logo Silvarium tisk
Název: Pily nezvládají dřevo z lednové kalamity
Zdroj: Lidové noviny
Datum: 13.06.2007
Autor: MAREK KERLES
Rubrika: Domov

ČESKÉ BUDĚJOVICE Tisíce hald z naskládaných kmenů, ležících u lesních stezek, na pasekách, nebo položených přes potoky a říčky. Tak vypadají na mnoha místech české lesy pět měsíců po lednovém orkánu Kyrill.
    Odborníci se nemohou shodnout na tom, zda je to nutný důsledek likvidace kalamity, nebo by už české lesy mohly vypadat lépe. Pouze jedna věc je údajně jistá. Kapacita zpracovatelů dřeva je přeplněná a tisíce pokácených stromů, které zůstávají místo rychlého odvozu ležet na pasekách nebo u cest, každým dnem ztrácejí na své ceně.
    "Je to opravdu problém. Takovému dřevu, které se z lesa neodveze, hrozí rychlé poškození, popraskání nebo útok dřevokazného hmyzu," řekl LN lesní správce Lesů ČR v Novohradských horách Petr Žemlička. Právě oblast Novohradských hor, kde lednový orkán zlomil nebo vyvrátil 750 000 metrů krychlových dřeva, patří k nejpostiženějším oblastem republiky. Až do konce července tady kvůli lesním pracím platí zákaz vstupu do lesů, prakticky všude leží vysoké haldy pořezaných kmenů. "Zpracovatelé ale tak velké množství dřeva najednou nestačí zpracovávat," uvedl Žemlička.
    Zástupci některých soukromých firem obchodujících se dřevem ale tvrdí, že státní Lesy ČR zvolily při likvidaci kalamity špatný postup. "Nejprve začali zpracovávat polomy z velkých popadaných ploch, kde je to nejsnadnější," tvrdí jednatel firmy CE WOOD Ivan Doubrava. Na trh se tak okamžitě dostalo obrovské množství dřeva, s jehož zpracováním jsou problémy.
    "Nejprve se mělo už jenom kvůli nebezpečí kůrovce začít s obtížnějšími výběrovými prořezávkami tam, kde okolní stromy zůstaly stát," řekl Doubrava LN. Na zpracování velkých holin měla podle něj přijít řada až později. Trh by se údajně tak rychle nezaplavil, dodávky by byly mnohem pozvolnější. "Nyní ale kvůli ohromnému množství dřeva, které nezpracované zůstává v lesích, opravdu hrozí, že toto kvalitní dřevo za miliony korun napadnou škůdci nebo se poškodí vlivem povětrnostních podmínek," tvrdí Doubrava.
Státní Lesy ČR podle něj ani nevyužily nabídku všech takzvaných mokrých skladů, které jim firma nabídla a kde mohou stromy pod ochranou vody přečkat bez úhony až dva roky. Vedení lesů ale toto nařčení odmítá. "Se zpracováním a skladováním dřeva je kvůli obrovské nadprodukci, způsobené orkánem, opravdu problém v celé střední Evropě. Na druhé straně ale děláme pro řešení tohoto problému veškerá možná opatření," řekl LN obchodní ředitel Lesů ČR Bohumil Klos.
    Státní lesy podle něj využívají mokré sklady i několik dalších firem a pil, přednostně se ale snaží už z obchodních důvodů nejprve využít nabídky skladů co nejblíže ke kalamitním oblastem. Kos nesouhlasí také s tvrzením, že Lesy ČR začaly zpracovávat kalamitu nejprve tam, kde je to nejsnadnější a tím zahltily trh nad únosnou mez. "Na každém lesním závodě je situace odlišná, což vyžaduje i odlišný přístup k likvidaci kalamity," řekl Kos. Odvoz kvalitního dřeva z míst, kde najednou spadlo třeba padesát hektarů lesa, je ale podle něj pochopitelný. "Ukažte mi lesního hospodáře, který by tohle kvalitní a drahé dřevo nechal ležet k zetlení a nejprve těžil méně kvalitní surovinu někde jinde," uvedl Kos.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete osiku za vhodnou přípravnou dřevinu?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě