logo Silvarium tisk

OSTRAVA Málo srážek a nadprůměrné zimní teploty. To jsou hlavní důvody, proč se přes zimu nestihly doplnit podzemní vody v kraji. Lesní porosty tak ve velkém chřadnou. „Situace je kritická. Na severní Moravě zásoby vody chybí. Stromy chřadnou, množí se hmyzí škůdci včetně kůrovců a stromy napadají i houby. O kůrovcovou kalamitu ale ještě nejde," popsala mluvčí Lesů ČR (LČR) Eva Jouklová.
Úbytek vody se většinou přes zimu vrátí zpátky do normálu, to se podle údajů LČR podařilo všude, až na oblasti na severu Moravy. „Problémy se suchem tady mají hlavně smrkové lesy. Smrk má totiž mělké kořeny a těsně pod povrchem je sucho největší," zmínil technický ředitel LČR Václav Lidický. Oslabené stromy jsou tak mnohem náchylnější. „Potýkáme se s takzvaným sekundárním šířením škůdců. Ti si vybírají právě suché a chřadnoucí stromy. Stejný počet kůrovců tak dokáže v krátkém čase zdecimovat mnohem větší množství porostů, než když jsou stromy zdravé a silné. Teplé počasí navíc způsobilo, že se namnožily nejméně tři generace kůrovce smrkového i severského," pokračoval Lidický.
Státní lesníci tak investovali kolem 130 milionů korun do opatření proti dalšímu šíření škůdců. Zda se to podařilo, se ukáže v létě, kdy rojení škůdců vrcholí. Lesy ČR se také chystají vysazovat smíšené porosty, které by nebyly tak náchylné na sucho.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě