logo Silvarium tisk

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
--------------------
Míň smrků a víc listnáčů, ministerstva zemědělství upravilo pravidla a české lesy se promění. Resort tak reaguje i na současnou kůrovcovou kalamitu.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
Novou vyhlášku sepisovali úředníci loni po víc než 20 letech. Kvůli výhradám ekologů a některých odborníků ji nakonec přepracovali, a to právě ve prospěch listnáčů. Sázet se podle nich začne na jaře.

Milan BRUNCLÍK, redaktor
--------------------
Teď v zimě je ten rozdíl snad ještě zřetelnější. Na Křivoklátsku se oproti zbytku země zachovaly lesy se spoustou dubů, buků, habrů a dalších druhů, kde jehličí je pomálu. Právě kvalita zdejších porostů je taky důvodem, proč se tady čas od času uvažuje o vyhlášení národního parku. Většina českých lesů je ale jiná. Z poloviny v nich rostou smrky. Na severu Moravy jich ale velká část uschla a podlehla kůrovci. Do budoucna by proto lesy měly být pestřejší. Vedle dubů a buků v nich má podle nové vyhlášky přibýt taky javorů, olší nebo bříz.

Patrik MLYNÁŘ, náměstek ministra zemědělství
--------------------
V průměrných číslech se pohybujeme o navýšení z 25 % na nějakých 40 %, samozřejmě záleží podle lokality, v jaké nadmořské výšce se pohybujeme.

Richard BRABEC, vicepremiér, ministr životního prostředí /ANO/
--------------------
My ji bereme jako kompromis. My jsme byli o něco ambicióznější jako ministerstvo životního prostředí.

Milan BRUNCLÍK, redaktor
--------------------
Podle resortu zemědělství ale změny odpovídají tomu, co lze zvládnout.

Patrik MLYNÁŘ, náměstek ministra zemědělství
--------------------
V kombinaci s ekonomickou motivací vůči vlastníkům lesů je to dostatečné opatření, je třeba vnímat, že takovýto legislativní závazek nemá jiný vlastník v Evropské unii.

Milan BRUNCLÍK, redaktor
--------------------
Například takhle by měly vypadat výsadby v Jeseníkách, které patří k epicentrum kůrovcové kalamity. Z každých 10 stromů minimálně 4 listnáče a jedle, které porost obohacují, zbytek můžou být i smrky. Podle ministerstva životního prostředí by to mělo být aspoň půl na půl. Je potřeba říct, že vyhláška nikde nenařizuje, ani nedoporučuje jako tu hlavní dřevinu pouze smrk, vždycky nabízí víc možností. Na druhou stranu, pokud se majitel lesa rozhodne právě pro něj, norma to umožňuje, a to vadí ekologům.

Jan PIŇOS, mluvčí Hnutí Duha
--------------------
No, je to krok dobrým směrem, ale je to krok naprosto maličký, nedostatečný, vzhledem k tomu, jaká je katastrofální situace v lesích.

Milan BRUNCLÍK, redaktor
--------------------
Naopak podle některých lesnických organizací jde o razantní změny a stát by měl nechat odborníkům spíš volnější ruce. Navíc na jaře hrozí, že nebudou potřebné sazenice.

Petr MARTINEC, manažer Sdružení lesních školkařů
--------------------
Vlastník může použít více druhů dřevin na jednotlivých stanovištích, na druhou stranu musí dodržet větší zastoupení listnáčů, jedlí a dalších dřevin, které bohužel nejsou aktuálně napěstované v dostatečném množství.

Milan BRUNCLÍK, redaktor
--------------------
Dlouhodobá data ale ukazují, že se situace mění. Podle ministerstva zemědělství mezi nově vysazovanými stromy převažují listnáče ze dvou třetin. Podobu lesů a pravidla hospodaření v nich pak mají určit i změny několika zákonů, které úřad chystá. Milan Brunclík, Česká televize.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě