logo Silvarium tisk

PAVLA JANOUŠKOVÁ        

Střední Čechy – Aby stromek vyrostl do takové výšky, která se hodí do obývacího pokoje, potřebuje šest až osm let. Lidé si je zamlouvají dopředu, nebo si už při letních výletech označí nejhezčí strom rovnou na plantáži. Letošní rok vánočním stromkům přál, pěstitelé ji hodnotí jako jednu z nejlepších za poslední roky. Cena bude stejná jako minulý rok.

Zákazníci mají často na výběr, jestli si pořídí stromek řezaný, umělý nebo v květináči. „S narůstajícím zájmem celé společnosti o přírodní produkci v posledních letech, stoupá zájem i o řezané vánoční stromky. Velký nárůst poptávky pozorujeme i u stromků kontejnerovaných jak do domácností, tak jako dekoraci pro naše blízké zesnulé,” řekl Josef Růžička z Farmy svatého Antonína.

Podle něj letošní úroda nebyla postižena nepříznivým počasím. Největším strašákem je pro ně jarní mrazík, ale kvalita stromků je letos dobrá a sklizeň je podle Josefa Růžičky nejlepší za posledních pět let. Stejný názor moc nesdílí jiný pěstitel, František Vácha z Váchova Špejcharu u Krásné Hory. Podle něj oblast středního Povltaví není úplně nejvhodnější pro pěstování stromků. Dokonce museli skončit s černými borovičkami, protože byly napadené karanténní houbou. Podvakrát v minulosti omrzly mladé výhonky jedliček a tvar stromků se velmi pokazil.

Kromě přírodních podmínek řeší pěstitelé i jiné problémy. „Už dvakrát nám plantáž vykradli zloději. Už před šestnácti lety byl porost poškozený a ukradli nám 750 stromků. Za loňský rok to bylo potom 150 kusů černých boroviček,” vysvětlil František Vácha.

Vánoční stromky jsou takové specializované plantáže a majitelé na ně používají jinou technologii. Pěstují se na poli, chrání proti škůdcům. Pro svůj růst potřebují větší prostor a mnohem větší péči, proto se častěji hnojí a tvarují. Stromek z plantáže má pak hustější větve, více pater a sytější barvu.

V lese se pak pěstují dřeva pro budoucí generace. Největší nápor práce mají pěstitelé posledních čtrnáct dnů v listopadu.

Stromky se musí včas dopravit do jednotlivých stánků, protože prodej začíná na řadě míst od začátku prosince. Většina stromků se prodá během prvních čtrnácti dnů, ale největší nápor je na stříbrnou a zlatou neděli.

Co se týká druhů, každý má jiný vkus. Záleží také na ceně stromku. Nejlevnější jsou smrky ztepilé, které lze pořídit od 250 korun, dále potom borovice lesní od 350 korun. Dražší jsou potom smrky pichlavé, které lidé nakoupí od čtyř set korun, nejdražší jsou potom jedle kavkazské, které stojí od 650 do 800 korun. V kvalitě prémium se pak cena za stromky zvyšuje ještě o třicet procent.

Pokud chtějí zákazníci pěkný stromek, je lepší si ho zamluvit. Důležitá je také čerstvost. Velkou konkurencí pro české pěstitele je dovoz ze zahraničí. Dovozové stromky ale sklízejí už začátkem listopadu, proto v teplé místnosti pak jehličí rychle opadává. „Zákazníci už ale pochopili, že u nás koupí stromky, které jsou uříznuté den, dva před prodejem. Když je nechají v chladnu a dají do vody, mají jistotu, že ještě v březnu budou zelené,” sdělil František Vácha.

Přesný ideál krásy, jak by měl vánoční stromeček vypadat, neexistuje. „Jde čistě jen o subjektivní měřítko krásy konkrétního stromečku. Vždyť o Vánocích jde přece v první řadě o lásku, klid a toleranci. Vánoční stromek jen vánoční náladu dokresluje,” pomyslel si Miroslav Votruba z Polesí Svatý Jan. U nich budou prodávat hlavně smrk ztepilý, borovici lesní a černou.

Velký nárůst poptávky pozorujeme i u kontejnerovaných stromků jak do domácností, tak jako dekorace pro naše blízké zesnulé.”

Josef Růžička, Farma svatého Antonína

Průměrná cena

stromku Jedle kavkazská od 550 – 1 000 Kč Smrk pichlavý (stříbrňák)

od 400 – 600 Kč Smrk ztepilý od 300 – 400 Kč Borovice lesní od 300 – 400 Kč Borovice černá od 400 – 500 Kč *ceny podle Sdružení pěstitelů vánočních stromků

Co s vánočním stromkem? – po nákupu na kmeni odřízněte dvoucentimetrový plátek – postavte ho na chladné místo do nádoby s vodou – v místnosti je vhodné stromek jednou denně zvlhčit vodou z rozprašovače – ve větších městech si s likvidací hlavu dělat nemusíte, během ledna a února se pořádají centrální svozy a váš stromek skončí ve štěpkovacím zařízení

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě