Přihlásit

Po Kyrillu je v lesích uklizeno (Mladá fronta Dnes)

Autor: LENKA ZIMMELOVÁ, ČTK
Rubrika: Jižní Čechy

Jižní Čechy - Likvidace polomů na jihu Čech je u konce. Těžaři už zpracovali dva miliony metrů krychlových dřeva, které v jihočeských státních lesích pokácel lednový orkán Kyrill. Zbývajících 60 tisíc metrů chtějí vytěžit do konce roku.
 
"Dá se říct, že vlastní Kyrill je už zpracovaný. To, co zbývá, je dřevo, které běžně připadne každý rok," řekl ředitel jihočeského inspektorátu Lesů ČR Radek Pomije.
Připomněl, že lidé by se měli vyhýbat oblastem, kde dělníci ještě polom zpracovávají. I proto platil do konce září zákaz vstupu do lesů na Novohradsku. Právě zde vichřice napáchala největší škody. "Lidé by měli být obezřetní a do míst, kde se ještě pracuje, by něměli v žádném případě vstupovat," upozornil Pomije.

S prací vminulých týdnech skončila také většina dřevorubců ve vojenském prostoru Boletice a v lesích na Šumavě. "Vytěžili jsme 724 tisíc kubíků polomů, zbytek je ponechán k samovolnému vývoji, především v prvních zónách parku," popsal před časem náměstek Správy Národního parku Šumava Libor Hošek.

Na Šumavě už zbývá zpracovat jen něco přes 10 tisíc metrů krychlových dřeva, které budou dělníci kácet až do příchodu sněhu.Na Boleticku, kde Kyrill poničil 600 tisíc metrů krychlových dřeva, pracovalo při letošní kalamitě vůbec nejvíce těžařských strojů "harvestorů", které se v Česku sešly na jednom místě. V průměru jich zde zasahovalo 25. Spolu s další technikou měsíčně zpracovaly 55 tisíc kubíků polomů.
Přesto vedoucí lesní výroby Vojenských lesů a statků Josef Tropka odhadl, že další naštíplé a napůl zlomené stromy budou v boletických lesích padat ještě tři roky. Dřevorubci tak budou mít další práci.

Na rozsáhlých mýtinách, které po těžbě zbyly, už lesníci vysazují stromy. Jen Lesy ČR musí obnovit sedm set hekarů holin. Odhadují, že práce budou trvat dva roky.
Do pořádku musí dát i lesní cesty a další místa, která při těžbě poškodily těžké stoje. "Takzvané povýrobní úpravy, například úpravy pasek, dělají těžařské firmy, s nimiž máme smlouvy. Úpravy svozových cest zajišťujeme my," vysvětlil Pomije.Někde už dělníci cesty opravují. Ostatní přijdou na řadu příští rok, až stroje z lesů odvezou poslední zbytky vytěženého dřeva. "Problém s jeho odvozem jsme měli hlavně na jaře, kdy byli zpracovatelé přehlcení a nechtěli další dřevo odebírat. Nyní už se situace zklidnila," dodal Pomije.

Lesníci se také připravují na výskyt kůrovce, který by se mohl přemnožit příští rok. Jen správa šumavského parku v lesích nainstalovala sedm tisíc kusů lapačů a lapáků.
 Kyrill byl už druhou kalamitou v krátké době, s níž se museli majitelé lesů vypořádat. Loni poničily nápory sněhu v kraji přes 1,3 milionu metrů krychlových dřeva za 150 milionů korun.

Kyrill na jihu Čech
Lednový orkán Kyrill, při němž vítr dosahoval rychlosti 180 kilometrů v hodině, zničil v jihočeských lesích 4,15 milionů metrů krychlových dřeva, z toho více než polovinu ve státních lesích. Škody na vyvrácených a popadaných stromech odborníci vyčíslili na 4,1 miliardy korun. Přirovnávají je k dosud největší kalamitě na Šumavě z roku 1870. Likvidace škod si vyžádala i tři lidské životy.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Komerční zpráva

Šestnáctý ročník veletrhu WOODTEC, který se měl uskutečnit od 21. do 23. října 2020 na brněnském výstavišti, se v letošním roce konat nebude. Na zrušení...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Lesnictví

Je příliš pomalá proměna smrkových monokultur hlavním důvodem, proč stále bojujeme s kůrovcem? Hlavními hosty diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce na toto téma...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby