Přihlásit

Premiér Andrej Babiš spolu se čtyřmi ministry navštívili dnes brzy ráno lesy na vysočině (Prima)

Gabriela LAŠKOVÁ, moderátorka 
Premiér Andrej Babiš spolu se čtyřmi ministry navštívili dnes brzy ráno lesy na vysočině. Důvodem byly škody napáchané kůrovcem. Dočkají se soukromí vlastníci lesů pomoci od státu? Ať už se jedná o fyzickou pomoc při likvidaci nebo finanční injekce, tady jsou odpovědi. 

Simona DOČKALOVÁ, reportérka 
Tady na vysočině jsou lesy tvořeny ze 70 % smrky. Region je kůrovcovou kalamitou silně zasažen a proto právě tady byly představeny opatření, jak proti kůrovcové kalamitě bojovat. Ministři, kteří se akce zúčastnili, přislíbili aktivní účast v boji. 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství /ČSSD/ 
Momentálně jednáme s ministerstvem financí o odškodnění řádově ve výši 3 miliard. V tuto chvíli je to na /nesrozumitelné/ v Bruselu. Jednalo by se o náhrady vlastně na stavební materiál a na to zalesňování, protože vzhledem k ceně dřeva, který momentálně je na trhu, tak soukromí vlastníci nemají peníze na obnovu lesa, takže my je v tom chceme podpořit. 

Simona DOČKALOVÁ, reportérka 
Teď se jednalo, že by měli být posíleny z řad dobrovolníků, třeba Romové, Ukrajinci. Jak to vypadá tady s touto situací? 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství /ČSSD/ 
Je tady ten program Ukrajina, který se posiluje. Lesy České republiky a firmy okolo jednají s firmami, které mají zájem, abychom zaměstnali lidi. Bohužel ten obchodní model neumožňuje v plném rozsahu zaměstnat Lesům České republiky tolik lidí, ale postupně ten obchodní model se bude měnit, takže věřím, že ty lidi využijeme. 

Vladimír KREMLÍK, ministr dopravy /nestr. za ANO/ 
Vedu jednání s ČD Cargo. Svedl jsem včera jednání s panem předsedou představenstva, apeluji na ně, aby zvýšili počty vozů, kterými převážejí napadené kůrovcové dřevo. 

Simona DOČKALOVÁ, reportérka 
Za první 3 měsíce vytěžily jenom Lesy České republiky přes 1,4 milionu metrů krychlových kůrovcem napadených stromů. Prognóza je ale mnohem horší. Do konce tohoto roku by prý měly vytěžit až 11 000 000 kubíků. Pro vaši představu, 1 Kubík rovná se 1 strom vytěžený. 

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/ 
Škoda, že jsme s tím nezačali dřív, ještě za minulé vlády. Ta vláda vlastně nebyla akční. Neřešila to a teď ta spolupráce je velice dobrá, ale samozřejmě nabrali jsme zpoždění. 

Simona DOČKALOVÁ, reportérka 
Simona Dočkalová, televize Prima.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Lesnictví

Aktualizováno 19. 7. Obchodní ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Karol Vinš (57) v pondělí 8. 7. ve funkci skončil. Učinil tak na vlastní...

Zástupci SVOL lesů žádají o pomoc premiéra

Zástupci SVOL lesů žádají o pomoc premiéra

Lesnictví

Jednání o finanční pomoci vlastníkům lesů pro zvládnutí následků kůrovcové kalamity vláda odložila na 22. července. "Odsouvání problému, nejasnosti kolem pravidel a licitování kolem částky...

Sněmovna zřejmě schválí novelu lesního zákona urychlující boj proti kůrovci

Sněmovna zřejmě schválí novelu lesního zákona urychlující boj proti kůrovci

Lesnictví

Anketa v článku. Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o lesích, která má urychlit boj s kůrovcovou kalamitou v lesích. Poslanci 12. 7. předlohu propustili...

LČR v pololetí zvedly těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent

LČR v pololetí zvedly těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v prvním pololetí zvýšil meziročně těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent na 2,87 milionu metrů krychlových z předchozích 1,35...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby