Přihlásit

Prales na Ještědu bude třikrát větší (Mladá fronta Dnes)

Název: Prales na Ještědu bude třikrát větší
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 04.05.2007
Autor: (ČTK)
Rubrika: Kraj Liberecký

Liberec - Na trojnásobek své původní rozlohy se letos rozroste nový prales na Ještědu.
    Společnosti přátel přírody, která projekt v roce 2005 zahájila na sedmihektarovém pozemku, se letos podařilo přikoupit další dvě plochy o celkové rozloze 14 hektarů.
    "Jedna z lokalit je navíc na Ještědském hřebenu unikátní - stromy jsou asi stoleté a vyskytují se tam i vzácné jilmy horské a lípy velkolisté," řekl vedoucí ekologické organizace Jan Korytář.

Ekologové koupili pozemky bezmála za 2 miliony

    Pozemky ekologové odkoupili od soukromých vlastníků za 1,45 milionu korun, které organizace získala z tříleté veřejné sbírky. Druhý pozemek je podle Korytáře podobný tomu, který ekologové získali před dvěma lety. "Jde o zhruba čtyřicetiletou smrkovou monokulturu, les je tak hustý, že v něm prakticky nic jiného neroste. Ještě letos chceme zahájit jeho úpravy," řekl Korytář.
Pokračování na straně C2

Pokračování ze strany C1
S pomocí dobrovolníků chce organizace část smrků vykácet a celý les výrazně prosvětlit. Postupně v něm vysadí původní dřeviny, jako jsou jedle, buky, javory, jasany a další dřeviny. O tom, jak může takový zásah lesu prospět, svědčí už realizovaná první část projektu, kde ekologové v minulých letech vysázeli na 15 tisíc nových stromků.
    "Tenhle les už není smrkovou pouští, je světlý, roste v něm tráva a objevují se i květiny a rostliny, které jsme tam nesázeli, jako jsou fialky, hluchavky nebo maliník," poznamenal Korytář. Cílem celého projektu je získané lesy na Ještědu postupně přeměnit ve smíšený les a v budoucnu i prales, kde by si příroda žila svým životem bez zásahu lidské ruky.

Vážný problém: plot

    Nyní se však ekologové potýkají s vážným problémem. Aby ochránili nově vysázené stromky před muflony a další zvěří, která je okusuje, postavili kolem části lesa plot. Českodubská radnice ale považuje oplocení za porušení zákona o myslivosti, neboť brání pohybu zvěře, navíc bylo podle úředníků postaveno bez stavebního povolení. Městský úřad v Českém Dubu proto přikázal plot odstranit. Ochránci přírody se proti rozhodnutí odvolali, podle Korytáře stromky bez plotu nepřežijí.
    "Oplocení je v souladu s lesním zákonem a v Jizerských horách i jinde v České republice jsou oploceny i mnohem větší lokality," zdůraznil Korytář.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

Lesnictví

Teploty mají významný na rychlost vývoje kůrovců. Čím vyšší jsou průměrné teploty, tím je vývoj kůrovců rychlejší. Proto vznikla nová mapová informace zveřejňující sumu efektivních...

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

Lesnictví

Těžba dřeva vloni dosáhla 32,6 mil. m3 dřeva bez kůry, což představuje doposud rekordní objem vytěženého dříví. Došlo také k výraznému nárůstu plochy umělého zalesňování...

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

Lesnictví

Nízká půdní vlhkost po suché zimě, velké rozdíly v denních a nočních teplotách v první půlce dubna a výrazný deficit srážek v průběhu celého dubna...

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Lesnictví

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby