Přihlásit

Platit vstupné do Krkonoš kvůli kůrovci? Většina Čechů je pro (seznamzpravy.cz)

Krkonošský národní park se kvůli kůrovcové kalamitě potýká s finančními problémy a stát už nechce navyšovat pomocnou částku. Řešením, jak přivést peníze do pokladny Krkonoš může být zavedení vstupného. Většina lidí by podle průzkumu nebyla proti.

Typickým návštěvníkem Krkonoš je aktivní turista, který poznává hory po značených stezkách v zimě i v létě, přijel za přírodou, přespí a vrací se opakovaně. Většina návštěvníků vítá, že jsou Krkonoše národním parkem a téměř dvě třetiny dotazovaných by bylo pro zavedení vstupného, vyplynulo z výzkumu, který probíhal na obou stranách Krkonoš od léta 2018 do konce jara 2019.
Naopak nejvíce vadí vysoké ceny a stav silnic. Výzkum zahrnul 1200 respondentů, z toho 900 na české a 300 na polské straně hranice.

Zavedení vstupného může být důležitým zdrojem financí pro Krkonošský národní park (KRNAP), ten se od kůrovcové kalamity potýká s finančními problémy.

Zatímco v roce 2016, před vypuknutím kůrovcové kalamity v takovém rozsahu, v jakém je nyní, KRNAP za dřevo utržil 144 milionů korun, v roce 2018 to bylo už jen 110 milionů a pro loňský rok čekají další propad. „Náš odhad je 70 až 75 milionů korun," říká náměstek ředitele parku Václav Jansa. Peníze získané za vytěžené dřevo přitom tvořily zhruba polovinu příjmů parku a dokázaly pokrýt například osobní náklady na zaměstnance.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+10 # Starý 2020-01-14 09:10
Les mám také sežraný kůrovci, ale vyzraju na to, hned zavedu vstupné.
Jen ještě dotaz, kdy mi dá svou pravidelnou podporu na můj les naše slavné Mžp? Do národních parků s tím nemá problém a nikoho se neptá, natož nějaká veřejná soutěž a zakázka!!
+8 # Máchal 2020-01-15 08:33
NP je příspěvková organizace, zřízená státem, proto mu stát na jeho chod přispívá. Z principu jiný vztah, než stát - fyzická osoba. Je to tak trochu jako jeho dítě, ale jak vidíte, i to dítě se už musí taky smýkat, aby se uživilo...
+5 # Starý 2020-01-15 13:45
Ano, trefně řečeno, ale jakou ekologickou funkci a přínos pro člověka (lidský druh) má smrk v národním parku a jak jinou ji má v soukromém lese?
Zcela obdobně bych to kvalifikoval i na listnaté stromy!
Mně tedy vychází, že funkce jsou stejné tam i tam!!

Jde mi jen o podstatu věci !!

Pak se ptám, proč naše Mžp. ve státním lese bez problémů platí a bez jakékoli soutěže a dalších nesmyslů vydává peníze nás všech na krytí ztrát jen na těchto statcích? Proč není spravedlivé a nedá každému kdo pěstuje stromy stejným dílem?
Nejsou to snad peníze nás všech? A nebo, že by jim tam rostli "Smetanové" na stromech jako pomeranče a oni je jen je sbírají a dávají do svého-státního národního parku !!!

No a pak ještě jako první chtějí platit za vstup, opět od všech??!!
-4 # Vladimír Pelíšek 2020-01-15 15:54
Tento problém by vyřešil převod LH z dikce MZe pod MŽP. Souhlasím, že les je jen jeden a nemělo by se to takto rozdělovat. A předpokládám, že vzhledem k tomu, že LH generuje v prodeji a zpracování dřevní hmoty nějakých mizivých 0,8% HDP (teď to bude určitě i méně), zatímco tzv. fce mimoprodukční jsou pro společnost podstatně důležitější (a budou stále více), je jen otázkou času, jehož délku si netroufám odhadnout, kdy k tomu dojde.
+6 # Starý 2020-01-15 16:19
Tak nevím, jestli s vámi souhlasit?
Dřímá ve mně to co dokázalo Mžp na Šumavě a tu zkázu jim neodpustím !!!
Volil bych raději "Ministerstvo vodního a lesního hospodářství" jistě víte o čem je řeč. Ani ono si s lesy nedovolilo to co si s nimi dovolí dnešní garnitura.
+7 # Vladimír Pelíšek 2020-01-15 16:42
Souhlasím, že dnešní formát práce MŽP odpovídá bandě diletantů, která ani pořádně neví, co, jak a proč vlastně chránit - což je ale problém většiny státní ochrany přírody v ČR, viz např. CHKO.
Klidně ministerstvo lesního a vodního hospodářství, nejde o formu, ale o obsah. Podstatné pro mě je, že bychom si měli uvědomit hlavní fce lesů do budoucna, což určitě není produkce rovného smrkového dřeva na trámy pro vývoz ve stylu rozvojové země, ale fce dnes považované za "doplňkové".
Ty totiž budou v budoucny těmi klíčovými.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

MZe: listnáčů se v roce 2019 vysadilo třikrát více než smrku

MZe: listnáčů se v roce 2019 vysadilo třikrát více než smrku

Lesnictví

Loni vysázeli lesníci v českých lesích rekordních 111,6 milionů listnáčů, zatímco smrků bylo 36,1 milionů sazenic (v roce 2018 bylo vysázeno 74 milionů listnáčů a...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby