logo Silvarium tisk
Název: Počet smrků v lesích se snižuje, jsou málo odolné a napadá je kůrovec
Zdroj: Moravskoslezský deník
Datum: 01.08.2007
Podtitulek: zjistili jsme
Autor: BÁRA KELNEROVÁ
Rubrika: z ostravy a okolí

Havířov/Lesní správa dlouhodobě usiluje o snížení počtu jehličnanů, především smrků, v příměstských lesích. Lesní správa Ostrava mapovala k roku 1998 osmadvacet procent těchto stromů. V současné době je zpracováván nový lesní hospodářský plán a jeho součástí bude i zjištění aktuálních údajů. "Vzhledem k tomu, že od posledního mapování situace bylo použito při nové výsadbě jen 18 procent jehličnanů, lze předpokládat, že zastoupení těchto dřevin dále klesá," řekl lesní správce Karel Křemen. Každý živočišný a rostlinný druh vyžaduje určité prostředí. Smrku svědčí vyšší vlhkost a pro dobrý růst vyšší nadmořská výška než je v okolní oblasti. V nižších polohách se lépe daří kromě listnáčů borovicím, modřínům nebo také jedlím. "Naším cílem není zlikvidovat jehličnany, ale používat při nové výsadbě takové dřeviny, které odpovídají stanovištním podmínkám. Tím bude v budoucnu dosaženo vysoké druhové rozmanitosti lesních porostů v oblasti ostravsko- karvinské aglomerace," dodal Křemen. Letos byly mimořádně zasaženy porosty v zimě, kdy silná vichřice lámala, co jí do cesty přišlo. "Následky zimní kalamity se nám podařilo odstranit do konce měsíce května. Samozřejmě se stává a je běžné, že při jakýchkoliv krátkodobých nárazech větru dochází k vyvrácení nebo zlomení. Tyto polomy se průběžně odstraňují. Právě smrky jsou méně odolné vůči vichrům," dodal správce. To, že v současné době zastoupení jehličnanů klesá a je na takové úrovni, je nutno přičíst také tomu, že již od počátku šedesátých let dvacátého století bylo započato s přeměnou smrkových monokultur na lesy smíšené, a to z důvodu intenzivního poškozování porostů emisemi. Lesníci se rovněž potýkají s problémem hubení škůdců, kterým letošní léto obzvlášť vyhovuje. "Kůrovec patří mezi živočichy, kteří pro svůj vývoj potřebují určitou teplotu. Letošní dosavadní počasí je pro ně velmi příznivé a je nutné provádět jeho likvidaci se zvýšeným úsilím, což znamená, že je zapotřebí počítat s vyššími náklady. Kůrovci žijí jak na jehličnanech, tak na listnáčích. Jejich škodlivá činnost v lesním hospodářství je ale hlavně na smrku," vysvětlil Karel Křemen.

BÁRA KELNEROVÁ

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě