logo Silvarium tisk
9.9.2008

Zblízka 09:12

Lucie VÝBORNÁ, moderátorka

V Dopoledním Radiožurnálu je teď na řadě povodňová turistika. Tohle slovní spojení asi nevyvolává příliš příjemné představy, ovšem ve Slovenském ráji jsou za ni vděční. Velká povodeň ze začátku srpna v podstatě zlikvidovala veškeré vybavení v národním parku, ale protože jsou na příjmech z turistiky závislé stovky lidí, během týdne horská služba Slovenský ráj zase otevřela a správci teď lákají turisty na neobvyklou podívanou, kterou voda přinesla a vlastně i odnesla. Zblízka si toho všímá zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Lubomír Smatana.

Lubomír SMATANA, redaktor

Úzká soutěska nazvaná Piecky je téměř suchá. Voda zmizela mezi vápencovými kameny, zmizely i dřevěné žebříky a cesty. Žlutá turistická značka je obvykle namalovaná ve výši očí, ovšem tady mi nesahá ani po kolena. Povodeň zvedla dno potoka asi o metr a půl, ukazuje Štefan Labuda.

Štefan LABUDA, starosta obce Hrabušice

Tohle tady bylo úplně zatarasené. V minulosti tady vedla cesta, po které lidé sváželi dřevo z těchto lesů. Dneska je tu kamenné dno. Musely se dávat úplně nové žebříky, aby se tady dalo projít. Co si se vykoupal?

Lubomír SMATANA, redaktor

Štefan Labuda je starostou obce Hrabušice, která je majitelem pozemků ve Slovenském ráji. Má na starost údržbu cest a také vybírá vstupné. Starosta proto s otevřením stezek chvátal a všechnu propagaci zaměřil na výhody povodně. A turisté přicházejí.

turistka

Kolikrát jsem tu, Járo? Nevím, protože já si to všechno teď, bych řekla, opakuji. Je to teda vybílené od té vody.

turista

Ano, byli jsme zvědaví, co udělala ta povodeň. Zase některé dřeva to odplavilo, ale naplavilo zase něco jiného. Jiný pohled. Krásné je to.

Lubomír SMATANA, redaktor

Dno potoka zvedly tisíce tun štěrku, které voda odplavila z jiných míst. Tam zase dno pokleslo až na samotný vápencový podklad a po desetiletí, možná po století se znovu objevily vymleté kotle plné průzračné vody. Dvojice z Prahy je proto náramně spokojená.

turista

Já jsem sem vzal slečnu, která tady ještě nikdy nebyla. Moc se jí tady líbí.

turistka

Tady ty vodopády, celkově čistá voda, pijeme z potoka, vedle plave ryba. Je to úžasný. Nebojíme se toho.

turista

Taky to piju.

Lubomír SMATANA, redaktor

Slovenský ráj tvoří soustava hlubokých kaňonů, kudy protékají potoky, ale třeba i řeka Horná. Dramatické soutěsky lákají ročně téměř jeden milion turistů a u žebříků bývá někdy až odporně plno. Jinak se ale přes desetimetrové vodopády dostat nedá. Proto i oprava všech bezpečnostních prvků šla do milionů, říká starosta Labuda.

Štefan LABUDA, starosta obce Hrabušice

Skutečně kopa lidí se chodí podívat na to, co dokáže příroda, co dokážou ty živly. Já si myslím, že to, co se stalo Slovenskému ráji, není na škodu tohoto území. Vyčistilo to ty doliny a podle mě se staly skutečně zajímavějšími pro ty skutečné znalce přírody.

Lubomír SMATANA, redaktor

Hrabušice mají jenom ze vstupného do Slovenského ráje roční příjem kolem devíti milionů korun. Starostovo nadšení z očistné povodně je tedy pochopitelné, navíc mnohé škody platí pojišťovna. Spokojený je ale i strážce národního parku Vlado Mucha. I podle něj povodeň přišla vhod.

Vlado MUCHA, správce národního parku

Z našeho titulu se vůbec nic nezměnilo, naopak já si myslím, že krajinářsky dokonce ta voda pomohla, protože určitě v Suché Bělé i v Pieckách se vymylo to dno na tu podkladovou skálu, tak ty přechody jsou, bych řekl, možná atraktivnější teď. Ta voda byla, věci se opravily a já myslím, že je teď už všechno v pořádku a vlastně dnešním dnem se otevírá i poslední roklina, která byla zavřená, je to Velký Sokol.

Lubomír SMATANA, redaktor

Slovenský ráj má mezi národními parky na Slovensku výjimečné postavení. Jako v jediném platí turisté vstupné, peníze jdou obratem do zlepšení služeb a všechno mají pod kontrolou starostové dotčených obcí. Neexistuje tu ani napětí mezi lesníky a ochránci přírody kvůli kůrovci a kácení smrků. Strhnuté stromy po povodni proto zůstaly ve svazích a soutěskách jako ukázka řádění živlu. Ze Slovenského ráje Lubomír Smatana.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě