Přihlásit

Piráti chtějí o kůrovci jednat ve Sněmovně. Lesy ČR prý fatálně systémově selhaly (Právo)

Piráti považují způsob řešení kůrovcové kalamity státním podnikem Lesy ČR (LČR) na Moravě a ve Slezsku za fatální systémové selhání státu a chtějí o situaci jednat ve Sněmovně. Vysvětlení budou chtít i od ministrů zemědělství a životního prostředí.

Odvolávají se přitom na výsledky kontroly České inspekce životního prostředí (ČIŽP), která ve veškerých lesích ve správě LČR v Moravskoslezském kraji proběhla od srpna 2017 do března 2018.
Podle inspekce podnik přispěl v letech 2015 až 2017 k šíření kůrovcové kalamity v kraji. K vytěžení napadených stromů docházelo i s dvouměsíčním zpožděním a dříví napadené kůrovcem podnik často skladoval poblíž lesních porostů, takže se brouk šířil dál.

Lesy se brání

„Výsledky kontroly jsou neuvěřitelné. Budeme chtít věc řešit ve Sněmovně. Jasně se ukázalo, že primární příčinou kalamity je špatný způsob hospodaření a totální selhání systému státní správy lesů," sdělil Právu místopředseda zemědělského výboru Sněmovny Radek Holomčík (piráti).

Lesy ČR se závěry inspekce zásadně nesouhlasí, odmítají její postup, způsob vyhodnocení situace i vypořádání se s námitkami. Proti rozhodnutí se chtějí bránit soudní cestou. „Protokol o výsledku kontrolních šetření vyhotovila inspekce 23. března. Lesy ČR proti němu podaly námitky. Inspekce 30. července rozhodla o uložení pokuty ve výši 3,5 milionu korun," sdělil Právu současný ředitel LČR Josef Vojáček.

Dodal, že se podnik 13. srpna odvolal. „Ministerstvo životního prostředí ale 25. října odvolání zamítlo. „Nyní Lesy ČR připravují žalobu," uvedl Vojáček.

Vojáčka jmenoval ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) do funkce počátkem září. Předtím šéfoval Lesům ČR Daniel Szórád. Toho v polovině května odvolal tehdejší ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO) kvůli údajnému zanedbání boje s kůrovcem. Szórád ale odmítl, že by kvůli jeho řízení podnik likvidaci kůrovcové kalamity nezvládl.
Mluvčí ministerstva životního prostředí (MŽP) Petra Roubíčková Právu bez dalších podrobností jen potvrdila, že zprávu ČIŽP má. „Ano, MŽP má závěry nyní k dispozici," uvedla.

Odborník: Pokuty kůrovce nezastaví

Pokud není kontrola pravomocně ukončena, informace z kontroly ČIŽP poskytnout nemůže. „Jakmile kontrola právní moci nabyla, byly její závěry a dokument sněmovnímu výboru poskytnuty," sdělila Právu Jana Jandová z tiskového oddělení ČIŽP.
„Na zprávu inspekce je třeba pohlížet objektivně. V době, kdy došlo k šetření, se situace na severní Moravě kvůli extrémnímu suchu radikálně zhoršila. Objem nahodilých těžeb skokově narostl o stovky procent. Nedostatky, které inspektoři odhalili, se ale týkají maximálně několika procent ploch," potvrdil Právu odborník Jan Příhoda ze think-tanku Czech Forest.
Navíc podle něj jen udělování pokut vlastníkům lesů v době nejhorší přírodní katastrofy kůrovce nezastaví.

Komentáře   

-4 # Hroch 2018-12-03 21:06
Piráti jsou stejní ,,odborníci" jako ,,zelení".
Ostatně - mnoho členů ,,zelených" k této další neomarxistické straně přešlo.
Spousta lidí, zklamaných těmi tradičními stranami je však, ničeho zlého netuše, volí. A to znamená další pokračování tragedie...
+1 # Vladimír Pelíšek 2018-12-04 08:21
Piráti hledají témata, na kterých se zviditelnit. To, co tvrdí v příspěvku, je nesmysl - jenže oni hledají především politický kapitál, protože jsou zároveň chytří a ví, že příští rok bude kůrovec ještě mnohem silnějším tématem než letos. Ano, skutečně se spousta lidí s ultralevičáckým viděním světa "hledala" nejprve u Zelených a pak u Pirátů, ale to není důvod myslet si, že kdo vidí situaci v lesích jinak než "tradiční lesník", je nutně příznivec neomarxismu, drog a sociálních experimentů, jak neustále tvrdíte Vy.
Proti současné podobě lesnictví vystupuje velmi široké spektrum lidí, politicky naprosto různorodého zaměření, a čím dřív to "tradičním lesníkům" dojde, tím líp především pro ně, protože si konečně v zájmu pár mafiánských firem napájených holosečně-smrkovým prsem (z čehož dokonce ani tito lidé často nic nemají) přestanou lhát do kapsy a prozřou.
+1 # Rensa 2018-12-04 10:12
Můžete prosím uvést, co z tvrzení Pirátů v příspěvku je nesmysl? Nějak mi to uniká.
+1 # Vladimír Pelíšek 2018-12-04 10:39
Jasně se ukázalo, že primární příčinou kalamity je špatný způsob hospodaření a totální selhání systému státní správy lesů," sdělil Právu místopředseda zemědělského výboru Sněmovny Radek Holomčík (piráti).

Piráti považují způsob řešení kůrovcové kalamity státním podnikem Lesy ČR (LČR) na Moravě a ve Slezsku za fatální systémové selhání státu a chtějí o situaci jednat ve Sněmovně. Vysvětlení budou chtít i od ministrů zemědělství a životního prostředí.

Primární příčinou kalamity je smrk nevhodně zavedený jako dominantní dřevina tam, kde má být zastoupen pouze jako příměs nebo vůbec. Sekundární příčinou je naprosto příšerná lesnická legislativa, která umožňuje téměř výlučnou obnovu holosečemi a podíl MZD stanovuje pouze jako doporučený, bez sankcí za jeho nedodržení. Následná kontrola zastoupení MZD v už obnovených porostech pak chybí už zcela. Pokračuje tak situace kritizovaná ze všech možných stran už nejméně 60 let, kdy se ze všech stran neustále ozývá, jak by se měly druhová skladba a obnovní způsoby měnit, ale v praxi se kromě kosmetických změn neděje téměř nic.

Nehodlám hájit LČR, ale jejich provinění a zároveň smůla je především to, že mají těch plantáží na starost nejvíc. Toto je ale spíš otázka pro ty jejich zaměstnance, například ze severní Moravy, kterým se ta pole smrku kalamitně rozpadají navzdory veškerému vyčerpávajícímu úsilí, jímž se už dlouhá léta snaží situaci zvrátit.

Ono je vždycky snadné ukázat na jeden subjekt nebo jednoho konkrétního viníka, ale jak asi mohli situaci zvrátit nový ministr zemědělství nebo nový GŘ LČR, kteří jsou v úřadu pár měsíců? I kdyby pracovali 24 hodin denně, nezmění se nic, dokud se země nenasytí srážkami a neochladí se. Takto to spíš vypadá jako když požadujete, aby byl za žhářství odsouzen muž, který odhodil nedopalek při procházce kalužemi benzínu, ale nepožadujete, aby bylo prošetřeno, kdo a proč tam ty kaluže benzínu vůbec vytvořil.
+9 # Máchal 2018-12-04 10:34
Ono je těch politických kapitálů víc. Je to jedna z celé řady politických "alternativních" (už jen ten název...) nebo chcete-li "protestních" stran, které teď válcují politickou scénu v celé evropě. Jenže to není jen nějaká móda nebo náhoda. Mafiánské prostředí, kde hlavní slovo má klientelismus, různé lobby a první housle hrají principy výměnných obchodů, ruka ruku meje a já na bráchu-brácha na mě už prostě z normálních lidí a voličů dělá příliš velké bimbásky a lidi toho mají dost. Tohle není a asi ani nebude politická strana s žádným všespásným nebo pro tolik lidí (koukněte na průzkumy) ideálním politickým programem. Je to ale jedna z dostupných cest, jak ten augiášův chlív vymést, trochu pocuchat zaběhané vazby a malinko vyvětrat. A když se vrátím k věci, všichni třeba dobře víme, že současný model zadávání lesnických prací ani jeho praktikování není pro řešení kůrovcové kalamity zrovna ideální, a že celý zaběhnutý přístup k lesu, v dobré víře zavedený Marií Terezií, a pragmaticky stupňovaný v normalizačním období a dneska na základě neúprosného trhu, určité revize vyžadovat bude.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství bude chtít letos navýšit rozpočet na lesní hospodářství o zhruba sedm miliard korun. Dnes to na tiskové konferenci řekl ministr zemědělství Miroslav Toman...

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Lesnictví

Objem nahodilé jehličnaté těžby v ČR za rok 2019 dosáhl 28,8 mil. m3, z toho 13 mil. m3 v lesích nestátních. Na zmírnění dopadů kůrovcové...

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Lesnictví

V čele pražské lesnické fakulty stojí od konce roku 2019 Róbert Marušák, profesor hospodářské úpravy lesů a dlouholetý proděkan. Jak vidí budoucnost fakulty, ale i...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby