logo Silvarium tisk

Třetina území České republiky je porostlá lesem. Za rok u nás přiroste přibližně 18 milionů krychlových metrů dřeva, vytěží se zhruba 14 až 15 milionů kubíků. Zásoba dřeva v Česku tedy rok od roku stoupá. Důvody pro jeho těžbu jsou různé – zvyšování odolnosti, kvality a druhové rozmanitosti lesa, ale také odstranění stromů poškozených a napadených škůdci a chorobami. Zpracováním dřeva se dlouhodobě zabývá pila Mayr-Melnhof Holz Paskov.
Těžba dřeva. Ta v Moravskoslezském kraji probíhá vždy v souladu s platnými legislativními předpisy a strategií trvale udržitelného hospodaření v lesích převážně v Jeseníkách a Beskydech, kde se nachází větší množství kalamitního dříví. „Kulatinu odebíráme od smluvních partnerů státního podniku Lesy České republiky a soukromých vlastníků z moravskoslezského regionu, ale i ze Slovenska nebo jihu Polska," říká Tomáš Müller, nákupčí kulatiny z paskovské pily. Stromy – v naprosté většině se jedná o smrky – se ještě v lese nařežou na délku tři až pět metrů a roztřídí se podle kvality. Následuje jejich doprava nákladními auty na pilu. MayrMelnhof Holz Paskov patří ve svém oboru mezi největší v Evropě. Ve Staříči na Frýdecko-Místecku funguje od roku 2003 a v současné době zaměstnává přes 300 lidí.
Prvním krokem v rámci zpracování kulatiny je tzv.
přejímka. Podle aktuálních skladových zásob jde dříví buď rovnou na třídící linku, nebo se složí a třidí se později. Pracovníci na lince smrkovou kulatinu rozdělí dle kvality a průměru, odtud pak zamíří do skladu. Hlavním produktem pily Mayr-Melnhof Holz Paskov je řezivo čili desky různé šířky. Ty se poté dle přání zákazníka expedují buď čerstvé, nebo se nechají ještě vyschnout.
Nejvyšší přidanou hodnotu pak představují desky sušené a ohoblované. „Během zpracování kulatiny vzniká také štěpka určená pro papírenský průmysl a piliny, které putují dopravníkem na peletárnu, kde se vysuší, rozmělní a vyrábí se z nich peletky," dodává Tomáš Müller. Ročně se na této pile pořeže téměř 1,5 milionu kubických metrů dřeva, denně sem přivezou až pět tisíc kubíků.
Osmdesát procent řeziva zpracovaného ve Staříči je expedováno nákladními auty a vlaky v rámci Evropy, čtvrtina celkového objemu zůstává v Česku. Zbytek putuje v kontejnerech vlakem a následně lodí do mnohem vzdálenějších destinací – například do Japonska, Jižní Ameriky nebo Afriky. „Pro představu: cesta našeho zboží do Japonska trvá zhruba šest týdnů, do severní Afriky jsme ho schopni dopravit i za deset dní," vysvětluje Roman Macura, manažer prodeje. Pila Mayr-Melnhof Holz Paskov dodává řezivo hlavně průmyslovým zákazníkům, kteří je dále zpracovávají. Finálními výrobky jsou pak například šalovací desky a nosníky, lepené nosníky pro konstrukce ve stavebnictví, palubky nebo palety.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě