Přihlásit

Péče píseckých lesníků je příkladná (Písecký deník)

Podtitulek: Certifikace je velkým závazkem pro vlastníky lesa
Autor: Pavel Hubka
Rubrika: Zpravodajství písecka

Písek/Společnost Lesy města Písku má za sebou už druhou úspěšnou certifikaci, tedy posouzení nezávislými odborníky, že společnost hospodaří ve svěřených lesích trvale udržitelným způsobem. První kolo se uskutečnilo před pěti léty, druhé skončilo nedávno a obě prověrky potvrdily nejvyšší možnou kvalitu hospodaření.
"Certifikace dokládá, ale také zavazuje vlastníka, že svoje lesy nezlikviduje, ale udrží je nejméně v takovém stavu a rozloze, jako dosud. To je právě obsaženo ve slovech trvale udržitelné hospodaření. Rovnocenně se tu pak uplatňují tři aspekty: ekologický, ekonomický a sociální, zakotvené v šesti hlavních a devětadvaceti dílčích kritériích," vysvětil ředitel Městských lesů Písek Jiří Procházka.

Vzhledem k vývoji lesa i občasné výměny hospodářů se certifikát každých pět let obnovuje. Součástí rozsáhlé prověrky není jen dodržování lesního zákona, poměr vytěženého dřeva a zalesněné plochy, případně správnost výchovných zásahů, ale také ochrana pozemků, zalesňování nelesních půd, množství a kvalita takzvaných lesních zdrojů, tedy nejen dřeva , ale i nejrůznějších plodů a nerostných surovin, pokud se těží.
Kontroluje se také používání chemických přípravků k hubení škůdců, či vápnění pro zmírnění půdní kyselosti, pokud je zapotřebí.

Velký důraz je kladen na péči o genetický materiál, tedy zachování původních dřevin z té které lokality. Laicky řečeno, aby se třeba nevysazoval na Písecku smrk pocházející ze semen stromů v Krkonoších. Kontroluje se však i bezpečnost práce a vzhledem k tomu, že spoluúčastníkem certifikace jsou odbory, jedna z otázek se týká i zajištění práv zaměstnanců.
"Vlastník lesa o certifikaci žádá, neobnovuje se automaticky. Význam tkví nejen v uznání dobrého hospodaření, ale řada dřevozpracujících firem už při nákup dřevní hmoty certifikaci požaduje," dodal ředitel Procházka.

Certifikace je důležitou podmínkou úspěšného obchodu se dřevem. Velcí zpracovatelé, kteří třeba dřevo exportují, tak dokazují, že nenakoupily od vlastníků, kterým jde jen o zisk bez ohledu na další existenci lesa, nebo dokonce že jde o dřevo z nelegálních těžeb.
Smyslem je v tomto případě také kontrolovat pohyb dříví od skácení až po předání konečnému zákazníkovi.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nedělní vichřice způsobila v lesích škody menší než Sabine

Nedělní vichřice způsobila v lesích škody menší než Sabine

Lesnictví

Aktualizováno 25. 2. Vichřice, která v neděli 23. 2. a v noci na 24. 2. zasáhla Českou republiku, nadělala v lesích státního podniku Lesy ČR...

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Lesnictví

Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Materiál se věnuje nejen...

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Lesnictví

Jaký je aktuální rozsah kalamity u Lesů České republiky, jaká bude strategie ochrany lesa v letošním roce nebo jak bude vypadat lesnické i ekonomické hospodaření...

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Lesnictví

16. valná hromada Komory soukromých lesů SVOL, která se konala ve čtvrtek 13. února 2020 v Jihlavě, znovu otevřela aktuální témata, která z pohledu soukromých...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby