logo Silvarium tisk
Autor: Helena Křížová
Rubrika: Turistika


Žďár nad Sázavou/Co by to bylo za naučnou stezku, kdyby se na informačních panelech neobjevilo poučení o flóře a fauně. V případě Metodky spolupracovali organizátoři s pracovníky Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. "Pro tuto stezku už jsme vymysleli i logo. Je jím stylizovaný kopeček, okolo něhož je prstenec, který znázorňuje naučnou stezku. Na prstenci je umístěna klasická, bílo zelená turistická značka," prozradil pracovník Správy CHKO Žďárské vrchy Jaromír Čejka.

Můžete přiblížit témata jednotlivých naučných panelů?

Tato stezka bude mít zaměření vlastivědně přírodovědné. Je to dáno tím, kdo se na její přípravě podílí a zajišťuje informace pro jednotlivá zastavení.

Podívejme se blíže na zaměření přírodovědné...

Pracovníci Správy CHKO Žďárské vrchy zpracovávají asi polovinu naučných panelů. Hlavním tématem je voda a krajina. Na severovýchodní straně Metodky je spousta pramenů, které vtékají do Věcovského a Štarkovského potoka, a také mnoho studánek a mokřadů. Návštěvník se zde dozví, že je tu chráněná oblast přirozené akumulace vod a proč má zmíněná lokalita tento statut. Mimo jiné bude také informován o skutečnosti, že v˙CHKO pramení pět řek, tři české a dvě moravské, a že jí prochází evropské rozvodí. A dozví se také, že voda z Metodky skončí v Černém moři. Vše bude doprovázeno stylizovanou mapkou.

V lokalitě najdeme i vodu stojatou...

Rybníků je na Věcovsku pomálu, spíše jsou to požární nádrže v obcích. Ale díky programu "Péče o krajinu" jsou budovány nové vodní plochy. O vzniku a účelu těchto čerstvě vytvořených tůněk by se měl návštěvník také něco dozvědět. Člověk může svými zásahy do krajiny nejen ničit, ale naopak zvyšovat kvalitu životního prostředí. A být tak spolutvůrcem moderní tváře krajiny.

A další témata?

Například ptáci v zemědělské krajině. To je hodně důležité, neboť jde o druhy žijící v místě poznamenaném a obhospodařovaném člověkem se všemi pozitivními a negativními dopady na přírodu. Jedná se třeba o skřivana, který je jedním z typických představitelů zdejšího ptactva. Celkem zde bude představeno sedm druhů vyobrazených a pět druhů pouze textově. Informace se budou týkat nejen jednotlivých ptáků, ale i způsobu, jak je možné je chránit.

Ale ptáci nežijí pouze v zemědělské krajině...

To je pravda, a proto dalším tématem budou ptáci lesa. Tady jsme zvolili trochu jinou formu. Na informačním panelu bude znázorněn vnitřek lesa a představeno dvanáct běžných druhů ptáků. Lidé často nevědí, kde který opeřenec hnízdí, a proto budou od vyobrazených ptáků šipky přímo do míst, které jsou jejich domovem. Odborníci rozlišují v lese bylinné, křovinné a stromové patro, což ctí i ptačí druhy. Některé hnízdí na zemi, další v keřích či zbytcích kmenů, jiné v nejvyšších partiích, jako třeba křivka obecná.

Mohou návštěvníci naučné stezky ptáky i spatřit?

Určitě. Na naučných panelech budou vyobrazeny pouze ty druhy, které mohou turisté skutečně cestou potkat.

A další zajímavosti této lokality?

Mezi Koníkovem a Odrancem se nacházejí rašelinné louky. Tam rostou zvláště chráněné druhy rostlin, například vachta trojlistá. Bývala tam kdysi i masožravá rosnatka okrouhlolistá, ale tu již nenajdete. Jsou tam ale i zajímavé druhy mechů. Třeba srpnatka fermežová, což je evropsky významný druh. Další panel bude znázorňovat tamní obojživelníky a plazy. Tady bude dominantní osvěta. Je důležité, aby člověk věděl, jak se mák těmto ne vždy oblíbeným druhům chovat.

Znázorníte i přeměnu krajiny?

Ano. Posledním tématem je zemědělství a proměna krajiny. Tento panel bude na strategickém místě - u vzrostlého jasanu nedaleko Odrance. Tamní lokalita je jedinečná tím, že se tam člověk nachází na rozhraní nedávného intenzivního zemědělství představovaného velkými širými lány a na druhé straně shlukem malých pastvin a kamenných hrází, které byly součástí krajiny od nepaměti. Panel by měl mimo jiné obsahovat i dva letecké snímky, jeden z roku 1953 a druhý z roku 2003. Na nich je vidět úžasné srovnání stejného místa v různém časovém intervalu. Je až k nevíře, jak se může krajina během padesáti let změnit.

Je tato stezka zcela nová, nebo tudy už kdysi nějaká turistická trasa vedla?

Jedna značená trasa tudy už vede. Ta umožňuje pohled do údolí Věcovského potoka, na Svrateckou hornatinu a také k partiím kolem Vírské přehrady. Nová stezka bude okružní, půjde opravdu okolo Metodky. Bude mít dva výchozí body, hlavní je plánován v Koníkově, u silnice z Nového Města na Moravě do Jimramova, a vedlejší v obci Odranec.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě