logo Silvarium tisk

Desetitisíce korun ročně investují některá moravskoslezská města do likvidace jmelí. Šíření této parazitické rostliny, kterou rozšiřují zejména ptáci, se přesto nedaří zastavit a podobně jako u kůrovce už se hovoří o kalamitním stavu. Právě v Moravskoslezském kraji je výskyt jmelí nejvyšší v zemi a dřeviny jsou napadeny téměř na 70 procentech území. Řadu stromů se nepodaří zachránit a musí se pokácet.

Celý článek najdete zde.

Komentáře  

-7 # Vladimír Pelíšek 2018-11-26 13:09
Jmelí je v posledních letech obrovským problémem u jedle bělokoré - tedy tam, kde ještě nějaké významnější jedlové porosty navzdory "odbornému" hospodaření posledních staletí zůstaly. Strom oslabený suchem posílá do koruny méně mízy, takže poté, co si část ještě vezme jmelí, dochází v krajním případě i k úhynu jedle. Ovšem tento škůdce není fatální zdaleka vždy. Řadě jedlí odumřou pouze části bezprostředně zasažené jmelím a zbytek často obrazí tak, že po deseti letech nikdo dřívější napadení jmelím nepozná. Jedle u nás totiž nežije na rozdíl od smrku "v cizí zemi", vodu tahá z podstatně větší hloubky a se jmelím se v našich podmínkách potýká už stovky generací.
A prosba na konec - vy, kteří znáte jedli jen z knížek a webu, protože ji u vás "moudří lesníci" minulých generací dávno vysápali, aby nepřekážela výnosové dřevině, která se momentálně prodává na Moravě už za rotschildovských 700 Kč / kubík, mě nezapomeňte mínusovat - nic jiného totiž neumíte.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě