logo Silvarium tisk

 

Praha 2. května (ČTK) - Chráněná krajinná oblast Slavkovský les, která byla vyhlášena před 40 lety, 3. května 1974, má přibližně tvar trojúhelníku a rozlohu 610 kilometrů čtverečních. Její zřízení zažádala v roce 1970 v dokumentu známém jako "petice pěti pečetí" lázeňská města Františkovy Lázně, Karlovy Vary, Lázně Kynžvart, Jáchymov a Mariánské Lázně, současné sídlo správy CHKO.
Celé území Slavkovského lesa má ráz paroviny. Dominantou znaku tohoto hornatého ostrova zeleně, klidu a minimálně narušené přírody je zákonem chráněná léčivka arnika horská na pozadí vrchů Lesný, Lysina a Kružný. Arnika je skutečnou královnou zdejší oblasti: zatímco v jiných částech republiky je její výskyt velkou vzácností, zde každoročně rozkvétá skoro na každé horské louce. K nejcennějším partiím CHKO patří Mnichovské hadce či Kladské rašeliny.

CHKO Slavkovský les chrání i lázeňské minerální prameny 

- Na území CHKO o rozloze 606 km2 jsou dvě národní přírodní rezervace (NPR; Kladské rašeliny, Pluhův bor), tři národní přírodní památky (NPP; Křížky, Upolínová louka pod Křížky, Svatošské skály), deset přírodních rezervací (PR) a 14 přírodních památek (PP). V působnosti správy CHKO jsou i NPR Soos, Velké jeřábí jezero a Velký močál a NPP Komorní hůrka, Železná hůrka a Lužní potok.
- Na území CHKO jsou rozlehlá rašeliniště vrchovištního typu, mokřadní louky, rozlehlé lesní komplexy včetně zachovalých bučin, kaňony se skalními útvary v údolích řek Teplá a Ohře. Oblast vytváří velký přírodní vodní rezervoár a je místem tvorby minerálních pramenů.
- Mezi chráněné rostliny vyskytující se na území CHKO patří například arnika horská, rožec kuřičkolistý, vrba borůvkovitá, rosnatka okrouhlolistá, tučnice obecná, vzácné hadcové sleziníky, řada prstnatců a další. V oblasti žije jelen evropský, černá zvěř, srny, kunovité šelmy, sysel obecný, pravidelně zde hnízdí čáp černý.
- V současné době je v CHKO Slavkovský les přes 90 procent porostu tvořeno smrky. V roce 2007 podepsali zástupci CHKO a Lesů ČR smlouvu, podle které by se měly do oblasti navracet jedle a buky. Téměř vymizelé jedle by měly dosáhnout asi 30 procent z celkového množství stromů, smrky asi 30 až 40 procent, zbytek listnaté stromy. Les v podobě, jaký se bude podobat přirozené skladbě, však vyroste asi za 100 let.
- Na území CHKO je kromě lázeňských center Karlových Varů a Mariánských Lázní řada dalších významných památek (Bečov nad Teplou, Kynžvart), další jsou těsně za hranicemi chráněné oblasti (Teplá, Loket, Andělská hora).
- Celá oblast je protkána hustou sítí naučných stezek, turistických tras i cyklotras.
- Nejvyšším vrchem oblasti, která je vyvýšena nad okolní krajinou v nadmořské výšce zhruba mezi 500 až 900 metry, je 983 metrů vysoký Lesný.
- Sídlem správy CHKO jsou Mariánské Lázně, krajské středisko sídlí v Karlových Varech. Správním obvodem správy je území CHKO Slavkovský les a v případě některých kompetencí na úseku druhové ochrany celé správní obvody obcí s rozšířenou působností Aš, Cheb, Karlovy Vary, Kraslice, Mariánské Lázně a Sokolov.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě