logo Silvarium tisk

ČRo České Budějovice

moderátorka

V Drahýšském lese na Jindřichohradecku už několik let schnou stromy. Poškozuje je sůl, kterou silničáři v zimě používají pro udržení sjízdnosti blízké silnice. Leckterému majiteli lesa by to vadilo. Státní podnik Lesy České republiky to ale příliš neřeší.

Lucie HOCHMANOVÁ, redaktorka

Společně s Radkem Novotným z Výzkumného ústavu lesního hospodářství se houštinou prodíráme doprostřed Drahýšského lesa. Před téměř 3 roky si lesníci všimli, že asi /nesrozumitelné/ od silnice začaly schnout stromy, proto se obrátili na výzkumný ústav, aby zjistil, proč.

Radek NOVOTNÝ, Výzkumný ústav lesního hospodářství

Tady v té tabulce s výsledky vidíte, že v tom poškozeném porostu koncentrace chloridu v půdě překračují, horní hranice je 50 miligramů na kilo, tady je ta koncentrace téměř 90. A ještě víc je to vidět v jehličí. Ta hranice pro poškození 700 miligramech chloridu na kilo. Tady vidíte, že v tom ročníku, který zrovna rašil, tak byla koncentrace 4700 a ty roky zpátky 6600 a 8500 miligramů.

Lucie HOCHMANOVÁ, redaktorka

Protože výsledky rozborů jehličí a půdy naznačily, že za usychání stromů zřejmě může zimní údržba silnice z Jindřichova Hradce na Deštnou, požádaly Lesy České republiky na podzim roku 2012 jindřichohradecký závod Správy a údržby silnic, aby místo soli používala na údržbu této cesty raději štěrk. Silničáři už ale měli plán zimní údržby hotový a tak Lesy odmítly a doporučily další jednání na jaře 2013. Správě silnic to ale nedalo, říká Josef Tolkner, ředitel jindřichohradeckého závodu Správy a údržby silnic.

Josef TOLKNER, ředitel Správy a údržby silnic, Jindřichův Hradec

V tom odborným posudku se mimo jiné píše, že jsou v jehličí koncentrace chloridu a v tomto konkrétním případě teda chloridu sodíku jsou poměrně nízké a naopak zvýšené jsou koncentrace chloridu draslíku a hořčíku. Takže jsme požádali o vyjádření Městský úřad Jindřichův Hradec a upozornili jsme je teda na to, že používáme výhradně chlorid sodný. Městský úřad na to reagovala a v té odpovědi se píše, že pokud směsi chloridu draslíku ani hořčíku k údržbě komunikace používány nebyly, je třeba hledat jiný zdroj jejich vysoké koncentrace.

Lucie HOCHMANOVÁ, redaktorka

Tím byl případ pro silničáře vyřízený, protože se ani Lesy České republiky v roce 2013 znovu neozvaly a změnu údržby silnice nepožadovaly, naplánovaly na cestě z Jindřichova Hradce do Deštné solení i pro letošní zimu. Argument, že jsou zvýšené pouze koncentrace chloridu draslíku a hořčíku, je ale podle Radka Novotného chybný.

Radek NOVOTNÝ, Výzkumný ústav lesního hospodářství

Tomu úplně nerozumím, protože ta koncentrace je opravdu zvýšená 8 až 10-násobně oproti tomu, co ty strany běžně vydrží. Takže jako ten argument, že chloridy nejsou problém, nechápu, nevím.

Lucie HOCHMANOVÁ, redaktorka

Jehličnaté stromy mají oproti listnatým tu nevýhodu, že na podzim neopadávají. Chloridy se v jejich jehličí hromadí a kvůli tomu stromy schnou. Navíc jsou oslabené a tím pádem náchylnější k různým nemocem i napadení kůrovcem. To by mělo zajímat hlavně majitele lesů, protože právě oni jsou zodpovědní za jejich zdraví. Lesy České republiky ale přestaly v roce 2013 situaci řešit. Zřejmě už tušily, už letošní zima bude velmi mírná a Drahýšskému lesu se další dávky chloridu nedostane. Tiskový mluvčí státního podniku Lesy České republiky Zbyněk Boublík zaslal Českému rozhlasu k případu jenom krátké vyjádření, které citujeme.

redaktor /vyjádření: Zbyněk BOUBLÍK, tiskový mluvčí státního podniku Lesy České republiky/

"S ohledem na letošní průběh zimy s minimem sněhu a tudíž potřeby ošetřování silnic jsme v letošním roce prozatím nezaznamenaly žádné zásadní problémy, které by bylo možné přičítat ošetřování silnic. Se Správou a údržbou silnic v Jindřichově Hradci jsme tedy prozatím nejednali. Novou rekognoskaci zdravotního stavu stromů provedeme na konci zimy a další postup bude záviset podle budoucích zjištění."

Lucie HOCHMANOVÁ, redaktorka

Jsou ale i vlastníci, kterým není zdravotní stav jejich lesa lhostejný. Například na Vysočině se jeden takový našel. Přesvědčit Správu a údržbu silnic o tom, že sůl, kterou ošetřuje cesty, poškozuje jeho les, sice chvíli trvalo, nakonec se mu to ale podařilo a v sedmikilometrovém úseku kolem jeho lesa teď silničáři místo soli používají štěrk. Řidičům se to líbit nemusí. K přírodě je ale štěrk mnohem šetrnější. Pokud totiž chloridy nepoškodí stromy přímo u cesty, rozhodně nezmizí. Dostanou se totiž do spodních vod. Z Drahýšského lesa na Jindřichohradecku Lucie Hochmanová.

moderátorka

V Bez obalu jsme se podívali na problematiku usychajícího Drahýšského lesa na Jindřichohradecku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě