logo Silvarium tisk
lp_logo.jpgAnketa Lesnické práce a ceny dříví vybraných zpracovatelů pro II. čtvrtletí 2008

Do cen dříví se v letošním roce promítá mnoho faktorů, přičemž z pohledu lesníků většina z nich negativně. Pesimistické prognózy upozorňují na možné dopady pro lesnicko-dřevařský komplex nejen v České republice, v Evropské unii, ale v podstatě na celém světě. Na to, jaké faktory se promítnou do cen dříví v České republice, jsme se zeptali zástupců lesnické firmy, zpracovatelů, akademické obce a správce lesů.


- Jaké faktory podle vašeho názoru ovlivňují a budou ovlivňovat ceny dříví v roce 2008? Jaký vývoj na trhu se surovým dřívím, příp. řezivem v roce 2008 očekáváte?

Ing. Daniel Szórád, Ph.D.
CE WOOD, a. s., Divize obchodu a logistiky surového dříví

Ceny surového dříví jsou ovlivněny zejména následujícími faktory:
- Nabídka a poptávka –klíčové faktory pro stanovení realizačních cen prakticky všech tržních komodit. Ideálním by byl rovnovážný stav, ke kterému však v lesnicko-dřevařském sektoru dochází zřídkakdy. Hladiny nabídky a poptávky jsou ovlivněny zejména výší těžeb a kapacitními možnostmi zpracovatelů v závislosti na schopnosti realizace jejich produkce. Výše těžby je mnohdy výrazně ovlivněna nahodilostmi (jako např. živelnými pohromami či přemnoženým dřevokazným hmyzem). Nutno podotknout, že snahy o regulaci výše těžeb vzhledem k obchodním hlediskům často narážejí na velmi tradiční prostředí, ve kterém pro pružná obchodní opatření chybí pochopení.
- Očekávání smluvních stran v obchodním styku – mnohdy se ukazují jako silně cenotvorná (minimálně s dočasným efektem). Důvodem jsou očekávané cenové hladiny jednotlivých sortimentů, s nimiž bylo uvažováno při stanovení cenových nabídek do veřejných soutěží. „Úspěšné“ subjekty následně vyvíjejí cenový tlak na zpracovatele s cílem dosáhnout v nabídce uvažovaných realizačních cen a dosáhnout tak předpokládaných výsledků, či alespoň minimalizovat možné (dnes spíše pravděpodobné) hospodářské ztráty.
- Strategické cíle – mohou mít významný vliv na cenovou politiku jednotlivých firem, potažmo na úroveň tržních cen (např. agresivní cenové nastavení ve snaze o ovládnutí trhu či získání většího tržního podílu, a to ať už se jedná o agresivně vysoké nákupní ceny či agresivně podbízivé ceny realizační).
- Potenciál zpeněžení výrobků ze surového dříví (řezivo, sypké hmoty, výrobky ze dřeva) – za obvyklých okolností je klíčovým parametrem, ovlivňujícím cenovou hladinu jednotlivých sortimentů surového dříví. Zjednodušeně lze konstatovat, že ve spojení s výrobními náklady limituje jednotlivé zpracovatele v cenových hladinách vynakládaných na nákup dřevní hmoty. Tento potenciál je ovlivněn zejména poptávkou po výrobcích ze dřeva, vývojem kurzu národní měny (v případě exportu výrobků) a vývojem přepravních nákladů.
Vzhledem k výše zmíněnému lze očekávat, že v průběhu roku 2008 dojde k výraznému propadu realizačních cen prakticky všech sortimentů surového dříví. Důvodem je vysoká nabídka dříví (vlivem nezbytné realizace nahodilých zásahů (Emma, kůrovec) nelze v následujících dvou čtvrtletích očekávat významné omezení těžeb) a oproti tomu omezená poptávka po dřevní hmotě vlivem recese v dřevozpracujícím průmyslu (v návaznosti na očekávané zpomalení růstu ve stavebnictví, hypotéční krizi, hospodářské krizi na tradičních světových trzích, posilující české měně a rostoucím dopravním nákladům).
K oživení poptávky po dřevní hmotě, která by mohla být doprovázena růstem realizačních cen surového dříví, dojde pravděpodobně ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku, avšak půjde zřejmě pouze o časově omezenou reakci na obavy z nedostatku suroviny na přelomu roku.
Výjimkou z výše uvedeného jsou speciální sortimenty zejména listnatých dřevin, které nepodléhají tak silně uvedeným vlivům, a dřeviny splňující nároky módních trendů (např. aktuálně jasan).

Ing. Tomáš Pařík
Wood & Paper, a. s.

Ceny dříví v průběhu roku 2008 bude ovlivňovat (kromě klasické situace v nabídce a poptávce po jednotlivých sortimentech) více než v minulém období situace na trhu dřevařských produktů. Vývoj kurzu eura a dolaru, kurz české měny, hypoteční krize a celková úroveň globální ekonomiky mají jednoznačný dopad i na trh surového dříví v České republice.
Uzavření výrobní kapacity norské firmy Norske Skog ve Štětí, výrazně nižší poptávka po řezivu a jiné signály na trhu jsou jasným znakem příslušnosti českého trhu do globálních struktur se všemi pozitivními i negativními dopady. Optimistické předpoklady napovídají, že poptávka po řezivu by se mohla zlepšit již ve druhém pololetí, ovšem nedávné kalamity a aktuální vývoj cen surového dříví v postižených oblastech mohou ještě více zkomplikovat situaci. Odbyt dřevovin na českém trhu bude částečně nahrazen možností dodávek pro německý závod finské firmy Myllykoski v Bavorsku. Je to ten závod, který se firma dva roky marně snažila postavit v České republice a během jednoho roku od rozhodnutí odejít z naší země rozjela výrobu v novém závodě s nejnovější technologií v oboru, s vysokou přidanou hodnotou výroby.
Významným fenoménem působícím na českou ekonomiku je postavení domácí měny. Z většiny relevantních předpovědí vyplývá jednoznačný trend posilování koruny vůči hlavním měnám. Tento trend bude zřejmě podporován až do případného přechodu země na euro. Dřevozpracující průmysl na českém území je jednoznačně závislý na exportu, a proto i při případném pozitivním vývoji na světových trzích bude ceny na našem trhu tlačit směrem dolů silná domácí měna. Domácí úroveň cen je jednoznačně na úrovni cen evropských. Kromě ekonomických opatření u konkrétních firem by bylo jistě pozitivní podpořit domácí spotřebu dřeva a výrobků z něj, neboť tato je ve srovnání s ostatními vyspělými státy na extrémně nízké úrovni. Současná krize odbytu a s ní související dramatický vývoj cen více než kdy jindy prověří kvalitu dodavatelsko-odběratelských vztahů a dlouhodobou konkurenceschopnost celého sektoru.

Ing. Miloš Balák
České lesy, a. s.

Faktory ovlivňující ceny dříví v r. 2008 – ČR (středoevropský region):
- přebytek dřevní suroviny vlivem kalamit posledních 2 let,
- odbytová krize na světových trzích dřevařských výrobků,
- odpovědná příprava LČR, jako největšího dodavatele dříví, v rámci jednotlivých organizačních jednotek směrem ke koordinovanému časovému postupu zpracování následků větrné kalamity Emma (zejména kvantifikace zdrojů dřevní suroviny včetně informace o množství suroviny v čase), předpokládaná výtěžnost sortimentů, jejich možné umístění na trhu, řešení problematiky umístění přebytků dřevní suroviny v čase a kvalitě,
– příprava mokrých skládek atd.,
- flexibilita v reakcích výroby (u LS LČR) na změny, které probíhají na trhu.

Očekávaný vývoj na trhu 2008:
- nadále pokračování odbytové krize dřevní suroviny ve II. čtvrtletí 2008 s razantním dopadem do cen sortimentů, pravděpodobné pokračování i ve III. čtvrtletí,
- ve IV. čtvrtletí 2008 oživení trhu s přebytkem listnatých sortimentů.

Ing. Roman Dudík, Ph.D., Ing. Zbyněk Šmída, Ph.D.
LDF MZLU v Brně, Ústav lesnické a dřevařské ekonomiky a politiky

Faktory ovlivňující ceny dříví v roce 2008 se z dlouhodobého pohledu příliš neliší od faktorů, jež ovlivňovaly ceny dříví v minulých letech. Zhoršující se situace na trhu s dřívím v letošním roce je způsobena celosvětovým negativním sentimentem na akciových a komoditních trzích, především v USA. Tento sentiment na amerických trzích naznačuje, že americká ekonomika začíná vstupovat do recese, a to se promítá na dění na trzích, neboť burza je „teploměrem“ ekonomiky. I přes rostoucí význam čínských a indických trhů je dění na amerických trzích určujícím faktorem při tvorbě celosvětového sentimentu. Díky útlumu stavební výroby, snižujícím se prodejům nových domů v USA, problémům spojeným s poskytováním tzv. „subprime“ hypoték a zvyšující se inflací, dochází celosvětově k poklesu tržních hodnot firem a k nárůstu cen komodit typu ropa a zlato, které jsou spojeny s přeléváním kapitálu jako ochraně proti inflaci, poklesu dolaru atd.
Cena dříví, ačkoliv se jedná o komoditu, byla dva roky pod tlakem tzv. „housing“ sektoru, tj. firem, jež jsou přímo závislé na počtu nově stavěných domů v USA, vývoj hodnoty firem patřících do zmiňovaného sektoru lze vidět na grafu 1. Protože cena je tvořená nabídkou a poptávkou, klesající poptávka po řezivu je způsobena snižujícím se objemem stavební výroby. Na druhou stranu, nabídka je naplňována nenadálými kalamitami typu Katrina a v našich podmínkách typu Kyrril. Tuto situaci dokládá graf 2, který znázorňuje pohled na cenu řeziva obchodovaného na Chicago Mercantile Exchange (CME). Cena poklesla z 290 dolarů v listopadu 2007 na březnových 220 dolarů za kontrakt a pravděpodobně se nachází v oblasti lokálního minima.
Česká republika a její trh je svým objemem nevýznamným hráčem na světovém poli a pravděpodobně bude sledovat vývoj cen v zahraničí, kde by se měly ceny stabilizovat kolem současných úrovní.
Předpokládá se, že k průkaznému oživení americké ekonomiky dojde nejdříve ve třetím kvartále letošního roku, kdy lze tedy očekávat zlepšení situace na trhu s řezivem. Jelikož v ČR působí v oblasti zpracování dříví nadnárodní koncerny, je třeba při hodnocení regionální situace brát v úvahu globální souvislosti.

Ing. Bedřich Foukal
Lesy České republiky, s. p., obchodní úsek


Na tyto otázky je velmi složité odpovědět, a ten, kdo je odpoví nejsprávněji, bude mít konkurenční výhodu před konkurencí.
Faktorů, které ovlivňují současnou situaci se dřívím, je mnoho. Zkusím je vyjmenovat v pořadí od globálního vlivu po lokální.
Pokud se podíváme do historie a analyzujeme vývoj ceny dřeva v Evropě, zjistíme, že do roku 2005 jsou ceny stabilní. Od poloviny roku 2005 dochází ke zvyšování cen až k vrcholu na přelomu roku 2006 a 2007. Navýšení cen činilo 20 až 30 %. Po každém boomu dochází k útlumu. Tento útlum nastal počátkem roku 2007. Bohužel ve stejné době přichází i kalamita Kyrill. Ta způsobuje, že trh je zahlcen dřívím z této kalamity. V okamžiku, kdy se trh začíná stabilizovat, přichází krize hypotečních úvěrů a problémy na finančních trzích v USA. To má jednoznačně největší vliv na současnou situaci. Vlivem krize hypotečních úvěrů došlo k masivnímu snížení budování nových domů v USA (píše se o snížení asi 30%). Pro informaci – USA spotřebují okolo 50 % celkové produkce dříví celého světa. Dalším nepříznivým vlivem je neustálé klesání hodnoty dolaru. Od roku 2004 kurz poklesl o 35 %, což prodražuje produkty ze dřeva exportované do USA. Tyto vlivy vedly k zahlcení trhu s řezivem. Ke zlepšení situace nepřispěly ani kalamity Paula (Rakousko) a Emma (střední Evropa) počátkem letošního roku.
Lesy České republiky, s. p., reagují na současnou situaci velmi zodpovědně. Minimalizujeme úmyslné těžby kromě probírek do 40 let tak, aby bylo možno včas zpracovat živelnou nahodilou těžbu. Cílem je nepřekročit plánovanou výši roční těžby, která je podstatně nižší než v minulých dvou letech. Podobně by se měli chovat i ostatní vlastníci lesa.
Z výše uvedené analýzy lze odvodit, jak se pravděpodobně trh bude chovat. Jelikož podobná situace tady již dlouho nebyla, nastává velká nervozita jak u vlastníků lesů, tak i u zpracovatelů. Tato nervozita (až panika) bude mít krátkodobě vliv na cenu dřeva. Nicméně předpokládám, že situace se rychle stabilizuje. Výrobci řeziva najdou substituční trhy za trh americký. Amerika s dynamikou sobě vlastní vyřeší problémy s hypotečním trhem. Následně se začnou vyprazdňovat přístavy a sklady s řezivem a trh začne normálně fungovat. Tento scénář by mohl platit, pokud nepřijdou jiné vlivy, jak pozitivní, tak negativní, které mohou situaci ovlivnit.

Děkujeme respondentům za odpovědi, Jan Příhoda



Ceny dříví vybraných zpracovatelů pro II. čtvrtletí 2008

m_stora.jpg



Stora Enso Wood Supply

 

 

 

m_less_timber.jpg

Less&Timber, s. r. o

 

 

 

m_wood.jpg


Wood Paskov, s. r. o.

 

 

 

m_msk.jpgPila MSK, a. s.





Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě