logo Silvarium tisk

Plzeň 28. dubna (ČTK) - Plzeň zapojila do boje proti kůrovci drony. Bezpilotní letouny vyvinuté městskou správou informačních technologií dokážou lesníkům pomoci při včasném odhalení škůdce. Od loňska umí vyhledat suché špičky smrků, nová multispektrální kamera má navíc zjistit i okem neviditelné napadení stromů. Město by tak mělo čas na pokácení a asanaci těchto stromů, řekl ČTK vedoucí městského úseku lesů, zeleně a vod Richard Havelka.

"Věřím, že využití dronů dokáže posunout boj proti kůrovci o krok dál a pomůže nám uchránit podstatně více lesního porostu," řekl náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

Díky dronům jsou odborníci schopni vytvořit takzvanou ortofotomapu velké oblasti, která obsáhne desítky hektarů lesa. "Na fotografiích lze vyhledat suché špičky stromů, typický příznak napadení porostu. Lesníci tak během chvíle vidí velkou část lesa, což jim ušetří čas a dá cenný náskok před kůrovcem," uvedl ředitel úseku Drony Pavel Šmíd. Z fotografií mohou určit stromy, kde je podezření na napadení kůrovcem, a vizuálně je zkontrolovat, přičemž mají přesné GPS souřadnice jakéhokoliv místa na snímku.

Při napadení nejvýznamnějším škůdcem, lýkožroutem smrkovým, strom hned nezasychá od vrcholu, ale nejdřív mu opadává kůra, což z klasických fotek z výšky není vidět. Špice zasychají jen v pokročilém stavu napadení, kdy už je pravděpodobné, že už brouk rozšířil do okolí. "Chceme skenovat vybrané oblasti pomocí multispektrální kamery nesené dronem WingtraOne. Ta snímá vegetaci i ve spektrech pro oko neviditelných. Chceme ověřit hypotézu, že pomocí dat z této kamery dokážeme zjistit neviditelné napadení stromů," uvedl Šmíd. Tím se odhalí postižené stromy v době, kdy je brouk ještě neopustil, takže bude možné zabránit jeho šíření. Pro analýzu dat vyvíjejí experti vlastní aplikaci.

Podle Havelky je jakýkoliv další monitoring, kromě pozemního pozorování, pro práci lesníků velmi cenný, a to zejména v době, kdy dochází k rojení po celý rok. Smrky, kde už se škůdce vyrojil, žloutnou a zasychají. "V těchto místech většinou zachytíme další generaci brouků, ale cennější je získat informaci o napadených stromech v době žíru, kdy jsou zpravidla koruny ještě zelené," uvedl. První lety dronů mají odstartovat v nejbližší době.

Plzeňské drony se staly už loni na podzim jako první v ČR součástí integrovaného záchranného systému.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě