Přihlásit

Přemnožená zvěř působí v lesích škody (Českobudějovický deník)

Autor: LUDMILA MLSOVÁ
Rubrika: Podnikání českobudějovicka

Jižní Čechy/Přemnožení jeleni, srnky, ale i mufloni či losi jsou pro lesy větší kalamitou než přírodní pohromy. Zvěř spase nebo poškodí bezmála polovinu mladých vysazených stromků, čímž působí ročně stamilionové škody. K alarmujícím výsledkům došla nová studie, kterou sestavil Ústav pro výzkum lesních ekosystémů v Jílovém u Prahy a upozornilo na ni ekologické Hnutí Duha.

"Zvěř poškodí v průměru čtyřiačtyřicet procent vysazených stromků. Přitom listnáče a jedle jsou na tom ještě hůř - z nich je poničeno průměrně dokonce šedesát procent. Proto ačkoli vlastníci a správci lesů sází povinné procento těchto stromů, zvěř skoro dvě třetiny z nich zase spase, takže v nových porostech zůstává zase skoro jen smrk," uvádí nová studie.

A škody v lesích soustavně rostou. Před sedmi lety zvěř poškodila necelých čtyřicet procent vysazených stromků. Podle výpočtů z poloviny devadesátých let činily celkové škody způsobené přemnoženou zvěří 1,2 miliardy korun ročně. Od té doby ale dramaticky stouply. Hnutí Duha odhaduje, že ekonomické ztráty aktuálně dosahují 1,5 miliardy korun ročně."Výsledky ukazují, že přemnožení zvěře je pro české lesy větší kalamitou než orkán Kyrill. Kalamitně přemnožená zvěř nejen že doslova spásá lesy, ale navíc brání návratu listnáčů, které jsou nutné kvůli ozdravění našich lesů," řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Lesní správci vydávají ročně značné částky na ochranu mladých stromů před zvěří. "Největší škody jsou na místech, kde zvěř vychází z lesa do polí a tam, kde bivakuje. Je škoda, že se myslivci vypořádali po svém s rysem, který v devadesátých letech zredukoval stavy srnčí. Přitom kvalita srnčí šla nahoru, přežily jen ty nejlepší a nejsilnější kusy," podotkl lesní správce Jan Zasadil z Lesní správy Hluboká nad Vltavou, Lesy České republiky.

V lesních porostech na Vyšebrodsku působí škody spolu s přemnoženými jeleny a srnkami také losi. "U nás je jediná lokalita s losí zvěří v republice. Když se sem dostali před třiceti lety první jedinci, vystačili si s dřevinami rostoucími okolo neobdělaných polí. Pak zjistili, že je chutná i jedle.Los na ní okouše vršek, v zimě ohryže kůru. Je to perlička - když se nám podaří ochránit malé stromky před jeleny, ožerou je losi," popsal lesní správce Jan Märtl z Lesní správy Vyšší Brod, Lesy České republiky. Revírníci odhadují, že se na Vyšebrodsku nyní pohybuje okolo deseti až patnácti losů a někteří migrují i do sousedního Bavorska, kde už letos způsobili tři dopravní nehody.

Podle odborníků je příčinou kalamitního přemnožení zvěře hlavně špatná legislativa. "Je to dlouholetý problém, který umocnila novela zákona o myslivosti. V ní zákonodárci nevzali v úvahu, co les vydrží a kdy už jsou stavy zvěře za hranicí únosnosti," řekl Märtl.
Hnutí Duha už vyzvalo ministry zemědělství a životního prostředí, aby změnili příslušnou vyhlášku a zákon, což by umožnilo snížit počty zvěře na přijatelnou úroveň. Myslivci však s výsledky studie nesouhlasí. "Pravidla, která určují plánování a realizaci lovu, jsou dostatečná a k přemnožení zvěře nedochází. Existují výkyvy v populační hustotě některých druhů s vyšší plodností. Z vlastní zkušenosti vím, že podíl listnáčů při obnově lesních porostů je přání, nikoliv realita, a to díky vyšší ceně sazenic a nízké kontrole," sdělil Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty. 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesnictví

Strategii rozvoje Lesů České republiky od 1. září 2019 do 31. prosince 2024 zveřejnil 6. 1. státní podnik na svých webových stránkách. Dokument stanovuje základní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby