Přihlásit

Pila Novotný, Jilemnice (Domo)

Rodinná firma Pila Novotný sídlí v krkonošském podhůří v Jilemnici a její tradice se píše už od roku 1923. V rozhovoru nám ji představuje majitel Jiří Novotný ml.

* Mohl byste krátce přiblížit historii a současnost firmy?

Naše pila byla založena v roce 1923 Hynkem Bubeníkem. V roce 1944 se dalším vlastníkem stal Arnošt Novotný, a tímto se pila stala naším rodinným zlatem. Rodina Novotných ji provozovala až do roku 1953, kdy komunistický režim pilu znárodnil a ještě tentýž rok ukončil její provoz. Ten byl opětovně obnoven v roce 1968, při velké přírodní kalamitě, a novým vlastníkem se stal státní podnik Lesy Vrchlabí, který pilu provozoval do roku 1994, kdy byla po dlouhém soudním sporu vybojována zpět, ale bohužel i s velkými dluhy, které nás zatížily na mnoho dalších let. Od roku 1994 až do současnosti proběhla rozsáhlá modernizace a sortiment nabízených profilů se mnohonásobně rozšířil.

* Vyrábíte roubenky, obklady stěn a stropů a podlahoviny. V jaké proporci?

V současné době, vezmeme-li celkovou produkci sušené výroby, připadá 50 % na obklady stěn a stropů, 35 % na materiál na roubenky a 15 % na výrobu podlahovin.

* Jaké podlahoviny vyrábíte?

Vyrábíme tzv. selské a klasické. Oba typy se hodí do roubených chalup, selských statků, ale i moderních interiérů. Vyrábíme je v síle 19 až 48 mm a v šířkách 105 až 300 mm, ze spodní strany jsou drážkované proti kroucení. Podlahoviny nabízíme se širokou škálou povrchových úprav, které podtrhují design požadovaný našimi zákazníky. Mezi nejoblíbenější povrchové úpravy patří ruční opalování a kartáčování, které zvýrazní charakter probíhajících let na povrchu dřeva a zároveň splní požadavek zákazníků na stylový design staré chalupy, ale i moderní dřevostavby.

* Jak se opalováním mění vlastnosti – jaké vlastnosti dřevo získá? Co je hlavní předností těchto podlahovin?

Obecně platí, že povrch upravený opalováním se hodí spíše do interiéru z důvodu více vysušeného materiálu (na 8–10 %), v této vlhkosti nebude mít plamen na dřevo takový deformační účinek. Navíc pozor, opalování dřeva bez povrchové úpravy zubem času „oprší". Je potřeba zvolit vhodný prostředek na nátěr, a to z důvodu, že při opálení se vyplavuje pryskyřice na povrch dřeva a ten je pak mastný. Opalování dřeva je původní metoda impregnace. Dříve se opalovaly kůly určené pro kotvení do země, které díky tomu lépe odolávaly hnilobným procesům. Při povrchové úpravě opalováním nedochází k destrukci povrchu dřeva v důsledku přímého hoření, nýbrž pouze k zatažení tenké povrchové vrstvy vysokou teplotou. Tím se zvyšuje odolnost povrchu. Kartáčováním se naopak z povrchové vrstvy odstraní měkká léta a dřevo získá jedinečný vzhled, který je charakteristický pro starší stavení.

* Jaká je technologie výroby?

Než se samotná podlahovina dostane ke konečnému zákazníkovi, prochází poměrně složitým procesem výroby. Začíná tříděním kulatiny a pořezem na katru. Výsledný materiál se pečlivě třídí podle kvalit a následně putuje do sušárny. Po dosažení požadované vlhkosti je předán do výrobní haly, zde je čtyřstranně ohoblován na výsledné rozměry, vyspraven a obroušen. Pokud si zákazník objedná nějakou další povrchovou úpravu, je zařazena ještě před finální obroušení. Veškeré nátěry se provádějí až po něm. Jedna z nejzajímavějších a v poslední době také nejžádanějších povrchových úprav je právě opalování. Na tuto úpravu jsme přišli při vymýšlení nových povrchů, hledali jsme totiž atraktivní design, který bude zároveň přírodní. Výsledek nás překvapil natolik, že jsme ho obratem zařadili do našeho portfolia služeb. V současné době veškeré naše poznatky a objevy v oblasti povrchových úprav úspěšně aplikujeme ve výrobě oken, obkladů, ale i dřevostaveb, které provádíme.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Adjunktem na léto: výzva Lesů ČR pro studenty lesnických škol

Adjunktem na léto: výzva Lesů ČR pro studenty lesnických škol

Lesnictví

Studenti středních a vysokých lesnických škol se letos v létě mohou stát na zkoušku adjunkty podniku Lesy ČR. Vyzkouší své znalosti v praxi, pomohou na kalamitních revírech...

Čti dál
Lesnický think tank navrhuje změny a opatření pro zvládnutí kalamity

Lesnický think tank navrhuje změny a opatření pro zvládnutí kalamity

Lesnictví

CZECH FOREST think tank vydal 23. 5. 2018 tiskovou zprávu, která představuje tuto iniciativu široké veřejnosti a uvádí některé návrhy opatření, které by podle názoru...

Čti dál
MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství předložilo do vnějšího připomínkového řízení návrh vyhlášky o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů. Návrh vyhlášky byl připravován ve...

Čti dál
Pozvánka na veletrh INTERFORST 2018

Pozvánka na veletrh INTERFORST 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky s odbornými přehlídkami a přednáškami se uskuteční 18. - 22. července 2018 v Mnichově. 

Čti dál

15°C

ČR - aktuální počasí

Jasno

Vlhkost: 78%

Vítr: 11.27 km/h

  • 27 Kvě 2018 26°C 12°C
  • 28 Kvě 2018 27°C 14°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby