logo Silvarium tisk

Teplo a sucho, to je úplný ráj pro kůrovce. Právě v těchto dnech vrcholí jarní rojení lýkožrouta smrkového, nejobávanějšího škůdce smrkových porostů posledních let. Vědci z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze představili u nás dosud nepoužívanou metodu monitoringu kůrovce – napadené stromy odhalí speciálně vycvičený pes.

„Podle čtvrteční zprávy lesní ochranné služby je situace v Čechách alarmující a na Moravě dokonce katastrofická," vysvětlil ve vysílání Českého rozhlasu Plus děkan Fakulty lesnické a dřevařské a koordinátor projektu Marek Turčáni.„V současnosti se snažíme o transfer technologií ze zahraničí tak, abychom rozšířili možnosti boje s kůrovcem a jednou z nich je i vyhledávání napadených stromů psy. Tato metoda je široce využívaná ve Skandinávii, kde se už přibližně před deseti lety výzkum začal orientovat tímto směrem. V současnosti je prakticky používaná a funguje tak, že pes je speciálním psovodem trénovaný, aby ucítil feromony, které kůrovci produkují v době, kdy napadnou strom," popsal. Neviditelný útok. Problém s kůrovcem podle něj souvisí s tím, že jeden pár může vyprodukovat až 200 nových brouků. Navíc žije skrytě pod kůrou. „Problém je v tom, že když napadne strom, změny, které si člověk dokáže všimnout, nastávají až po dvou měsících. To je čas, kdy kůrovec strom opouští a napadá další stromy. Když tedy člověk problém zaznamená, kůrovec už je na jiném stromě," upozornil Turčáni.Výhodou metody využití psů je podle něj to, že pes dokáže už po jednom týdnu po napadení stromu ucítit kůrovce a díky speciálnímu výcviku vybrat strom, který je napadený. Lesníci pak mají možnost pokácet ho včas, odvézt z lesa a tím eliminovat nebezpečí.Nejhorší situace je na severní Moravě, Bruntálsku a Opavsku. Jsou tam tisíce hektarů napadených stromů.„Jde o dopad ještě suchého léta 2015, kdy stromy vyčerpaly všechny své síly na to, aby vůbec zvládly dlouhou periodu sucha a horka. Vloni pak jako odezva kůrovec začal expandovat a vzhledem k tomu, že část porostů se nachází ve vojenském prostoru, kde někdy není možné stromy vytěžit, tak se kalamita rozjela a situace je v současnosti špatná," dodal.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě