logo Silvarium tisk

Rubrika: KRKONOŠE

 

Vrchlabí/Správa Krkonošského národního parku ve Vrchlabí připravuje na čtyři podzimní podvečery pro veřejnost cyklus populárně- vědeckých přednášek renomovaných odborníků. Jejich výběr je volen tak, aby zároveň byli i poutavými vypravěči, kteří dokáží zaujmout odbornou tematikou i laiky. Termíny přednášek jsou 24. 10., 7. 11., 22. 11. a 4. 12. Začátek je vždy v 16.30 ve velké zasedací místnosti na zámku ve Vrchlabí.

Ve středu 24. října bude Doc. ing. Marek Turčáni, Ph. D. (vedoucí Katedry ochrany lesů a myslivosti, ČZU, Praha) přednášet na téma Chráněná území - ostrovy stability nebo nestability?" Chráněná území jsou ovlivňovaná procesy, které probíhají v okolní krajině a naopak. Na jedné straně máme v chráněných územích vzácné druhy rostlin a živočichů. Můžeme je tedy považovat za ostrovy stability. Na druhé straně striktní ochrana může vést k přemnožení určitých živočišných druhů, které se šíří do okolního prostředí a často způsobují velké hospodářské škody. Potom mohou být chráněná území vnímána jako ostrovy nestability.Proč tomu tak je a kde je pomyslná hranice stability a nestability, na to se pokusí odpovědět tato přednáška. Marek Turčáni se zabývá ekologií motýlů, ochranou lesa, podkorními a dřevokaznými škůdci, taxonomií kukel motýlů. Absolvoval stáže v USA a Japonsku. Působil v Lesnickém výzkumném ústavu Zvolen, v současnosti vede Katedru ochrany lesů a myslivosti na České zemědělské univerzitě v Praze.

Ve středu 7. listopadu Mgr. Martin Konvička, Ph. D. (Entomologický ústav Biologického centra AV ČR, České Budějovice) vystoupí s přednáškou Zrychlené vymírání motýlů - komu to slouží?. Babočka bílé L, jasoň červenooký, ohniváček rdesnový, okáč lipnicový, soumračník severní a dalších třináct druhů motýlů mají jedno společné: v České republice je už nespatříme.
Dalším 16 druhům hrozí vymření a v různém stupni ohrožení je 73 druhů, tedy více než polovina z dosud přežívajících 143 druhů.Kdo za to může a co s tím? Nato odpoví Martin Konvička, který přednáší na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity.Je členem rady Národního parku Šumava a překladatelem (nejen) odborných knih.

Ve čtvrtek 22. listopadu Doc. RNDr. Vít Grulich, CSc. (Ústav botaniky a zoologie Masarykovy univerzity, Brno) zavede posluchače Od Pacifiku do prérie: přírodou západní Kanady. Při cestě velkou zemí na západní polokouli navštívíme unikátní deštné lesy mírného pásma, rozkládající se návětrném pobřeží Pacifiku, přejedeme horské hřbety, oddělené svéráznými vyprahlými kotlinami, vystoupáme do Skalistých hor a nakoukneme do nekonečných plání severoamerické prérie. Zastavíme se v několika národních a provinčních parcích s pestrou flórou a faunou a zamyslíme se nad systémem ochrany přírody.

Poslední přednášku letošního cyklu přednese ve středu 4. prosince RNDr. Radko Tásler (Česká speleologická společnost). Přednáška Tajemství krkonošských štol - víme o nich všechno? přiblíží toto nepřístupné prostředí. Krkonošské důlní podzemí je opředeno řadou fám a legend, všeobecně však o dolování rud v Krkonoších není velké povědomí. Pomocí fotografií z míst, kam se většina lidí nikdy nedostane, se pokusíme poodhalit tajemství.
Radko Tásler vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Je manažerem a speleogeologem v albeřické pobočce České speleologické společnosti.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě