logo Silvarium tisk

Prales Jehliště se nachází nedaleko města Sedlec-Prčice ve Středočeském kraji, v samotném srdci České Sibiře. Kvůli své poloze na ostrém suťovém svahu je těžko přístupný a díky tomu si zachoval svoji původní druhovou skladbu. Jeho poloha ve výšce 700 metrů nad mořem mu navíc dává jedinečný charakter. Hlavním rysem této rezervace je ale množství vzácných hub, které v běžném hospodářském lese neuvidíte.

Jehliště má rozlohu přibližně sedm hektarů. Jde o veřejně přístupný soukromý pozemek, jehož majitel si je naštěstí vědom místního přírodního bohatství a o prales pečuje ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody ve Vlašimi.

Prales se rozkládá na suťovém svahu na Javorové hoře. Díky působení unikátních povětrnostních podmínek České Sibiře se les nachází v oblasti, která je bohatá na horninu granodiorit typu Čertovo břemeno. Jedná se o místní specialitu, díky které vznikl i zajímavý charakter lesa. Stromy ve stáří 150 až 170 let tu rostou mezi velkými balvany tohoto zvláštního žulového základu. Jde převážně o buky, jedle, javory, ale také olše nebo jasany.

Ovšem to, co dělá prales pralesem, jsou doupné stromy. A těch je tu opravdu hodně. Kvůli přítomnosti balvanů jsou navíc stromy často popadané ve zvláštních pozicích. A právě díky popadaným stromům, ponechaným napospas vnějším vlivům a přirozenému rozkladu, žije v pralese množství zajímavých živočichů a rostlin. Jejich existence je totiž na tyto doupné stromy navázána. A tak pokud se zblízka do některého starého padlého kmenu podíváte, uvidíte, jak je každý centimetr využitý pro život nějakého malého živočicha.

Houby tu najdete všude, ale ne na polévku

A co je pro Jehliště ještě typické, je množství hub. „Na území pralesa jich bylo napočítáno na 200 druhů, z toho 20 druhů je zapsáno na červeném a černém seznamu ohrožených druhů," říká botanik Martin Klaudys. Najdete tu samozřejmě houby jedlé, které se mohou hodit do smaženice. Ale skutečným pokladem Jehliště jsou houby nejedlé, které rostou na stromech a jsou ve své podstatě parazity. V běžných hospodářských lesích je nikdy neuvidíte.

Vzhledem ke specifickému klimatu v pralese a jeho vysoké poloze tu rostou opravdu zajímavé druhy. Jsou důležitou součástí celého ekosystému. Rozkládají staré stromy a jsou tak skutečnou koncovkou života stromů. Právě díky nim je ekosystém v pralese úplný. Často jde o krásné umělecké kusy stvořené samotnou přírodou. Ostatně i názvy mají „umělecké": hlívička stopkatá, šupinatka tmavošupinatá, štítovka huňatá nebo korálovec jedlový.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě