logo Silvarium tisk

Michal KUBAL, moderátor
--------------------
Lesy u nás pokrývají zhruba třetinu území. Jenom o něco míň, než je průměr v Evropské unii. Situace se liší kraj od kraje. V Karlovarském, Libereckém a Zlínském rostou lesy skoro na polovině rozlohy. Naopak nejmíň jich je samozřejmě po Praze a taky Středních Čechách, v Jihomoravském kraji. Největší problémy mají smrkové monokultury. Ty tvoří zhruba polovinu českých lesů. Kvůli suchém u počasí se v nich rozmnožil Kůrovec severský. V červeně zbarvených okresech platí kvůli kalamitě způsobené tímto broukem mimořádná opatření. Nejhorší je situace na východě země a taky na Šumavě. Vědci stav lesů sledují různě. I z vesmíru. Využívají satelitní snímky, které sice nejsou tak detailní jako závěry pořízené z letadla, ale jsou k dispozici mnohem častěji. Jedno místo v Česku je možné snímat každých 5 dní. Komplikací mohou být samozřejmě mraky.

anonymní redaktor
--------------------
Družice Santinel 2. Slouží například k monitorování vegetace. Ze získaných dat vznikne třeba takováto mapa. Dokumentuje lesní porost v Česku.

Jaroslav KUBIŠTA, náměstek ředitele, Ústav pro hospodářskou úpravu lesů
--------------------
Jsme schopní vyidentifikovat na poměrně malých územních jednotkách, jaký tam pravděpodobně je vývoj zdravotního stavu.

anonymní redaktor
--------------------
Červená barva označuje problematickou oblast.

Jaroslav KUBIŠTA, náměstek ředitele, Ústav pro hospodářskou úpravu lesů
--------------------
Tak je to samozřejmě ta severní Morava a Slezsko, o které se v lesnických kruzích mluví v poslední době de fakto neustále, ale je tady dobře vidět, že i tady na jižní Moravě už se nám ta situace začíná poměrně barvit dočervena.

Michal KUBAL, moderátor
--------------------
Ještě podrobnější pohled než je tenhle nabízejí drony. Vědci jimi mohou nafotit les třeba hned po kalamitě nebo při teplém a suchém počasí, kterém kůrovci vyhovuje.

anonymní redaktor
--------------------
Do vzduchu se dostane za několik sekund. Nad lesem si pak přesnou výšku a trasu kontroluje dron sám pomocí GPS. Výhoda dronu je vysoké rozlišení. Na fotkách je totiž vidět každá koruna nebo dokonce každá větev. Při dobrém počasí pak za jediný den pak může dron nafotit až 10 hektarů. Speciální program pak sám vyhodnotí, jestli je strom zdravý nebo usychá.

Robert MINAŘÍK, doktorand, Přírodovědecká fakulta UK, VÚMOP
--------------------
Tohle je zdravý strom, který je krásně červený a není u něco žádná ztráta jehlic. Tohle jsou napadené stromy v pokročilejší fázi. Zde vidíme konečnou fázi úplně mrtvých stromů, který je celý šedý. Nejsou na něm žádné jehlice.

Michal KUBAL, moderátor
--------------------
Sušší a teplejší počasí očekávají vědci kvůli klimatické změně častěji. V těchto speciálních sklenících na Bílém Kříži v Beskydech zkoumají, jak se les přizpůsobí klimatu za 50 nebo za 100 let.

Otmar URBAN, Ústav výzkumy globálnÍ změny AV ČR
--------------------
Ukazuje se že ta zvýšená koncentrace oxidu uhličitého je příznivá pro ty rostliny. On je například díky tomu dokáží lépe hospodařit s vodou. Mají určitou stimulaci růstu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě