logo Silvarium tisk

Hustý kouř a plameny ohrožující desetitisíce lidí. To má za následek dlouhé období sucha v kombinaci s vypalováním lesů společnostmi, které vyrábí palmový olej v Indonésii. Katastrofa už si vyžádala oběti na životech. Současně ohrožuje unikátní přírodní ekosystémy na planetě. Nejhůře jsou zasaženy Sumatra a Borneo.

Od začátku měsíce sužují Indonésii požáry, které zasáhly plochu přes 5000 km čtverečních. Kvůli nepřístupnému terénu se plameny stále nedaří uhasit. Hasičské práce komplikuje i dlouhé období sucha. Podle dostupných zdrojů navíc v pralese nehoří pouze stromy, ale i spodní rašelinová vrstva, skrze kterou se oheň šíří. Situaci komplikuje i existence více ohnisek požáru. Jedná se jednu z největších ekologických katastrof 21. století.

Problémem přitom nejsou jen samotné plameny. Oheň produkuje ohromné množství kouře, který místním obyvatelům znemožňuje volně dýchat. Bylo hospitalizováno množství lidí s dýchacími problémy. Několik se jich hustým dýmem bohužel udusilo. Kouř navíc ohrožuje už i sousední státy. Hovoří se o necelých dvou desítkách obětí na životech. Desetitisíce se připravují k evakuaci.

Ekologická katastrofa přitom nespočívá pouze v devastaci rozsáhlých ploch unikátního pralesa. Ekologové také mluví o produkci CO2 v množství srovnatelném s roční produkcí emisí v Německu. To velkou měrou přispívá ke globálnímu oteplování a zhoršuje stav zemské atmosféry. Ohroženo je i několik vzácných druhů zvířat, jako jsou orangutani či tygři.

Příčinou požáru bylo pravděpodobně ilegální vypalování lesa producenty palmového oleje. Spalování vzrostlých stromů je nejrychlejší cestou, jak připravit půdu pro nové osivo. Palmový olej je základní surovinou množství běžně dostupných potravin, ale i kosmetiky nebo čisticích prostředků. Jeho příznivá cena je však vyvážena negativními dopady na naše zdraví. Podle Greenpeace pokrývají palmové plantáže přibližně 15 milionů ha indonéské půdy. Způsobení ničivého požáru je tak další zbraní v rukách odpůrců využívání palmového oleje a kácení deštných lesů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě