Přihlásit

Premiér Andrej Babiš spolu se čtyřmi ministry navštívili dnes brzy ráno lesy na vysočině (Prima)

Gabriela LAŠKOVÁ, moderátorka 
Premiér Andrej Babiš spolu se čtyřmi ministry navštívili dnes brzy ráno lesy na vysočině. Důvodem byly škody napáchané kůrovcem. Dočkají se soukromí vlastníci lesů pomoci od státu? Ať už se jedná o fyzickou pomoc při likvidaci nebo finanční injekce, tady jsou odpovědi. 

Simona DOČKALOVÁ, reportérka 
Tady na vysočině jsou lesy tvořeny ze 70 % smrky. Region je kůrovcovou kalamitou silně zasažen a proto právě tady byly představeny opatření, jak proti kůrovcové kalamitě bojovat. Ministři, kteří se akce zúčastnili, přislíbili aktivní účast v boji. 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství /ČSSD/ 
Momentálně jednáme s ministerstvem financí o odškodnění řádově ve výši 3 miliard. V tuto chvíli je to na /nesrozumitelné/ v Bruselu. Jednalo by se o náhrady vlastně na stavební materiál a na to zalesňování, protože vzhledem k ceně dřeva, který momentálně je na trhu, tak soukromí vlastníci nemají peníze na obnovu lesa, takže my je v tom chceme podpořit. 

Simona DOČKALOVÁ, reportérka 
Teď se jednalo, že by měli být posíleny z řad dobrovolníků, třeba Romové, Ukrajinci. Jak to vypadá tady s touto situací? 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství /ČSSD/ 
Je tady ten program Ukrajina, který se posiluje. Lesy České republiky a firmy okolo jednají s firmami, které mají zájem, abychom zaměstnali lidi. Bohužel ten obchodní model neumožňuje v plném rozsahu zaměstnat Lesům České republiky tolik lidí, ale postupně ten obchodní model se bude měnit, takže věřím, že ty lidi využijeme. 

Vladimír KREMLÍK, ministr dopravy /nestr. za ANO/ 
Vedu jednání s ČD Cargo. Svedl jsem včera jednání s panem předsedou představenstva, apeluji na ně, aby zvýšili počty vozů, kterými převážejí napadené kůrovcové dřevo. 

Simona DOČKALOVÁ, reportérka 
Za první 3 měsíce vytěžily jenom Lesy České republiky přes 1,4 milionu metrů krychlových kůrovcem napadených stromů. Prognóza je ale mnohem horší. Do konce tohoto roku by prý měly vytěžit až 11 000 000 kubíků. Pro vaši představu, 1 Kubík rovná se 1 strom vytěžený. 

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/ 
Škoda, že jsme s tím nezačali dřív, ještě za minulé vlády. Ta vláda vlastně nebyla akční. Neřešila to a teď ta spolupráce je velice dobrá, ale samozřejmě nabrali jsme zpoždění. 

Simona DOČKALOVÁ, reportérka 
Simona Dočkalová, televize Prima.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Lesnictví

Novelu lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů, podepsal dne 14. 11. 2019 prezident Miloš Zeman, informoval...

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

Lesnictví

Aktualizováno 14. 11. Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku...

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

Lesnictví

Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako zřizovatel parku proto KRNAP zvýší...

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Lesnictví

V průběhu roku 2019 Lesnická práce a PEFC ČR realizovaly tři lety nad vybranými oblastmi České republiky s cílem objektivně přiblížit lesnické veřejnosti zdravotní stav...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby