Přihlásit

Polští jeleni chodí vyjídat české krmelce (Mladá fronta Dnes)

Autor: Lucie Rokošová
Rubrika: Ekonomika


Liberec - V prosinci se do českých a moravských hor vrací nejen sníh, ale také polská vysoká zvěř.
Polští jeleni s oblibou vyhledávají české příhraniční revíry a způsobují myslivcům citelné ztráty. Dospělý jelen totiž dokáže za jediný den sežrat dvacet až třicet kilogramů řepy, takže pak nemusí zbýt dost potravy pro domácí lesní zvěř. A náklady na udržení plných krmelců stoupají.
 elen navíc nepohrdne ani výhonky a kořínky mladých stromů, takže napáchá na porostu výrazné škody. Dospělý samec dokáže oloupat a ohryzat i dvacetiletý smrk nebo jedli. "Strom napadají dřevokazné houby, ty ho oslabují a strom pak může i zahynout, záleží na rozsahu poškození," vysvětluje Karel Štěrba z revíru Potůčky v Krušných horách.

Z jelenů je trochu nešťastný i myslivecký hospodář Marek Latislav z honitby Jindřichovice pod Smrkem. "V naší honitbě se vyskytuje jen drobná a srnčí zvěř. Jeleny tady normálně nepotkáte," říká o nezvyklé situaci. Již nyní se jen do jeho revíru přesunulo 30 jelenů z Polska, v lednu jich však může být až stovka.
"Nejdříve přicházejí dospělí samci, kteří jsou po měsících říje vysílení, a hledají proto oblasti s větším množstvím vhodné potravy. Po Novém roce je pak následují laně a odrostlejší mláďata," říká Latislav.

Vloni nestihli čeští myslivci odstřelit ani jeden kus této zvěře, letos už ulovili 18 polských jelenů.
Proč se jelenům od sousedů u nás tak líbí? V Polsku není tolik travnatých ploch, kde se jeleni nejčastěji pasou. Je tam více polí, zatímco například v Jizerských horách se střídá les a rozsáhlé louky.
Zvěř migruje i proto, že ač se polští myslivci snaží, trvá jim déle, než se o ni postarají. Mají totiž na starosti mnohem větší území než u nás.
Polské revíry mají i deset tisíc hektarů, což je asi pětina rozlohy celého Krkonošského národního parku, zatímco třeba Marek Latislav spravuje kolem 1 700 hektarů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesnictví

Strategii rozvoje Lesů České republiky od 1. září 2019 do 31. prosince 2024 zveřejnil 6. 1. státní podnik na svých webových stránkách. Dokument stanovuje základní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby