Přihlásit

Populární cestu u Jizery ohrožují sesuvy skal (MF Dnes)

TURNOV Ani letos nebude úplně bezpečná oblíbená stezka a cyklostezka z Turnova–Dolánek k Zrcadlové koze, kterou před rokem a půl zavalil kus skály. Cesta pokračuje do Malé Skály a Líšného a patří mezi turisticky nejatraktivnější v Českém ráji. Ohrožují ji však sesuvy kamenů a zeminy.

„Skály nad úsekem jsme chtěli letos zabezpečit. Ukázalo se však, že musíme požádat o studii, která posoudí, jak stabilizace skal ovlivní životní prostředí," řekl turnovský starosta Tomáš Hocke.

Cesta z Dolánek k Zrcadlové koze se kroutí na opačném břehu řeky než obrovsky populární Greenway Jizera. Obě procházejí Průlomem Jizery. Toto ojedinělé území obsahuje údolní nivu řeky, její mohutný zákrut u Rakous, vzácné svahové bučiny, suťové lesy, pískovcové skály a teplomilné traviny na slunných svazích. V průlomu Jizery se vyskytuje řada chráněných rostlin a živočichů a nacházejí se tam tři přírodní rezervace – Klokočské skály, Na Hranicích a Bučiny u Rakous.
„Chtěli jsme vědět, jestli se kvůli stabilizaci skály musí provést studie. Ptali jsem se loni projektanta a odpověděl nám, že ne," tvrdí Hocke. Opak byl ale pravdou.

Starostu překvapilo, že se projektant zmýlil. Pracuje totiž pro renomovanou firmu specializovanou na zabezpečování skal a skalních svahů, jimž hrozí zřícení. V místě, kde skály ohrožují cestu z Dolánek k Zrcadlové koze, roste suťový les. Předloni na jaře odtamtud spadlo dvacet metrů krychlových zeminy a kamení. Cesta tehdy zůstala několik dnů uzavřená, než odborníci nebezpečnou skálu zajistili.

„I když svahy nad cestou letos nezpevníme, cestu necháme otevřenou," upozorňuje Hocke. „Dáme na ni ale varování před sesuvy. Předpokládáme, že souhlas ke stabilizaci skal získáme ještě letos a provedeme ji v příštím roce." Pěší turisté, cyklisté i koloběžkáři by se ale v nebezpečném prostoru měli pohybovat co nejdále od svahu, odkud se může kamení „uloupnout". Plánovaná opatření na ochranu turistů před sesuvy zahrnují odtěžení nestabilních kamenných bloků, kácení stromů v suťovém poli a zasíťování svahů.

Suťové pole se totiž pohybuje, přičemž se uvolňují kameny. Jakým způsobem ovlivní přírodu nad cestou připravované zpevňování skal a svahů, budou vyhodnocovat ekologové ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český ráj. „Průlom Jizery u Rakous patří mezi evropsky významné přírodní lokality," tvrdí Jiří Klápště, vedoucí CHKO. „Takzvané naturové hodnocení je nezbytné. Kdyby Turnov nechal skály a svahy nad cestou stabilizovat bez něho, jednalo by se o porušení zákona o ochraně přírody a krajiny. Zpevnění svahů a kácení jsou velkým zásahem do suťového lesa. Jedná se o tři sta metrů dlouhé území o rozloze zhruba 1800 metrů čtverečných."
Stabilizace svahů a skal nad cestou vychází předběžně na 6,5 milionu korun. Turnovská radnice předpokládá, že ze svého rozpočtu poskytne 3,5 milionu korun a tři miliony korun získá ze Státního fondu životního prostředí.

Miloslav Lubas

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Technologie MERCATA  je zapsána jako užitný vzor

Technologie MERCATA je zapsána jako užitný vzor

Lesnictví

Technologie MERCATA je reakcí na rozvoj kůrovcové kalamity a slouží k asanaci skládek výřezů o různých délkách. Od 28. 5. 2019 je tato metoda chráněna...

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Lesnictví

Nová anketa! Aktualizováno 19. 6. Předseda sdružení Pro Silva Bohemica Milan Hron zaslal 11. 6. 2019 otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej žádá jménem Pro...

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Lesnictví

Aktualizováno. Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům...

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Lesnictví

Aktualizováno 13. 6. V roce 2018 vzrostla těžba dřeva v lesích na 25,7 mil. m3 dřeva bez kůry. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby