Přihlásit

Polští jeleni chodí vyjídat české krmelce (Mladá fronta Dnes)

Autor: Lucie Rokošová
Rubrika: Ekonomika


Liberec - V prosinci se do českých a moravských hor vrací nejen sníh, ale také polská vysoká zvěř.
Polští jeleni s oblibou vyhledávají české příhraniční revíry a způsobují myslivcům citelné ztráty. Dospělý jelen totiž dokáže za jediný den sežrat dvacet až třicet kilogramů řepy, takže pak nemusí zbýt dost potravy pro domácí lesní zvěř. A náklady na udržení plných krmelců stoupají.
 elen navíc nepohrdne ani výhonky a kořínky mladých stromů, takže napáchá na porostu výrazné škody. Dospělý samec dokáže oloupat a ohryzat i dvacetiletý smrk nebo jedli. "Strom napadají dřevokazné houby, ty ho oslabují a strom pak může i zahynout, záleží na rozsahu poškození," vysvětluje Karel Štěrba z revíru Potůčky v Krušných horách.

Z jelenů je trochu nešťastný i myslivecký hospodář Marek Latislav z honitby Jindřichovice pod Smrkem. "V naší honitbě se vyskytuje jen drobná a srnčí zvěř. Jeleny tady normálně nepotkáte," říká o nezvyklé situaci. Již nyní se jen do jeho revíru přesunulo 30 jelenů z Polska, v lednu jich však může být až stovka.
"Nejdříve přicházejí dospělí samci, kteří jsou po měsících říje vysílení, a hledají proto oblasti s větším množstvím vhodné potravy. Po Novém roce je pak následují laně a odrostlejší mláďata," říká Latislav.

Vloni nestihli čeští myslivci odstřelit ani jeden kus této zvěře, letos už ulovili 18 polských jelenů.
Proč se jelenům od sousedů u nás tak líbí? V Polsku není tolik travnatých ploch, kde se jeleni nejčastěji pasou. Je tam více polí, zatímco například v Jizerských horách se střídá les a rozsáhlé louky.
Zvěř migruje i proto, že ač se polští myslivci snaží, trvá jim déle, než se o ni postarají. Mají totiž na starosti mnohem větší území než u nás.
Polské revíry mají i deset tisíc hektarů, což je asi pětina rozlohy celého Krkonošského národního parku, zatímco třeba Marek Latislav spravuje kolem 1 700 hektarů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 17. 9. Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou 13. 9. schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla pro...

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Lesnictví

Aktualizováno 12. 9. 12:00 hod. Sněmovna o novele lesního zákona rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč dnes schvalování novely nedokončila, byl hlavně spor o...

Skupina poslanců předložila pozměňovací návrhy k lesnímu zákonu, lesníci mají výhrady

Skupina poslanců předložila pozměňovací návrhy k lesnímu zákonu, lesníci mají výhrady

Lesnictví

Aktualizováno 10. 9. Přijetí pozměňovacích návrhů poslanců TOP 09, Pirátů a ANO k novele lesního zákona požaduje i seskupení Vědci pro les. 11. září 2019 by novelu...

Letní aktualizace Kůrovcové mapy zveřejněna

Letní aktualizace Kůrovcové mapy zveřejněna

Lesnictví

Ze satelitních dat PlanetScope pořízených převážně v období druhé poloviny července 2019 byla aktualizována Kůrovcová mapa. Ta detekuje těžby ve smrkových porostech za období mezi...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby