logo Silvarium tisk

Návštěva bezzásahových území, kterých se na Šumavě nalézá hned několik, je jedinečný zážitek. Do některých je ale potřeba povolení, protože se nacházejí v první zóně Národního parku Šumava.

„Byly tu dvě přírodní katastrofy. Kyrill a kůrovcová kalamita," vypráví o území na hranicích České republiky a Německa starosta Prášil Libor Pospíšil (nezávislý). Ten je také zároveň hajným v Národním parku.Orkán zde, mezi Poledníkem a vesnicí Prášily, přesně před deseti lety srovnal les se zemí. Od té doby se z tohoto prostoru stalo bezzásahové území, kde člověk neprovádí žádné úpravy.„Lidi můžou sledovat v těch bezzásahovkách, jak se dokáže příroda vyrovnat s nějakými přírodními katastrofami. Můžou třeba vidět i to, že prostě bez lidské ruky lze, aby něco existovalo," říká starosta.Zde v nadmořské výšce kolem 900 metrů nad mořem rostou stromy pomalu. „Doufám, že nedojde k tomu, že zde bude souvislý, hustý, monokulturní, stejnověký les, protože přírodní katastrofy budou ten les vychovávat k tomu, aby zde vznikalo společenství odolných jedinců a nedošlo k tomu, k čemu před 10 nebo pěti roky," přeje si hajný Pospíšil.Bezzásahová území jsou na Šumavě častým tématem sporů. Někdo jich chce v národním parku více, někdo méně. Jejich návštěva je však jedinečným zážitkem. Třeba cesta z Prášil na Poledník je toho důkazem.

Fotogalerie zde.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě