Přihlásit

Petici za ochranu Čeřovky v Jičíně podepsalo přes 1000 lidí (ČTK)

Jičín 19. února (ČTK) - Stovky lidí jsou pro vyhlášení přírodní památky na území lesoparku Čeřovka v severní části Jičína. Důslednou ochranu lokality požaduje 1100 lidí, kteří podepsali od května do prosince 2018 petici na 75 petičních arších, e-petici podpořilo 33 občanů. ČTK to řekl organizátor petice Jan Šorf, který je zároveň předsedou Spolku ochránců lesoparku Čeřovka. Petici začátkem února doručil na ministerstvo životního prostředí.

"Petice Přírodní památka Čeřovka má za cíl vyhlášení Přírodní památky Čeřovka v prostoru lesoparku. Předmětem ochrany by byl polopřirozený dubohabrový les s teplomilnou květenou. Ačkoliv v lokalitě proběhly historicky parkové úpravy na lesopark, Čeřovka si zachovala přírodní charakter s celou řadou vzácných živočichů, rostlin a hub," uvedl Šorf.

Podle něj jde o dosud největší petici na ochranu životního prostředí v sedmnáctitisícovém Jičíně. "Občanům Jičína chybí vzrostlé stromy poskytující stín a na Čeřovce stále jsou. Spatřují prioritu více v zachování přírodního charakteru než v obnovení výhledu," řekl ČTK Šorf. V lesoparku je rozhledna Milohlídka. Už v minulosti se proti obnovení výhledu vyslovily desítky lidí.

Autor petice také tvrdí, že je potřeba začít vést o Čeřovce veřejnou diskusi a především zpracovat nový odborný posudek, který popíše lokalitu po všech stránkách. Dosavadní odborný posudek Agentury ochrany přírody a krajiny z roku 2016 prý není kompletní. "Je také zásadní, aby v prostoru lesoparku nebylo škodlivě zasahováno do biotopu chráněných živočichů, například odváženo mrtvé dřevo, tedy padlé kmeny, nebyly káceny dutinové stromy mimo cestu nebo v létě nebyla na Čeřovce zbytečně často sekána kopretinové louka," uvedl Šorf.

Z textu petice vyplývá, že v lesoparku bylo popsáno 11 zákonem chráněných živočichů, například čtyři druhy čmeláků, kovařík rezavý, krutihlav obecný, netopýr rezavý nebo výr velký. Vyskytují se tam i cenné rostlinné druhy a také hornina porcelanit, jedinečná svým zbarvením a strukturou. "Lokalita splňuje vrchovatě definici přírodní památky. Proto dáváme podnět na zřízení přírodní památky," uvedl Šorf.

Lesopark Čeřovka má rozlohu asi 5,4 hektaru, rozsah přírodní památky by měl vyplynout z veřejné diskuse. "Poslední dva roky se město o lokalitu příkladně stará a nechává odbornou arboristickou firmou stromy prořezávat. Zůstává otázkou, co vlastně politici v lesoparku Čeřovka chtějí," dodal.

V Jičíně vládne koalice hnutí ANO se Sdružením pro Jičín, Volbou pro město a se sdružením Za prosperující Jičín s TOP 09 a STAN. V koaliční smlouvě na období 2018 až 2022 má také podporu revitalizace lesoparku Čeřovka.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v lesích částkou...

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

Lesnictví

U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední čtyři roky je...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby