hodně o veřejných investicích, tedy investicích nejen ze státního rozpočtu, ale i z takových privátních firem, jako je třeba ČEZ.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda strany /KSČM/

Chybí nám tam masivnější opatření na straně výdajů a chybí nám tam větší péče o zaměstnanost a také péče o územní rozpočty.

Martina LUSTIGOVÁ, redaktorka

Sociální demokraté se také pozastavují nad tím, že vláda zatím neurčila datum přijetí eura a že vychází z příliš optimistických výhledů vývoje českého hospodářství. Opozice se ale nedívá kriticky na všechny vládní návrhy, některé hodnotí kladně.

Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/

Přijatelné jsou například odpisy, zrychlené odpisy, to si myslím, že je věc, na které se můžem shodnout. Zhruba 8, 10 věcí z toho vládního balíku jsou přijatelné věci.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda strany /KSČM/

Je tam řada dílčích momentů, které vypadají rozumně. Ale pokud budeme hlasovat balíček jako celek, tak musíme být zásadně proti.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

A v ekonomickém Speciálu Událostí, komentářů vítám zástupce nejsilnější opoziční strany a zároveň reprezentanta jednoho z vrcholí tripartity, senátora za ČSSD a předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha. Dobrý večer, pane předsedo.

Milan ŠTĚCH, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, senátor /ČSSD/

Dobrý večer.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Pane senátore, řekněte mi jednu věc, v červnu minulého roku jste vy odboráři vyhlásili výstražnou stávku, v červnu roku 2007 jste hrozili stávkou generální. Obojí tehdy proti vládním reformám, obojí v době, kdy byla nízká nezaměstnanost, platy byly pravidelně zvyšovány. Proč vlastně nestávkujete teď, kdy jsou tisíce lidí propouštěny a platy v mnoha podnicích neporostou ani náhodou?

Milan ŠTĚCH, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, senátor /ČSSD/

Tak my jsme se tehdy snažili upozornit na to, že kroky, které se dělají, se dělají bez ohledu na to, jaký bude předpokládaný vývoj. My jsme nevěřili tomu, že Česká republika může ještě mít daleko rychlejší tempo růstu. A dneska, kdy přišla krize, tak vidíme, že stát má nedostatek zdrojů, že by bylo potřeba, aby prováděl obnovenou politiku, jako provádí okolní, ale většinou větší země, to znamená, aby pomohl zvýšit poptávku, to znamená vytvořit nová pracovní místa. Prostě budoucnost rozhodne, jestli lidé budou mít práci, jestli si budou moci vydělat ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Já jsem, pane senátore, měl na mysli spíš ten použitý nástroj. Vy jste tehdy velice rychle sáhli ke stávce, tak teď se ptám, ministr přece kontinuálně jako jeden z hrotů tripartity spokojeni s tím, co vláda dělá, alespoň podle toho, co říkáte, tak použijete nějaký takový nástroj, jako je výstražná stávka nebo alespoň, že s ní panu premiérovi Topolánkovi pohrozíte?

Milan ŠTĚCH, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, senátor /ČSSD/

Víte, pane redaktore, my tu stávku tak často nepoužíváme. A my chceme teďko jednat, protože jde o velmi vážné věci. A pokud by situace se rapidně horšila a byla nezaměstnanost u nás větší než v okolních zemích a řešení byly špatná, nebyly účinná a my bysme se skutečně propadali více než ty srovnatelné země, pak určitě i na ty krajní prostředky by došlo.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Tak pojďme tedy nahlédnout do národního protikrizového plánu. O mnoha opatřeních v něm budete jako senátor hlasovat i vy. Pokud půjde do parlamentu plán jako jeden balík, jste ochoten ho za nějakých okolností podpořit?

Milan ŠTĚCH, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, senátor /ČSSD/

Ne, nejsem, protože zejména ta věc slevy na sociálním pojištění by dále zhoršovala situaci. Já myslím, že už české veřejné finance jsou v dost velkém deficitu a ještě si to zhoršovat dalšími úlevami i třeba těm firmám, jako jsou banky, jako jsou různé organizace, to prostě já nemůžu podpořit. Já si myslím, že stát bude peníze potřebovat na to, aby pomohl vytvořit nová pracovní místa tak, jako to dělají všechny země od Spojených států až třeba tady po baltské země.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Přiznáváte, pane senátore, že v tom balíku těch opatření, v těch, řekněme, 10-ti bodech národního protikrizového plánu, jsou i opatření, pro které byste ruku zvedl?

Milan ŠTĚCH, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, senátor /ČSSD/

Určitě. Je jich tam určitě nadpoloviční většina. Proto bych si moc přál, abysme jednali skutečně seriózně a myslím si, že by se mohl najít kompromis i vůči těm návrhům, které se teďko ve sněmovně pohybují a je potřeba nalézt širší shodu, širší shodu, ano.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Pokud, pokud ne jako balík, tak jste ochoten nadpoloviční většinu z těch návrhů podpořit. Pokud jako balík, tak to shrnete se stolu a konec.

Milan ŠTĚCH, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, senátor /ČSSD/

No, takhle já si myslím, že se tak nemůže vést diskuse, že jestli jsi proti všemu nebo že můžeš bejt jedině pro všechno, anebo pro nic. Já si myslím, že se musí hledat kompromis a určitě naše návrhy, který máme, jsou klasický návrhy použitý v zemích, které jsou vyspělé a my nenavrhujeme nic, co by bylo něco extra nepoužito někde jinde.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Tak, pane senátore, děkuji za váš čas a na shledanou.

Milan ŠTĚCH, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, senátor /ČSSD/

Na shledanou.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Pane premiére, potřebujete vůbec opozici pro realizaci svého protikrizového plánu?

Mirek TOPOLÁNEK, premiér, předseda strany /ODS/

Samozřejmě, že potřebujeme kohokoliv, kdo chce dělat rozumná opatření pro občana, jak říkal Jiří Paroubek. Všechna opatření jsou pro občana.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Tak počkejte, pane premiére, teď víte ale na co se ptám, já se přece ptám na počet poslanců v Poslanecké sněmovně. Potřebujete opozici pro to?

Mirek TOPOLÁNEK, premiér, předseda strany /ODS/

Já na tuhle tu, na tuhle tu rétoriku nepřistupuju. Samozřejmě, že potřebujeme, aby všichni pochopili nejdřív, o co jde, aby si to přečetli, aby si nechali udělat analýzy, aby potom celkem přirozeně souhlasili s tím provázaným konceptem. Já se trochu musím usmívat, jistě ta situace není na usmívání. Přece největším problémem toho, že se nám diskutuje špatně s odbory, je, že nejvyšší představitel odborů je zároveň senátor za sociální demokracii, tím pádem náš největší soupeř na politické scéně má vrcholového reprezentanta právě v odborovém svazu a velmi špatně se diskutuje s člověkem, který má apriori ideologické brýle. Já chci říct, že vůbec není pravda, že se bude celý ten balík hlasovat, protože jenom malá část těch opatření je opravdu legislativního charakteru, všechny ostatní jsou exekutivního charakteru a ty se ode dne, kdy jsme je schválili ve vládě, začínají realizovat.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

A tak mi teď jenom, prosím, řekněte čistě technicky ...

Mirek TOPOLÁNEK, premiér, předseda strany /ODS/

Ty, co se budou, ty, co se budou hlasovat, to jsou 3 věci a z těchto 3 věcí sociální demokracie souhlasí minimálně se dvěma. Tou první věcí jsou odpisy, ty se musí schvalovat v zákonu o dani z příjmu. Tou druhou věcí jsou opatření v zákonu o insolvenci, které mají zvýšit jistotu zaměstnanců v době insolvence, moratoria, mají ale zvýšit i jistotu firem, že pokud jsou zdravé, že přežijou a minimálně to, co v nich zdravé jest. A teprve tou třetí věcí, která je zdánlivě kontroverzní, je úprava sociálního pojištění, která neohrožuje výběr na důchody, protože je brána z jiné částky, ne na důchody, a přesně dělá to, co potřebujeme, protože my, na co budeme vytvářet nová pracovní místa, jestliže neexistuje poptávka ve světě, abychom měli pro tu poptávku realizovat výrobu, ať už je kdekoliv. My potřebujeme udržet pracovní místa a speciálně lidé, kteří dnes odcházejí z trhu práce, kteří dnes jsou nezaměstnaní, tak jsou přesně nízkokvalifikované, nízkopříjmové skupiny zaměstnanců, stavebních, pomocných dělníků a podobně. Jestliže my tyto lidi učiníme atraktivní, učiníme atraktivní pro toho zaměstnavatele tím, že fakticky se sníží, sníží ten výdaj díky sníženému sociálnímu pojištění, tak ti lidé, ty nejnižší, nejnižší příjmové skupiny při tom platu 13.000 si přijdou až na 8 stovek. To znamená, to je první věc. Druhá věc ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Já tady opravdu ... pane předsedo vlády, já tady nechci mluvit za pana senátora Štěcha, ale on s tím nesouhlasil. Tak, pane premiére, prosím, řekněte mi, který z těch tří zákonů ...

Mirek TOPOLÁNEK, premiér, předseda strany /ODS/

Já jsem to poslouchal, Milana Urbana, já jsem poslouchal sociální demokraty. Ať mi vysvětlí, chtějí vyrábět na sklad? Chtějí vršit nebo chtějí prostě kolem silnic kilometry beden různého zboží, které nikdo ve světě nechce?

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Musím říct, že to se diváci Událostí, komentářů dozvědí možná v příštím vydání. Na druhou stranu zkuste mi, prosím, pane premiére, teď říct, sám říkáte, že mnoho z těch opatření v protikrizovém plánu je exekutivního charakteru, už jsou činěné. Řekněte mi u těch tří legislativních opatření, které je nutno nechat projít legislativním procesem, to znamená parlamentem, tak budou podávány do Poslanecké sněmovny a do Senátu jako celek nebo po jednom?

Mirek TOPOLÁNEK, premiér, předseda strany /ODS/

Já jsem se ještě nerozhodl, budeme se o tom bavit. Já si myslím, že ta opatření jsou hodně provázaná. Například odpisy jsou provázány s možností nebo s tím, že nebudou podnikatelé do 5-ti zaměstnanců platit zálohy na daně. Je to opravdu komplex opatření. Já teďka, já teďka ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

A budete se o tom bavit s opozicí, nebo ...

Mirek TOPOLÁNEK, premiér, předseda strany /ODS/

Samozřejmě, že se o tom musíme bavit, až se o tom bude chuť z jejich strany bavit. Mluvili jsme o tom s odborníky, kterých si vážím, kterých si váží i sociální demokraté. Myslím, že to by mohl být pro ně argument. Všichni lidé, kteří se, kteří měli možnost si prostudovat ta opatření, tak říkají, ano, to je velmi vyvážené, efektivní a hlavně multiplikační v tom, že za peníze, které utratíme z rozpočtu, získáme ten stimul podstatně vyšší než v jiných zemích, je to 4,7 % HDP, to je, abych řekl to číslo, 180 miliard korun. To je velmi silný impuls, který ta ekonomika dostane v letošním roce a to ještě neznamená, a to já jsem poměrně realista, že to pomůže té ekonomice navzdory té recesi, která bude ve světě.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Tak, pokud dovolíte, pane premiére, pojďme se posunout o krůček dál. Americká vláda ohlásila masivní pomoc lidem, kteří přestali mít schopnost splácet své hypotéky. To je příklad velice konkrétní pomoci konkrétním lidem. Od září minulého roku v České republice do konce ledna roku 2009 přibylo 80.000 nezaměstnaných lidí. To jsou údaje ministerstva práce a sociálních věcí. Hodláte něco udělat přímo pro tyto lidi? Nějakým způsobem, řekněme, třeba změkčit podmínky pobírání dávek v nezaměstnanosti?

Mirek TOPOLÁNEK, premiér, předseda strany /ODS/

Pane redaktore, součástí, řekl bych, nenapsanou součástí toho protikrizového plánu, který jsme představili, je naprosto jasná, autoritativně tady říkám, jasná, jasný ne ani příslib, ale jistota, že všechny sociální dávky, podpory v nezaměstnanosti a všechny ty sociální jistoty, které byly v době hojnosti a v době růstu, budou platit i v té době, kdy ta ekonomika je v recesi. Já nevím, co by mělo v době, která je velmi vážná a je ta doba velmi vážná, být větší jistotou pro ty lidi, kteří se dostanou do nouze, než je to, že prostě platí veškeré, já opakuji znovu, veškeré sociální jistoty z doby, kdy jsme měli růst 6,5 %.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

To je maximum, nad to se nepůjde. To znamená, žádné změkčení podmínek v nezaměstnanosti.

Mirek TOPOLÁNEK, premiér, předseda strany /ODS/

Pane redaktore ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Pane premiére, neberte to jako můj názor.

Mirek TOPOLÁNEK, premiér, předseda strany /ODS/

... vy mně nerozumíte, vy mně nerozumíte. Já se vám snažím, snažím vysvětlit, že daleko lepší než řešit ty nebo hnát ty lidi na ty pracáky je pokusit se uchránit ta pracovní míst a ty nástroje, které k tomu máme, to je například to, co ocení všichni zaměstnavatelé, kteří mají sice nějakou poptávku, vyrábějí, ale třeba jenom 3 dny v týdnu nebo jenom 14 dní v měsíci. A tito lidé mohou nebo tito zaměstnavatelé mohou udržet zaměstnance, které nepotřebují 2 dny v týdnu nebo 14 dní v měsíci za osmdesátiprocentní mzdu včetně sociálního a zdravotního, to znamená, to je víc než těch dříve. To je ta výhoda, dříve to bylo 60 %, že je mohou nechat sedět doma a plat jim 60 % mzdy, až je budou potřebovat. Tady dostanou 80 % refundace s tím, že ti lidé dostanou nějakou kvalifikaci, nějaké vzdělání nebo rekvalifikaci nebo jinou dovednost a budeme to mít možnost platit ze strukturálních fondů. To znamená, je to ta výhoda, na kterou se ptáte, ale je udržení toho zaměstnaneckého místa.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Otázka /nesrozumitelné/. Pane premiére, prosím, zůstaňte i nadále ve studiu Událostí, komentářů, protože teď si poslechneme zkušenosti přímo z poměrně trpké praxe.
Světlá nad Sázavou, město, které jako první okusilo přicházející ekonomickou krizi. Už loni padla místní sklárna Sklo Bohemia a nezaměstnanost v regionu dosahuje těžko uvěřitelných 20 %. Já vítám ve Speciálu Událostí, komentářů světelskou starostku Lenku Arnotovou. Dobrý večer.

Lenka ARNOTOVÁ, starostka, Světlá nad Sázavou /nez./

Dobrý večer.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Dvacetiprocentní nezaměstnanost v sedmitisícové Světlé. Můžete přiblížit, paní starostko, jak vypadá život ve vašem městě? Jaké jsou vlastně průvodní jevy tak vysoké nezaměstnanosti?

Lenka ARNOTOVÁ, starostka, Světlá nad Sázavou /nez./

Samozřejmě, že život ve městě se rapidně změnil, zmizely ty ranní spěchy lidí do práce a místo toho postávají během dne hloučky občanů, kteří debatují, rozebírají své situace, navštěvují místnost, kde je umístěn úřad práce a evidují se na úřadě práce.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Paní starostko, pomohla vám v momentě, kdy krachl klíčový podnik v regionu, nějak stát kromě toho, že ve městě byla zřízena zvláštní pobočka úřadu práce?

Lenka ARNOTOVÁ, starostka, Světlá nad Sázavou /nez./

Samozřejmě, že jsme navštívili ministra financí, navštívili jsme ministra sociální práce a upozorňovali jsme na některé legislativní věci. Vy jste už o nich hovořili, byly to věci, které se týkají insolvenčního správce. Je to taková technická záležitost, kdy podnik na sebe vyhlásí insolvenci, pak je tam nějaké období moratoria a pak je ustanoven, ustanoven insolvenční správce, ale v tom období prakticky není nikdo, na koho by se zaměstnanci mohli obrátit a v té době více méně tady z naší iniciativy jsme vytvořili tým, který prakticky možná suploval nějaké aktivity, kde jsme se cítili povinni lidem podávat informace, jak se mají v této situaci chovat.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Máte představu, paní starostko, jakou pomoc byste v takovém případě, tedy kdy region opustí zásadní zaměstnavatel, jakou pomoc byste v takovém případě ocenila?

Lenka ARNOTOVÁ, starostka, Světlá nad Sázavou /nez./

V tom případě té doby, než je ustanoven insolvenční správce?

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Ano.

Lenka ARNOTOVÁ, starostka, Světlá nad Sázavou /nez./

No, tak samozřejmě to bylo, to bylo takové přechodné období. Víte, to byla situace, kdy nikdo nevěřil, že sklárny končí, spíš se tady žilo v naději, že se tam obnoví výroba, takže tady asi nedokážu odpovědět.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Jakým způsobem se vlastně dá, teď se ptám přímo na vaši konkrétní zkušenost, paní starostko, s tak vysokou nezaměstnaností, která dosahuje těch zhruba 20-ti %, reálně bojovat?

Lenka ARNOTOVÁ, starostka, Světlá nad Sázavou /nez./

Skutečně já bych byla ráda, využívám tohoto vysílání k tomu, abych apelovala na poslance, aby začali skutečně pracovat, oprostili se od politikaření a skutečně začali vytvářet něco, něco systémového, co prospěje lidem, aby udělali něco pro lidi.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Tak, paní starostko, díky i vám za vaše zkušenosti a hezký večer.
Pane premiére, vaše reakce na slova paní starostky ze Světlé nad Sázavou?

Mirek TOPOLÁNEK, premiér, předseda strany /ODS/

Já bych to rozdělil na 3 části. Tou první částí je, vy jste v upoutávce měly firmy postižené finanční krizí a měli jste tam 2 firmy, které zcela evidentně nebyly postižené finanční krizí, protože jejich problémy přišly ještě před finanční krizí, a to byl CE WOOD a to byla právě Porcela Plus, což je teda projekt českého skla a porcelánu. To znamená, to je první moje poznámka, protože ty firmy byly postižené a fakticky byly v konkurzní situaci anebo ve velkých problémech ještě před tím, než přišly jakékoliv dopady finanční krize. Ten projekt českého skla byl v problémech už v roce 1997, 98. Stát tam nikdy nebyl vlastníkem, to je takový ty výtky, že co měl udělat stát. Stát nikdy nebyl připuštěn už za Bohuslava Sobotky k tomu, aby vůbec ovlivňoval tu vlastnickou strukturu, vlastnická rozhodnutí. A když se dostal ten projekt do finanční krize, tak stát už za doby minulých vlád se pokoušel tu situaci řešit a nikdy, jak ty banky věřitelské, tak samozřejmě samotná vlastnická struktura, je do toho nepustila. V momentě, kdy se dostaly ty firmy do problémů provozních, s provozním úvěrováním, tak jsme zajistili za prvé, aby ČEZ neodpojil tyto firmy najednou, protože poškození těch zařízení bylo nevratné. Takže, 260 milionů dluhu, které ČEZ vymáhal, nevymáhal nějakým drastickým způsobem, ale postupným odpojováním, tak aby ta zařízení nebyla znehodnocena. Tak to je první věc. Stát dnes, v této chvíli té struktuře nabízí, pokud předloží věřitelské banky, insolvenční správce, případně vlastníci restrukturalizační hodnověrný projekt, tak jim nabízí pomoc. Probíhá teď diskuse s Crystalexem. Já chci jenom říct, že jsme nikdy za celou tu dobu, ani na vteřinu ten problém nepřestali řešit. Druhá věc, kterou chci říct ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Pane premiére, ale dovolte mi technickou poznámku. Mně, popravdě řečeno, v této otázce šlo zejména ...

Mirek TOPOLÁNEK, premiér, předseda strany /ODS/

Já se k tomu dostanu.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

... o ty lidi, o ty lidi, kteří mají teď ten problém.

Mirek TOPOLÁNEK, premiér, předseda strany /ODS/

Já se k tomu dostanu, já se k tomu dostanu, já se dostávám k těm lidem. Ano, k tomu se dostávám. To znamená, to, co říkala paní starostka, je nepochybně pravda. Na základě i této zkušenosti se mění ten insolvenční zákon. Když mluvíme o 14-ti bodech insolvenčního zákona, tak jsem o tom hovořil, to je postavení zaměstnanců v době moratoria, v době po ustavení insolvenčního správce a tak dál, to znamená ta zkušenost z této situace se promítá i do těch opatření, které vláda dělá v rámci protikrizového plánu. My jsme zvýšili obslužnost, abychom zvýšili mobilitu, aby ty lidi mohli jezdit za prací a samozřejmě jsme tam, zřídili jsme tam speciální pracoviště, které, které mělo těm lidem pomáhat a zvýšili jsme i prostředky na sociální pomoc. Já chci jenom říct, že neexistuje nějaký jednoduchý nástroj, jakým způsobem řešit situaci těch lidí a mně je to opravdu, opravdu líto. Já doufám, že ta výroba, když se neobnoví ve Světlé, tak se obnoví aspoň tam, kde to vůbec je možné a rentabilní, protože dneska výroba skla a porcelánu, a teď nemluvím o finanční krizi, mluvím před finanční krizí, byla natolik, natolik náročná na energie, že bylo velmi složité konkurovat asijským výrobkům i při posilující koruně vůči dolaru. A to byla možná ta poslední tečka, nebyla to finanční krize.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Vůbec to nevylučuji. Pojďme k poslední otázce, pane premiére. Vy jste už skoro 2 měsíce kromě toho, že jste předseda vlády České republiky, zároveň předsedou Rady Evropské unie. Objevujete se na světových fórech, snažíte se řešit ať už kontinentální nebo světové krize. Nebylo by poté, co jste slyšel paní starostku Arnotovou, lepší, kdybyste v nějaký daný moment stál na náměstí ve Světlé nad Sázavou, v Novém Boru, v Sázavě nad Sázavou a tam vysvětloval těm místním lidem, co pro ně ta vláda vaše udělá?

Mirek TOPOLÁNEK, premiér, předseda strany /ODS/

To máte naprostou pravdu. To, že jsme na půl roku převzali tu roli, která je nesmírně odpovědná a může to být pro mě velká čest a já se snažím dělat i tu domácí politiku, mi zabraňuje svým způsobem časově v tom, abych mohl stát také na tom náměstí a vysvětlovat lidem problémy recese, do které se dostáváme. Nicméně já jsem na sebe vzal tu odpovědnost předsedy evropské rady. Kdyby tu byl jiný premiér, tak by ji na sebe musel převzít úplně stejně. Snažím se ten den natáhnout stejně jako dnes, to znamená, začínám ráno, končím v noci. Nicméně ta role předsednická potom, co jsme v roce 89 získali nebo znovunabyli svobody a nezávislosti, je něco, co je natolik prestižní a, řekl bych, natolik mě to zavazuje, že si nedovedu představit, že bych, že bych nějakým způsobem šidil ty povinnosti, které mám v Evropě, které máme při řešení evropských krizí. Což ale souvisí i s těmi problémy našimi, protože teď budeme rozdělovat 5 miliard euro, budeme se bavit o protikrizových plánech Evropské unie.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Pane premiére, musím říct, že ten i váš natažený čas dnešního dne právě vypršel. Děkuji, že jste přišel do Speciálu Událostí, komentářů. Hezký večer.

Mirek TOPOLÁNEK, premiér, předseda strany /ODS/

Já vám děkuju za otázky a těším se někdy příště. Na shledanou.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Na shledanou.
Tak takový byl ekonomický Speciál Událostí, komentářů. Zítra uvidíte komentované zpravodajství už v tradiční podobě a v tradiční čas, to znamená ve 22:30 na programech ČT 2 a ČT 24. Díky za pozornost a dobrou noc.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě