Přihlásit

Pila Novotný, Jilemnice (Domo)

Rodinná firma Pila Novotný sídlí v krkonošském podhůří v Jilemnici a její tradice se píše už od roku 1923. V rozhovoru nám ji představuje majitel Jiří Novotný ml.

* Mohl byste krátce přiblížit historii a současnost firmy?

Naše pila byla založena v roce 1923 Hynkem Bubeníkem. V roce 1944 se dalším vlastníkem stal Arnošt Novotný, a tímto se pila stala naším rodinným zlatem. Rodina Novotných ji provozovala až do roku 1953, kdy komunistický režim pilu znárodnil a ještě tentýž rok ukončil její provoz. Ten byl opětovně obnoven v roce 1968, při velké přírodní kalamitě, a novým vlastníkem se stal státní podnik Lesy Vrchlabí, který pilu provozoval do roku 1994, kdy byla po dlouhém soudním sporu vybojována zpět, ale bohužel i s velkými dluhy, které nás zatížily na mnoho dalších let. Od roku 1994 až do současnosti proběhla rozsáhlá modernizace a sortiment nabízených profilů se mnohonásobně rozšířil.

* Vyrábíte roubenky, obklady stěn a stropů a podlahoviny. V jaké proporci?

V současné době, vezmeme-li celkovou produkci sušené výroby, připadá 50 % na obklady stěn a stropů, 35 % na materiál na roubenky a 15 % na výrobu podlahovin.

* Jaké podlahoviny vyrábíte?

Vyrábíme tzv. selské a klasické. Oba typy se hodí do roubených chalup, selských statků, ale i moderních interiérů. Vyrábíme je v síle 19 až 48 mm a v šířkách 105 až 300 mm, ze spodní strany jsou drážkované proti kroucení. Podlahoviny nabízíme se širokou škálou povrchových úprav, které podtrhují design požadovaný našimi zákazníky. Mezi nejoblíbenější povrchové úpravy patří ruční opalování a kartáčování, které zvýrazní charakter probíhajících let na povrchu dřeva a zároveň splní požadavek zákazníků na stylový design staré chalupy, ale i moderní dřevostavby.

* Jak se opalováním mění vlastnosti – jaké vlastnosti dřevo získá? Co je hlavní předností těchto podlahovin?

Obecně platí, že povrch upravený opalováním se hodí spíše do interiéru z důvodu více vysušeného materiálu (na 8–10 %), v této vlhkosti nebude mít plamen na dřevo takový deformační účinek. Navíc pozor, opalování dřeva bez povrchové úpravy zubem času „oprší". Je potřeba zvolit vhodný prostředek na nátěr, a to z důvodu, že při opálení se vyplavuje pryskyřice na povrch dřeva a ten je pak mastný. Opalování dřeva je původní metoda impregnace. Dříve se opalovaly kůly určené pro kotvení do země, které díky tomu lépe odolávaly hnilobným procesům. Při povrchové úpravě opalováním nedochází k destrukci povrchu dřeva v důsledku přímého hoření, nýbrž pouze k zatažení tenké povrchové vrstvy vysokou teplotou. Tím se zvyšuje odolnost povrchu. Kartáčováním se naopak z povrchové vrstvy odstraní měkká léta a dřevo získá jedinečný vzhled, který je charakteristický pro starší stavení.

* Jaká je technologie výroby?

Než se samotná podlahovina dostane ke konečnému zákazníkovi, prochází poměrně složitým procesem výroby. Začíná tříděním kulatiny a pořezem na katru. Výsledný materiál se pečlivě třídí podle kvalit a následně putuje do sušárny. Po dosažení požadované vlhkosti je předán do výrobní haly, zde je čtyřstranně ohoblován na výsledné rozměry, vyspraven a obroušen. Pokud si zákazník objedná nějakou další povrchovou úpravu, je zařazena ještě před finální obroušení. Veškeré nátěry se provádějí až po něm. Jedna z nejzajímavějších a v poslední době také nejžádanějších povrchových úprav je právě opalování. Na tuto úpravu jsme přišli při vymýšlení nových povrchů, hledali jsme totiž atraktivní design, který bude zároveň přírodní. Výsledek nás překvapil natolik, že jsme ho obratem zařadili do našeho portfolia služeb. V současné době veškeré naše poznatky a objevy v oblasti povrchových úprav úspěšně aplikujeme ve výrobě oken, obkladů, ale i dřevostaveb, které provádíme.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál
Divoká prasata z dovozu obsahovala svalovce

Divoká prasata z dovozu obsahovala svalovce

Myslivost

Při povinném vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha byla v uplynulém týdnu u tří kusů divokých prasat zjištěna masivní přítomnost nebezpečného parazita svalovce (trichinella). Jednalo se...

Čti dál
Ministr chystá kvůli kůrovci novelizaci vyhlášky, možný je i krizový stav

Ministr chystá kvůli kůrovci novelizaci vyhlášky, možný je i krizový stav

Lesnictví

Lesníci by se měli v boji s kůrovcem už letos řídit novelizovanou vyhláškou 101/1996 Sb., kterou chce ministerstvo zemědělství do měsíce aktualizovat. Povolí jim nezabývat...

Čti dál
Petr Sklenička se ujal vedení České zemědělské univerzity v Praze

Petr Sklenička se ujal vedení České zemědělské univerzity v Praze

Lesnictví

Účinné prosazování zájmů univerzity navenek a otevřený a přátelský styl řízení budou priority nového rektora prof. Ing. Petra Skleničky, CSc. Zaměřit se chce též na...

Čti dál

0°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 93%

Vítr: 0.00 km/h

  • 18 Úno 2018 2°C -1°C
  • 19 Úno 2018 1°C -3°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby