logo Silvarium tisk
Název: Polomy lákají zloděje dřeva
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 07.02.2007
Autor: RADEK DUCHOŇ
Rubrika: Kraj Karlovarský

Lidé kradou v lese stromy, které vyvrátil orkán. Nepohrdnou ani tyčovým značením u cest

Karlovarský kraj - Spadané stromy, které polámal orkán, lákají v lesích zloděje dřeva. Ti nepohrdnou ani tyčovým značením, které na cesty rozmisťuje Horská služba. To může podle záchranářů způsobit, že člověk při nepřízni počasí zabloudí, a nemusí tak včas najít cestu zpět domů.
 Osm kubických metrů popadaných stromů nařezal na špalky a odvezl si devětačtyřicetiletý muž z Karlových Varů. "Tím dřevo znehodnotil. Stíháme ho kvůli krádeži," řekla mluvčí karlovarské policie Zdeňka Papežová. V Aši si zase někdo bez dovolení odnesl z lesa od železnice vedoucí do sousedního Německa deset kubíků smrkového dřeva. Majiteli, Městskému úřadu v Aši, tak způsobil škodu za devět tisíc korun.

Krádeží dřeva přibývá

V lesích v Karlovarském kraji podle lesáků a policistů začíná krádeží dřeva přibývat. Ve většině případů kradou lidé, kteří už nechtějí platit za dražší plyn nebo elektřinu. Případně zjistili, že podnikatelé stále více vydělávají na prodeji dřeva majitelům kotlů na tuhá paliva. Přitom se s lesními správci stačí dohodnout a lidé si mohou dřevo levně z lesa odvézt legálně.
 "V Aši neznámý pachatel odcizil třináct vyvrácených vzrostlých smrků. Šlo o deset metrů krychlových dřeva. Jeden kubík dřeva si radnice v Aši cení na devět set korun. Zloděj může být odsouzen za krádež na dva roky nepodmíněně nebo dostat peněžitý trest, propadnutí věci," řekla policejní mluvčí Radka Růžičková.
 Na horách se zase ztrácí tyčové značení horských cest a stezek. Přitom obce do tohoto značení investují ročně stotisícové částky.
"Ztratily se nám tyče na cestě vedoucí směrem na Špičák. Lidé s nimi možná topí. Hrozí zde ale i nebezpečí. Lidé se mohou dostat ve svízelné situaci na konec tyčového značení, a potom může být hodně zle," řekl náčelník Horské služby Boží Dar Rudolf Chlad.
Lesní správci přitom dřevo nabízí legálně. Mimo jiné se dá strom prodat takzvanou samovýrobou.
 "Zájemce zaplatí třeba třicet korun za kubík. Ceny se ale samozřejmě liší. Revírník zájemci strom, který je třeba vyvrácený nebo ulomený, vybere, a on si ho pak rozřeže a odveze. Tento prodej se takto odehrává i mimo kalamitní situace. Všechno je legální, sepíše se smlouva a podobně," řekl ředitel krajského inspektorátu Lesů ČR Jiří Holický.

Foto popis: POLOMY. Dřevorubec zpracovává stromy, které spadly při orkánu. Lesní správci takové dřevo výhodně prodávají.
Foto Autor - Foto - MAFA - LUKÁŠ KUBĚNA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete osiku za vhodnou přípravnou dřevinu?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě