Přihlásit

Prales na Ještědu bude třikrát větší (Mladá fronta Dnes)

Název: Prales na Ještědu bude třikrát větší
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 04.05.2007
Autor: (ČTK)
Rubrika: Kraj Liberecký

Liberec - Na trojnásobek své původní rozlohy se letos rozroste nový prales na Ještědu.
    Společnosti přátel přírody, která projekt v roce 2005 zahájila na sedmihektarovém pozemku, se letos podařilo přikoupit další dvě plochy o celkové rozloze 14 hektarů.
    "Jedna z lokalit je navíc na Ještědském hřebenu unikátní - stromy jsou asi stoleté a vyskytují se tam i vzácné jilmy horské a lípy velkolisté," řekl vedoucí ekologické organizace Jan Korytář.

Ekologové koupili pozemky bezmála za 2 miliony

    Pozemky ekologové odkoupili od soukromých vlastníků za 1,45 milionu korun, které organizace získala z tříleté veřejné sbírky. Druhý pozemek je podle Korytáře podobný tomu, který ekologové získali před dvěma lety. "Jde o zhruba čtyřicetiletou smrkovou monokulturu, les je tak hustý, že v něm prakticky nic jiného neroste. Ještě letos chceme zahájit jeho úpravy," řekl Korytář.
Pokračování na straně C2

Pokračování ze strany C1
S pomocí dobrovolníků chce organizace část smrků vykácet a celý les výrazně prosvětlit. Postupně v něm vysadí původní dřeviny, jako jsou jedle, buky, javory, jasany a další dřeviny. O tom, jak může takový zásah lesu prospět, svědčí už realizovaná první část projektu, kde ekologové v minulých letech vysázeli na 15 tisíc nových stromků.
    "Tenhle les už není smrkovou pouští, je světlý, roste v něm tráva a objevují se i květiny a rostliny, které jsme tam nesázeli, jako jsou fialky, hluchavky nebo maliník," poznamenal Korytář. Cílem celého projektu je získané lesy na Ještědu postupně přeměnit ve smíšený les a v budoucnu i prales, kde by si příroda žila svým životem bez zásahu lidské ruky.

Vážný problém: plot

    Nyní se však ekologové potýkají s vážným problémem. Aby ochránili nově vysázené stromky před muflony a další zvěří, která je okusuje, postavili kolem části lesa plot. Českodubská radnice ale považuje oplocení za porušení zákona o myslivosti, neboť brání pohybu zvěře, navíc bylo podle úředníků postaveno bez stavebního povolení. Městský úřad v Českém Dubu proto přikázal plot odstranit. Ochránci přírody se proti rozhodnutí odvolali, podle Korytáře stromky bez plotu nepřežijí.
    "Oplocení je v souladu s lesním zákonem a v Jizerských horách i jinde v České republice jsou oploceny i mnohem větší lokality," zdůraznil Korytář.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Aktualizováno. Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Průběžně aktualizováno. Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v...

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

Lesnictví

Aktualizováno 11. 5. U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední...

Lesy ČR chytají prodej svých 50 procent v HLDS

Lesy ČR chytají prodej svých 50 procent v HLDS

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) chystá prodej svého polovičního podílu ve společnosti Hradecká lesní a dřevařská společnost (HLDS). Kupujícím má být druhý akcionář HLDS...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby