logo Silvarium tisk

PRAHA Nálet kůrovce do českých lesů už stál místo ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda. Teď za něj státní podnik dostane ještě pokutu. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) dělala ve státních lesích rozsáhlou kontrolu, konkrétně v několika lesních správách na Moravě. Došla přitom k tomu, že „podnik při svém hospodaření rovnoměrně a trvale neusiloval o zachování všech funkcí lesa, neprováděl včasná a zároveň účinná opatření k předcházení a zabránění působení škodlivých činitelů na les, a ohrozil tak životní prostředí". Jak nyní zjistily LN, inspekce za to vyměřila pokutu ve výši 3,5 milionu korun. Rozhodnutí dostaly Lesy ČR k poslednímu červencovému dni. Je nepravomocné a podnik se proti němu chce do poloviny srpna odvolat.

Kvůli nedostatečnému zvládnutí kůrovcové kalamity byl už v květnu odvolán Szórád. Podle něj za ní ale stojí především výkyvy počasí a sucho. Szórád po svém odvolání také uvedl, že nasazená opatření proti škůdci byla na hraně toho, co lze zvládnout. České lesy, a to nejen ty státní, postihla kůrovcová kalamita, o které odborníci říkají, že je to největší kalamita lýkožrouta, jaká kdy na našem území byla zaznamenaná. Škůdce nejvíce postihl oblast severní a střední Moravy a Slezska. Jedná se přitom o celé kraje -Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský. Zasažené jsou i okresy Třebíč, Znojmo, Jihlava nebo Jindřichův Hradec. Situace není dobrá ani v podhůří Šumavy a Českého lesa v Jihočeském a Plzeňském kraji. Další místa jsou ohrožena. Kůrovci navíc svědčí současné sucho.

„Na severní Moravě už jsou smrky v podstatě odsouzené k zániku. Nyní jde o to, soustředit se na místa, kde se dá ještě něco udělat," řekl před časem v rozhovoru pro LN biolog Petr Zahradník z útvaru lesní ochranné služby Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.

Jen za loňský rok se v Česku vytěžilo 5,4 milionu kubíků dřeva napadeného kůrovcem (což je odhadem 5,4 milionu stromů), celková těžba přitom činila 17 milionů. Více než 60 procent z toho byla těžba nahodilá. Kromě kůrovce se na lesích podepsaly také vichřice, například Herwart z konce října. Kůrovec ale „řádil" víc, Herwart po sobě zanechal 3 miliony kubíků dřeva.

V Lesích ČR, které obhospodařují zhruba polovinu lesů v zemi, bylo od ledna do května letošního roku zpracováno celkem 3,9 milionu kubíků dřeva, z toho 935 tisíc kubíků dřeva kůrovcového. Celková těžba státního podniku se každoročně běžně pohybuje okolo osmi milionů kubíků.

Přebytek kalamitního dříví se netýká jen Česka, ale i okolních států. Nedostatek odbytiště tak způsobuje, že cena dříví na trhu významně klesá. Propisuje se to samozřejmě i do hospodaření státního podniku. Jeho čistý zisk loni klesl o 26 procent na 3,08 miliardy korun. Je to nejnižší zisk Lesů za posledních sedm let. Předloni byl 4,16 miliardy.

Nechybí ale jen odbytiště, stát v současné době shání i sklady, kde by mohl dřevo, pro které nebude kupec, uskladnit. Podle odhadů není odbyt pro zhruba dva a půl milionu kubíků dřeva. Pro milion kubíků dřeva pak nejsou sklady. A problém je i se zaměstnanci, kteří by prováděli lesnické práce. Stát jich poptává na šest tisíc.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě