Přihlásit

Pro lesy kolem Dačic, které zničil kůrovec, scházejí sazenice (ČTK)

České Budějovice 18. srpna (ČTK) - V lesích kolem Dačic na Jindřichohradecku, které zničil kůrovec, chybějí sazenice. Kolem levého břehu řeky Dyje již skoro nejsou smrkové lesy. Jiné městské lesnické firmy sazenice mají, kůrovec ale ovlivní zisky. Vyplývá to z ankety ČTK.

Firma Městské lesy Dačice, jež hospodaří na 366 hektarech, přišla o všechny smrkové lesy. V regionu je 14.000 hektarů lesů. Do poloviny roku tam vytěžili dělníci 220.000 metrů krychlových kůrovcového dřeva, do konce roku to bude dalších 500.000 metrů krychlových. ČTK to řekl vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Jiří Müller.

"Budeme rádi, když nám zůstanou některé mladší porosty. Kalamita postupuje obrovským způsobem dopředu. Na Dačicku, na levém břehu Dyje, smrkové lesy v podstatě neexistují. Je to apokalypsa. Nepředpokládám, že do pěti let se podaří všechny holiny zalesnit," řekl. Sazenice téměř nejsou, nelze pokrýt poptávku. "Nebude možnost zalesňovat," uvedl Müller.

Dost sazenic měla na jaře díky dlouhodobým obchodním vztahů firma Lesy města Český Krumlov, která loni vytěžila 10.000 metrů krychlových dřeva. Z toho bylo 5713 metrů krychlových kůrovcového dřeva, meziročně téměř o 80 procent víc. Od jara zdražily sazenice o pět až deset procent, za sazenici buku teď firma platí 15 korun. Loni stoupla cena meziročně až o 30 procent nahoru, řekl ČTK jednatel firmy Miroslav Štoll.

Společnost, jež obhospodařuje 1329 hektarů, sází již 25 let 50 procent listnatých dřevin. "Už se to projevuje. V porostech, které jsou do 25 let stáří, máme poloviční zastoupení listnáčů. Oproti starším, vysázeným většinou ještě za Rakouska - Uherska, které napadá kůrovec: tam je zastoupení smrku přes 80 procent. Než změníme druhovou skladbu lesů, bude nám to trvat 80 až 100 let," řekl Štoll. Letos čeká mírnější dopad kalamity, i díky tomu, že vlhký a studený měsíc květen kůrovci nesvědčil.

Dost sazenic mají i Lesy a rybníky města Českých Budějovic. Zalesňují rychleji, než stanoví zákon: v lese Bor, kde se kácely stromy staré do 50 let, už je zalesněno. Dozorčí rada firmě loni nařídila, aby pro letošek vytvořila rezervu 1,5 milionu Kč na nákup sazenic. Rostou ale ceny, u buku meziročně o 50 procent, uvedl jednatel firmy Daniel Hovorka.

Loni těžbu meziročně téměř zdvojnásobila na 25.892 metrů krychlových dřeva, z toho kůrovcová byla 19.166 metrů krychlových. Vyplývá to z výroční zprávy. Letos vytěžila 12.000 metrů krychlových kůrovcového dříví.

Do září 2018 se firmě, hospodařící na 2000 hektarech lesa, dařilo kůrovcové dřevo těžit dřív, než ho kůrovec zničil. "Teď jsme maličko za kůrovcem. Nejsou lidské kapacity to zvládnout. V branži bude chybět 50.000 až 60.000 lidí s technikou," řekl Hovorka. Výkupní cena kůrovcového dříví je podle něj 880 Kč za metr krychlový, což negativně ovlivní hospodářský výsledek. Loni měla firma zisk po zdanění 2,1 milionu Kč.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dostal podle Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský...

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

Lesnictví

Správa Národního parku Šumava letos doposud zpracovala 187 000 m3 kůrovcem napadeného dříví. Oproti roku 2018 je to téměř čtyřnásobný nárůst kůrovcových těžeb.

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Lesnictví

Hlasujte v anketě uvnitř článku! 17. listopad 1989 odstartoval svobodný vývoj naší společnosti a změny se projevily všude, tedy i v lesním hospodářství. U příležitosti...

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Lesnictví

Novelu lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů, podepsal dne 14. 11. 2019 prezident Miloš Zeman, informoval...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby