logo Silvarium tisk

Podtitulek: Problémy s nimi mají také v Krkonošském národním parku
Autor: Tomáš Lánský
Rubrika: Turnovsko a Semilsko

Pojizeří, Krkonoše/ Piráti na dvou, třech nebo i čtyřech kolech či lyžích v současné době trápí lesníky, zemědělce a ochránce přírody v Českém ráji, Krkonoších i Pojizeří. Boj s nimi je marný, neboť policie je na ně krátká. Škody, které způsobí, jsou nevyčíslitelné.
"Nemůžeme s nimi nic dělat, máme svázané ruce," posteskl si jednatel Okresního mysliveckého spolku Semily Josef Tesař. Myslivecká stráž, která dohlíží na klid v lese, totiž nemá prostředky, jak neukázněné šoféry řítící se na skútrech a čtyřkolkách zastavit, ani jak je pokutovat. Navíc se na ně nevztahuje zákon o pozemních komunikacích, takže ze hry je i policie.

Jezdci nejdou identifikovat
"Prakticky je ani nemůžeme vykázat z lesa. Jsou dost často agresivní, že se to obrátí proti samotnému myslivci," vysvětluje Josef Tesař.
"Čtyřkolkáři" řádí podle jeho slov nejvíce na Bozkovsku a v okolí Jesenného. Jejich identitu se zatím prokázat nepodařilo, mají totiž většinou zamazané či zakryté registrační značky.
Problémy s piráty na čtyřkolkách a skútrech mají nejen v Pojizeří, ale dokonce v chráněném území Krkonošského národního parku.

Piráty hlídá 19 strážců
"Je to každodenní záležitost, už se nad tím ani nepozastavujeme," podotkl pracovník KRNAPu Jaromír Gebas z Odboru péče o les. Jak nám potvrdil, pohyb a činnost pirátů monitoruje v parku celkem 19 strážců. Ti mají v případě KRNAPu mnohem větší pravomoci, než běžní myslivci.
"Za pohyb ve volném terénu je mohou pokutovat, pokud se jim je podaří vůbec zastavit," vysvětlil Gebas. Hříšníkům pak hrozí pokuta až několik tisíc korun, v případě způsobení škody na přírodě mohou jít až na rok do vězení.
Dobrodruzi na silných strojích, často s lyžemi místo předních kol, se ale často nespokojí jen s obyčejnými vyjížďkami po lesních tišinách. Strážci lesa a myslivci pamatují dokonce případy, kdy pro vlastní zábavu naháněli zvěř.
Ta pak v drtivé většině případů umírá na podchlazení a vyčerpání.

Zvěř umírá často zbytečně
"Často je příčinou smrti přimrznutí plicního laloku k žeberní stěně," popsal semilský myslivec Josef Tesař.
Před jezdci na sněžných skútrech varuje i Státní veterinární správa ČR (SVS ČR).
"Veškerý hluk a provoz mimo vyznačené cesty a sportovní areály zvířata znejisťuje, plaší a vyčerpává. Vyplašená zvěř se dává v hlubokém sněhu na úprk a při nadměrném vyrušování se vysiluje a je ohroženo její zdraví. Následkem námahou zvýšeného dýchání (hyperventialce) mohou být záněty horních cest dýchacích, záněty plic, vyčerpání a úhyn," vysvětlil mluvčí SVS ČR Josef Duben.

Myslivci usilují o domluvu
Nikoliv represemi, ale snahou o domluvu se s čtyřkolkáři snaží vyjednávat Českomoravská myslivecká jednota (ČMMJ).
"Myslivci vyzývají k ohleduplnosti. Stačí, aby nyní lidé nezacházeli hluboko do lesů, jezdci se nepohybovali prostředkem pole, kde se schovávají zajíci, ale aby se drželi na krajích lesů a běžkaři dodržovali vyznačené trasy," nabádá mluvčí ČMMJ Jiří Šilha.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě