logo Silvarium tisk

Ing. Václav Mazánek, Ing. Ondřej Varta

Křovinořezy patří mezi stroje, jejichž cílem je ulehčit a usnadnit fyzicky namáhavou práci s odstraňováním náletů a křovin při práci v parcích, sadech nebo lesích. Rovněž se velmi často používají ke kácení vzrostlejších stromů. Zásady bezpečnosti práce při práci s nimi je nezbytné dodržovat nejen při odstraňování křovin, ale rovněž při kácení stromů. K jakému pracovnímu úrazu při jejich obsluze může dojít, dokumentuje v závěru příspěvku uvedený případ.

* Základní požadavky na bezpečnost práce s křovinořezy

Za křovinořez je podle ČSN EN ISO 11 806 (47 0620) Zemědělské a lesnické stroje – Přenosné křovinořezy a vyžínače trávy se spalovacím motorem - Bezpečnost považován stroj, který je vybaven rotujícím kovovým nebo plastovým řezacím nástrojem na řezání plevele, křovin, malých stromků a podobné vegetace. Uvedená norma stanoví, že každý křovinořez musí být dodán s informacemi k používání v podmínkách, pro které je konstruován a za kterých je zaručen bezpečný provoz a vyloučeno riziko ohrožení zdraví nejen při jeho používání, ale také při čištění, seřizování a údržbě. Tyto informace jsou uvedeny v návodech na používání (obsluhu) stroje.

Návod k použití musí obsahovat informace, které se např. vztahují k:

* přepravě a manipulaci s křovinořezem,

* pravidelné kontrole (mj. zda se při volnoběhu přestane řezací zařízení pohybovat),

* řezacímu příslušenství a ochranným krytům.

Při práci s křovinořezem je nutno:

* zamezit rizikům zpětného rázu a odporu řezacího nástroje,

* provést zaškolení obsluhy včetně vysvětlení bezpečnostních značek (viz detail obrázku),

* používat křovinořez v souladu s návodem, zamezit nedovoleným způsobům jeho použití,

* dodržovat doporučenou minimální vzdálenost mezi strojem a nepovolanými osobami (15 m),

* používat stanovené osobní ochranné prostředky (OOPP).

Mimo obecných informací musí být křovinořezy zřetelně a trvanlivě označeny informací, že obsluha je před zahájením práce povinna si návod k používání přečíst a dodržovat všechna výstražná upozornění a bezpečnostní instrukce.

Bezpečnostní instrukce k používání křovinořezu musí být nedílnou součástí dokumentace při jeho prodeji. Zpravidla jsou uvedeny v dokumentu „Návod k používání/obsluze”. Tyto bezpečnostní informace jsou rovněž dostupné na internetu. Od některých prodejců je možné získat tyto informace poštou, někteří výrobci je poskytují na základě sdělení výrobního čísla křovinořezu. V návodech k používání se mj. vyskytují různá bezpečnostní upozornění a zakázané způsoby použití.

Jedná se např. o následující upozornění:

* křovinořez je určen pouze k sečení trávy a řezání malých keříků. Řezání jiných materiálů je zakázáno. Jakékoliv jiné použití může být nebezpečné a mohlo by vést ke zranění obsluhy;

* před prvním použitím křovinořezu si pozorně přečtěte návod k použití a údržbě a vždy dodržujte uvedená bezpečnostní pravidla;

* ujistěte se, že ochranný kryt je správně nasazen;

* používejte OOPP;

* pozor na vymrštěné předměty; v okruhu 15 m nesmí stát jiné osoby;

* zabraňte odskočení nástroje (zpětný vrh) při styku např. s kmenem (rovněž v případě sevření a zablokování pilového kotouče).

K zakázanému použití patří např.:

* kácení stromů s větším než povoleným průměrem (pro vyřezávání dřevin je nutno užívat pouze kotoučové pilové nože, které jsou vhodné pro prořezávání a kácení malých stromků do průměru 5 až 6 cm).

Nedodržení požadavků na bezpečnost práce uvedených v návodu k obsluze může vést k úrazu!

* Varovný příklad vzniku úrazu

Obsluha křovinořezu (s delšími praktickými zkušenostmi) měla provést vyřezání a vyklízení náletových dřevin. Obsluze pomáhala s kácením větších stromů další osoba. Zatímco obsluha křovinořezu prováděla kácení stromu o výšce cca 7 m a o průměru na pařezu cca 10 cm, pomáhající osoba rukama směrovala a přetlačovala strom do zamýšleného směru pádu, čímž rovněž zabraňovala sevření pilového kotouče křovinořezu. Pomáhající osoba stála proti řezacímu nástroji křovinořezu, tj. proti pilovému kotouči, vpravo. Těsně před doříznutím kmínku došlo k zaseknutí pilového kotouče křovinořezu, následně ke zpětnému rázu a k odmrštění řezného nástroje směrem k pomáhající osobě, tj. na opačnou stranu, než se nástroj otáčí. Došlo k zasažení této osoby a téměř k amputaci její pravé nohy v oblasti lýtka.

Obsluha křovinořezu připustila [v rozporu s pracovním postupem, který byl uveden výrobcem v „Návodu pro obsluhu křovinořezu”], aby se pomáhající osoba zdržovala v ohroženém prostoru, tj. do 15 m od místa výkonu práce.

Mimo porušení požadavků uvedených v návodu k obsluze křovinořezu došlo rovněž k porušení legislativních požadavků, které jsou stanoveny v nařízení vlády č. 28/2002 Sb., kterým se stanoví způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru, a to v příloze část I, bod 1. písmeno b), podle kterého musí obsluha křovinořezu dodržovat pokyny výrobce uvedené v návodu na používání a přílohy část I, bod 2. podle kterého musí obsluha křovinořezu zajistit, aby se v ohroženém prostoru (kruhová plocha o poloměru 15 m) nevyskytovaly jiné osoby.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě