logo Silvarium tisk

Popadané a nezpracované stromy v některých částech šumavského Národního parku ovlivňují čistotu vody v horských jezerech a vytvářejí tak ideální podmínky pro návrat chráněných rostlin. Tvrdí to vědci, kteří ukončili několikaletý výzkum biodiverzity.

Jak ovlivňují popadané stromy ponechané k zetlení šumavskou přírodu, především vodu v jezerech, zkoumali vědci tři roky.
Výzkum probíhal na sto dvaceti plochách v Národním parku Šumava a na sto čtyřicet sedmi plochách v Bavorsku.
Přírodovědci se zaměřili nejen na lesní porosty, ale také na louky, mokřady, potoky a jezera v nadmořských výškách od 300 do 1400 metrů nad mořem.

Šídlatka jezerní v Plešném jezeře patří v České republice ke kriticky ohroženým druhům, protože je citlivá na čistou vodu. Podle výsledků výzkumu dochází také k obnově revitalizovaných vodních toků, které byly v minulosti zničeny například kvůli plavení dřeva. U těchto toků začínají růst některé druhy kapradin a mechů, které ze Šumavy téměř vymizely.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě