logo Silvarium tisk

BZENEC / Škody za asi 20 milionů korun před čtyřmi lety v lesích Moravské Sahary u Bzence na Hodonínsku napáchaly larvy chrousta maďalového. Na začátku května se ve stejné lokalitě začaly líhnout larvy znovu. Tentokrát je však plocha, kterou nejspíš zničí, až o 1 500 hektarů větší než před čtyřmi lety.

„Tehdy napadly asi šest a půl tisíce hektarů lesů u Bzence v Moravské Sahaře, letos jsou i v Hodonínské Dúbravě, takže celkem na asi osmi tisících hektarech lesa," vypočítal Martin Zavrtálek z Odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR.
Zatímco dospělí chrousti požírají listy stromů, larvy napadají kořeny mladých stromů. Ty pak mohou v období chudém na srážky vysílením uschnout. Podle Zavrtálka je výskyt larev v půdě na Hodonínsku mimořádně vysoký.

Proti přemnoženým larvám by do budoucna mohl pomoci letecký chemický postřik. Zahubil by dospělé jedince, kteří by už nemohli naklást vajíčka, z nichž se larvy líhnou. Postřik by však mohl zahubit i další živočichy. „Kromě chroustů by insekticid zahubil veškerý hmyz včetně několika set vzácných a ohrožených druhů, jakými jsou třeba kriticky ohrožený motýl okáč jílkový nebo kudlanka nábožná," upozornil Gašpar Čamlík z jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Postřik se v oblasti používal na přelomu tisíciletí, kdy pomohl k výraznému snížení chroustí populace. Letos však o jeho použití lesníci ani nežádali, protože loni hubení hmyzu postřikem Jihomoravský kraj vůbec nepovolil.

„Podle požadavku krajského úřadu jsme zadali zpracování biologického hodnocení záměru. Znalec v něm zásah označil jako rizikový z hlediska zájmů ochrany přírody a možnost získání potřebných zákonných výjimek zhodnotil jako málo reálnou," prohlásil Libor Strakoš, krajský ředitel Lesů ČR.

Celý článek najdete v 5plus2.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě