Přihlásit

Prales na Ještědu bude třikrát větší (Mladá fronta Dnes)

Název: Prales na Ještědu bude třikrát větší
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 04.05.2007
Autor: (ČTK)
Rubrika: Kraj Liberecký

Liberec - Na trojnásobek své původní rozlohy se letos rozroste nový prales na Ještědu.
    Společnosti přátel přírody, která projekt v roce 2005 zahájila na sedmihektarovém pozemku, se letos podařilo přikoupit další dvě plochy o celkové rozloze 14 hektarů.
    "Jedna z lokalit je navíc na Ještědském hřebenu unikátní - stromy jsou asi stoleté a vyskytují se tam i vzácné jilmy horské a lípy velkolisté," řekl vedoucí ekologické organizace Jan Korytář.

Ekologové koupili pozemky bezmála za 2 miliony

    Pozemky ekologové odkoupili od soukromých vlastníků za 1,45 milionu korun, které organizace získala z tříleté veřejné sbírky. Druhý pozemek je podle Korytáře podobný tomu, který ekologové získali před dvěma lety. "Jde o zhruba čtyřicetiletou smrkovou monokulturu, les je tak hustý, že v něm prakticky nic jiného neroste. Ještě letos chceme zahájit jeho úpravy," řekl Korytář.
Pokračování na straně C2

Pokračování ze strany C1
S pomocí dobrovolníků chce organizace část smrků vykácet a celý les výrazně prosvětlit. Postupně v něm vysadí původní dřeviny, jako jsou jedle, buky, javory, jasany a další dřeviny. O tom, jak může takový zásah lesu prospět, svědčí už realizovaná první část projektu, kde ekologové v minulých letech vysázeli na 15 tisíc nových stromků.
    "Tenhle les už není smrkovou pouští, je světlý, roste v něm tráva a objevují se i květiny a rostliny, které jsme tam nesázeli, jako jsou fialky, hluchavky nebo maliník," poznamenal Korytář. Cílem celého projektu je získané lesy na Ještědu postupně přeměnit ve smíšený les a v budoucnu i prales, kde by si příroda žila svým životem bez zásahu lidské ruky.

Vážný problém: plot

    Nyní se však ekologové potýkají s vážným problémem. Aby ochránili nově vysázené stromky před muflony a další zvěří, která je okusuje, postavili kolem části lesa plot. Českodubská radnice ale považuje oplocení za porušení zákona o myslivosti, neboť brání pohybu zvěře, navíc bylo podle úředníků postaveno bez stavebního povolení. Městský úřad v Českém Dubu proto přikázal plot odstranit. Ochránci přírody se proti rozhodnutí odvolali, podle Korytáře stromky bez plotu nepřežijí.
    "Oplocení je v souladu s lesním zákonem a v Jizerských horách i jinde v České republice jsou oploceny i mnohem větší lokality," zdůraznil Korytář.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Veletrh WOOD-TEC 2019 se zaměří na digitální výzvy blízké budoucnosti

Veletrh WOOD-TEC 2019 se zaměří na digitální výzvy blízké budoucnosti

Komerční zpráva

Letošní Mezinárodní veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl WOOD-TEC proběhne na brněnském výstavišti od 29. října do 1. listopadu. Už v minulém ročníku se WOOD-TEC...

Rakouští lesníci protestovali na hranici s ČR proti dovozu dřeva

Rakouští lesníci protestovali na hranici s ČR proti dovozu dřeva

Lesnictví

Zhruba pět stovek rakouských lesníků protestovalo 18. 7. na hranici s Českem proti dovozu levného dřeva ze zahraničí. S odvoláním na místní zemědělský svaz o...

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Lesnictví

Aktualizováno 19. 7. Obchodní ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Karol Vinš (57) v pondělí 8. 7. ve funkci skončil. Učinil tak na vlastní...

Zástupci SVOL lesů žádají o pomoc premiéra

Zástupci SVOL lesů žádají o pomoc premiéra

Lesnictví

Jednání o finanční pomoci vlastníkům lesů pro zvládnutí následků kůrovcové kalamity vláda odložila na 22. července. "Odsouvání problému, nejasnosti kolem pravidel a licitování kolem částky...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby