Přihlásit

Po Kyrillu je v lesích uklizeno (Mladá fronta Dnes)

Autor: LENKA ZIMMELOVÁ, ČTK
Rubrika: Jižní Čechy

Jižní Čechy - Likvidace polomů na jihu Čech je u konce. Těžaři už zpracovali dva miliony metrů krychlových dřeva, které v jihočeských státních lesích pokácel lednový orkán Kyrill. Zbývajících 60 tisíc metrů chtějí vytěžit do konce roku.
 
"Dá se říct, že vlastní Kyrill je už zpracovaný. To, co zbývá, je dřevo, které běžně připadne každý rok," řekl ředitel jihočeského inspektorátu Lesů ČR Radek Pomije.
Připomněl, že lidé by se měli vyhýbat oblastem, kde dělníci ještě polom zpracovávají. I proto platil do konce září zákaz vstupu do lesů na Novohradsku. Právě zde vichřice napáchala největší škody. "Lidé by měli být obezřetní a do míst, kde se ještě pracuje, by něměli v žádném případě vstupovat," upozornil Pomije.

S prací vminulých týdnech skončila také většina dřevorubců ve vojenském prostoru Boletice a v lesích na Šumavě. "Vytěžili jsme 724 tisíc kubíků polomů, zbytek je ponechán k samovolnému vývoji, především v prvních zónách parku," popsal před časem náměstek Správy Národního parku Šumava Libor Hošek.

Na Šumavě už zbývá zpracovat jen něco přes 10 tisíc metrů krychlových dřeva, které budou dělníci kácet až do příchodu sněhu.Na Boleticku, kde Kyrill poničil 600 tisíc metrů krychlových dřeva, pracovalo při letošní kalamitě vůbec nejvíce těžařských strojů "harvestorů", které se v Česku sešly na jednom místě. V průměru jich zde zasahovalo 25. Spolu s další technikou měsíčně zpracovaly 55 tisíc kubíků polomů.
Přesto vedoucí lesní výroby Vojenských lesů a statků Josef Tropka odhadl, že další naštíplé a napůl zlomené stromy budou v boletických lesích padat ještě tři roky. Dřevorubci tak budou mít další práci.

Na rozsáhlých mýtinách, které po těžbě zbyly, už lesníci vysazují stromy. Jen Lesy ČR musí obnovit sedm set hekarů holin. Odhadují, že práce budou trvat dva roky.
Do pořádku musí dát i lesní cesty a další místa, která při těžbě poškodily těžké stoje. "Takzvané povýrobní úpravy, například úpravy pasek, dělají těžařské firmy, s nimiž máme smlouvy. Úpravy svozových cest zajišťujeme my," vysvětlil Pomije.Někde už dělníci cesty opravují. Ostatní přijdou na řadu příští rok, až stroje z lesů odvezou poslední zbytky vytěženého dřeva. "Problém s jeho odvozem jsme měli hlavně na jaře, kdy byli zpracovatelé přehlcení a nechtěli další dřevo odebírat. Nyní už se situace zklidnila," dodal Pomije.

Lesníci se také připravují na výskyt kůrovce, který by se mohl přemnožit příští rok. Jen správa šumavského parku v lesích nainstalovala sedm tisíc kusů lapačů a lapáků.
 Kyrill byl už druhou kalamitou v krátké době, s níž se museli majitelé lesů vypořádat. Loni poničily nápory sněhu v kraji přes 1,3 milionu metrů krychlových dřeva za 150 milionů korun.

Kyrill na jihu Čech
Lednový orkán Kyrill, při němž vítr dosahoval rychlosti 180 kilometrů v hodině, zničil v jihočeských lesích 4,15 milionů metrů krychlových dřeva, z toho více než polovinu ve státních lesích. Škody na vyvrácených a popadaných stromech odborníci vyčíslili na 4,1 miliardy korun. Přirovnávají je k dosud největší kalamitě na Šumavě z roku 1870. Likvidace škod si vyžádala i tři lidské životy.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesnictví

Strategii rozvoje Lesů České republiky od 1. září 2019 do 31. prosince 2024 zveřejnil 6. 1. státní podnik na svých webových stránkách. Dokument stanovuje základní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby