logo Silvarium tisk

Přerov 22. dubna (ČTK) - Přerovský městský park Michalov a lužní les Žebračka budou zkoumat botanici. Zamíří sem kvůli zdejším broukům. Výzkum, který plánují od května do konce srpna, má přinést informace o jejich druhové skladbě i významu parků. V každé lokalitě kvůli výzkumu ponechají botanici několik pastí, informovala ČTK mluvčí přerovské radnice přerovské radnice Lenka Chalupová.
"Budou zjišťovat druhové spektrum brouků, kteří žijí v prostředí parku Michalov a v Žebračce, která je národní přírodní rezervací, a zajímat je bude, jestli se druhy liší, i když od parku do lesa je to jen pár metrů. Výsledky pomůžou vyhodnotit i významnost městských parků pro saproxylické brouky, čili pro brouky, kteří jsou vázaní na mrtvé dřevo," uvedla Miroslava Švástová z přerovského magistrátu.
Výzkum budou provádět odborníci z Ústavu ochrany lesů a myslivosti. V každé lokalitě zanechají šest oknových pastí na brouky, které budou zavěšeny na stromech. Půjde o listy průhledného plexiskla o rozměrech 25 krát 50 centimetrů zasazené do kříže, které budou mít stříšku a sběrnou láhev. Data z parku Michalov i z národní přírodní rezervace Žebračka budou poté použity v rozsáhlejší studii; výzkum se uskuteční dohromady v osmi lokalitách Moravy. Výsledky výzkumu si pak budou moci zájemci přečíst na webových stránkách Přerova, doplnili zástupci radnice.
Městský park Michalov, který se rozkládá na 20 hektarech, byl založen z iniciativy okrašlovacího spolku v roce 1904 přeměnou bývalého lesa. Je to nejstarší a nejrozlehlejší okrasný sad města Přerova. Od roku 1992 je park nemovitou kulturní památkou, od roku 1994 registrovaným významným krajinným prvkem. Žebračka je národní přírodní rezervace, která se rozkládá na 228 hektarech. Byla zřízená v roce 1949 k ochraně pozůstatků lužního lesa v povodí Bečvy. Dřevinná skladba se v některých částech lesa blíží přirozené skladbě, která by se vyvinula bez zásahu člověka. Rezervace má také značný ornitologický význam.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě