Přihlásit

Po Friederikovi zůstaly v kraji hlavně pařezy (Plzeňský deník)

S orkánem se musel vypořádat každý okres Plzeňského kraje.

Plzeňský kraj – Orkán Friederike je pryč a Plzeňský kraj, kterým se ve čtvrtek také prohnal, poznal jeho sílu podle počtu vyvrácených stromů a havarovaných aut, podle silného větru i sněhových závějí.

TACHOVSKO

Nejvíce se Friederike dotkl Tachovska. Hasiči tam ke stromům padlým přes silnici vyjížděli už od středečního rána. Museli například do Sulislavi, Kladrub či Ostrovců, v Kokašicích padl strom na elektrické vedení a u Halže visely nad křižovatkou na Dolní Výšinu telefonní kabely. Prověsily se, když do sloupu narazilo auto. Ve čtvrtek se situace nezměnila, stromy padaly například u Starého Sedliště, Mchova, Milířů, Kurojed, Lesné a dalších obcí. Během dopoledne navíc museli hasiči pomoci sypači, který zapadl u Starého Sedliště.
Kvůli sněhu se bouralo i na dálnici D5. „Poblíž Málkovic narazila dodávka do středových svodidel. Při nehodě byl rozmetán štěrk od svodidel do vozovky. Ke zranění ani úniku provozních kapalin nedošlo," uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar.
Mezi Starým Sedlištěm se až do večera nedalo projet kvůli navátému sněhu a kdo by to zkusil, mohl se dostat do policejních statistik. Policie totiž v souvislosti s mokrou vozovkou evidovala v celém kraji zvýšený počet dopravních nehod.
„Šlo především o nehody, kdy řidiči nepřizpůsobili jízdu stavu vozovky," řekla policejní mluvčí Pavla Burešová.

DOMAŽLICKO

Hasiči na Domažlicku vyjížděli k jedenácti zásahům souvisejícím s počasím. Také zde vítr vyvracel stromy, vše se však naštěstí obešlo bez zranění. „Vyjížděli jsme k obvyklým případům," potvrdil mluvčí záchranářů Martin Brejcha.

ROKYCANSKO

Na Rokycansku to nejdramatičtěji vypadalo ve čtvrtek po osmnácté hodině ve ZbirozeFrantiškově.
Smrk se zde zřítil na elektrické vedení, které začalo hořet. Dodávka elektřiny se přerušila, hasiči se postarali o osvětlení prostranství a následně odstranili kmen.
Také lesáci z Rokycan už začali s obhlížením škod.
Naštěstí sčítají pouze jednotlivé zlomy, většinou u borovic a smrků. V jejich případě jde podle Stanislava Sudy, ředitele Lesů města Rokycan, také o vývraty.

KLATOVSKO

Orkán neušetřil ani Klatovsko. Ve čtvrtek odpoledne jel osmadvacetiletý muž z Plzně s vozidlem značky VW Tuareg ve směru od Železné Rudy na Klatovy.
„U obce Hojsova Stráž v pravotočivé zatáčce vlivem silného větru na vozidlo spadl strom, jenž vozidlo poškodil. Ke zranění nedošlo. Odhadnutá hmotná škoda činí padesát tisíc korun," uvedla policistka Dana Ladmanová.
V lesích Národního parku Šumava vichr velké škody nezpůsobil. „Kolegové nehlásili žádný velkoplošný polom, popadaly maximálně jednotlivé stromy či větve. Naštěstí se neopakovalo to, co se stalo přesně přes jedenácti lety," připomněl mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák výročí orkánu Kyrill, který se přes Šumavupřehnal před jedenácti lety, v noci z 18. na 19. ledna 2007.

PLZEŇSKO

Hasiči ze stanice Plzeň– střed vyjížděli před čtvrteční 19. hodinou do Heldovy ulice v Doudlevcích, aby ze střechy jednoho domu odstranili plechy, které hrozily pádem. Jinak se ovšem v Plzni i na severním a jižním Plzeňsku jednalo hlavně o další výjezdy k popadaným stromům. Štěnovice, Štěnopopadaným vický Borek, Manětín, Úterý, Chříč, Nýřany a další obce a města – tam všude orkán řádil.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Na Plzeňsku a Berounsku zasahovali hasiči u rozsáhlejších lesních požárů

Na Plzeňsku a Berounsku zasahovali hasiči u rozsáhlejších lesních požárů

Lesnictví

Aktualizováno. Víc než deset hektarů lesa hořelo mezi Pňovany na Plzeňsku a Stříbrem na Tachovsku. Nikdo nebyl zraněn. V současnosti (21. 8. večer) je požár, který zasáhl...

Čti dál
Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Lesnictví

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje asi nejrychleji v Česku, i kvůli vysokému zastoupení smrků. Oslabené stromy se nedokážou bránit kůrovci, který je...

Čti dál
Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Lesnictví

Aktualizováno 14. 8. Novým generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR se od 1. září 2018 stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Josef...

Čti dál
Čína má zájem o další české dřevo

Čína má zájem o další české dřevo

Lesnictví

Lesy České republiky jednají se zástupci Číny o dalších kontraktech spojených s prodejem dříví. Přebytek dříví na středoevropském trhu a nejistota odbytu vedly zástupce podniku Lesy...

Čti dál

20°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 58%

Vítr: 17.70 km/h

  • 22 Srp 2018 30°C 16°C
  • 23 Srp 2018 32°C 18°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby