Přihlásit

Povinnosti vlastníků lesů (Seznam.cz TV)

Filip HORKÝ, moderátor 
Další překážka v náročném boji s kůrovcem. Majitelé lesů totiž mají povinnost vytěžit a odvézt napadené dřevo. Pokud to nesplní, mohou dostat pokutu. Jenže v Česku je několik stovek tisíc vlastníků lesů, kteří ani nevědí, že nějaký les mají. 

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka 
Boj s kůrovcem lesníkům komplikují někteří malí majitelé lesů. S napadeným porostem si buď nevědí rady, anebo ani nevědí, že nějaký les mají. Škůdce se z něj pak snadno šíří na další porosty. Pokuty padají výjimečně. 

Milan ZERZÁN, ředitel městských lesů HK 
/nesrozumitelné/ v České republice je zhruba 300 000 vlastníků těch soukromých lesů. Bohužel jsou to lidi, kteří měli přetrhané vztahy s tím majetkem, žijou někde, řekněme, ve městech nejenom v Praze. A ten les jim nic neříká, natož aby věděli, jak v něm hospodařit. 

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka 
Obce s rozšířenou působností mají povinnost kontrolovat, jestli majitelé lesů těží a odváží napadené dřevo včas. Nejvíc soukromých vlastníků, zhruba 30 000, je na Vysočině. 

reportérka/citace Aneta Hrdličková, tisk. odbor jihlavské radnice 
Na 8000 ha je 8000 drobných vlastníků. To znamená, že průměrný vlastník má 1 ha lesa. Kontrolní činnost probíhá 1 den v týdnu, kdy navštívíme 5 až 25 lesních porostů

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka 
Pokutování se však jihlavští úředníci v poslední době vzdali. Stejně tak výzev ke zpracování napadeného dřeva. 

reportérka/citace Aneta Hrdličková, tisk. odbor jihlavské radnice 
Tato praxe fungovala do poloviny roku 2018, kdy měli vlastníci lesů možnost se na zpracovatele a nevázl odbyt dříví. Dnes je situace taková, že pokud vlastník sežene zpracovatele, nemá jistotu, za kolik a zda vůbec vytěženou hmotu prodá. 

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka 
Připomenout vlastníkům jejich povinnost se pokusil i správce státních lesů

Eva JOUKLOVÁ, mluvčí Lesy ČR 
Letos v březnu jsme oslovili dopisem asi 160 000 vlastníků lesů. Taková preventivní výzva. A myslíme si, že to mělo dobrý efekt, že jako se to pozitivně odrazilo v té reakci, protože lidé se začali ozývat. Byly to tisíce lidí, kteří se v těch následujících týdnech ozvali. Ptali se nás na radu, ptali se nás na to, kde najdou svého odborného lesního hospodáře. Někteří se třeba i divili tomu, že vůbec les mají. 

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka 
Majitelé, kteří se o les dobře nestarají může pokutovat i Česká inspekce životního prostředí. Od počátku roku například v Moravskoslezském kraji uložila 16 pokut. Na Vysočině doposud padly 3 pravomocné pokuty. Z Vysočiny a Hradce Králové pro Seznam.cz Michaela Rambousková. 

Filip HORKÝ, moderátor 
Špatný vtip. Tak reagují dánští politici na možný plán amerického prezidenta Trumpa koupit od Dánska Grónsko. Podle Wall Street Journal se s ním svěřil svým poradcům. Na mrazivém kusu země žije nyní 56 000 lidí, ale hlavně jsou tam rozsáhlé nerostné zdroje. No a pojďte se podívat, protože to není poprvé, kdy Spojené státy by rády nakupovaly poměrně velké území, respektive velká území. Ten vůbec první nákup proběhl už v roce 1867, kdy tehdy nakoupili Aljašku od Rusů, mimochodem za v přepočtu, respektive za pouhých tehdejších 7,2 milionu dolarů, což mimochodem Rusové tehdy nevěděli, že tam je bohaté naleziště, ať už zlata, mědi nebo ropy a tak je tenhle obchod označován jako jeden z nejhloupějších obchodů historie. Ještě 1 poměrně výrazná koupě Spojených států, a totiž tohle je bývalý stát, bývalá kolonie Francie, Louisiana, která jak vidíte, tak dnes tvoří zhruba přes 20 % rozlohy Spojených států. Tohle velké území Spojené státy nakoupily za ekvivalent dnešních 230 000 000 USD. A ještě jednu věc vám musím říct, a to je tenhle Panamský průplav. Vlastně jeden z nejdůležitějších dopravních uzlů zejména, pokud se bavíme o lodní dopravě na světě, no tak v roce 1904 Spojené státy koupily pás po obou březích toho průplavu. Musely sice zaplatit 2/3 nákladů, musely platit roční nájem Panamě, ale měly kontrolu nad jedním z nejdůležitějších právě lodních dopravních uzlů na světě.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Lesnictví

Objem nahodilé jehličnaté těžby v ČR za rok 2019 dosáhl 28,8 mil. m3, z toho 13 mil. m3 v lesích nestátních. Na zmírnění dopadů kůrovcové...

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Lesnictví

V čele pražské lesnické fakulty stojí od konce roku 2019 Róbert Marušák, profesor hospodářské úpravy lesů a dlouholetý proděkan. Jak vidí budoucnost fakulty, ale i...

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Lesnictví

Podobně jako v předchozích letech je přehled výskytu lesních škodlivých faktorů v roce 2019, publikovaný mj. v květnové Lesnické práci, zpracován na základě obdržených hlášení...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby