Přihlásit

Péče lesníků je příkladná (Prachatický deník)

Podtitulek: Certifikace je velkým závazkem pro vlastníky lesa
Autor: PAVEL HUBKA
Rubrika: Mikroregion prachaticka

Písek/Společnost Lesy města Písku má za sebou už druhou úspěšnou certifikaci, tedy posouzení nezávislými odborníky, že společnost hospodaří ve svěřených lesích trvale udržitelným způsobem. První kolo se uskutečnilo před pěti léty, druhé skončilo nedávno a obě prověrky potvrdily nejvyšší možnou kvalitu hospodaření.
"Certifikace dokládá, ale také zavazuje vlastníka, že svoje lesy nezlikviduje, ale udrží je nejméně v takovém stavu a rozloze, jako dosud. To je právě obsaženo ve slovech trvale udržitelné hospodaření. Rovnocenně se tu pak uplatňují tři aspekty: ekologický, ekonomický a sociální, zakotvené v šesti hlavních a devětadvaceti dílčích kritériích," vysvětil ředitel Městských lesů Písek Jiří Procházka.

Vzhledem k vývoji lesa i občasné výměny hospodářů se certifikát každých pět let obnovuje. Součástí rozsáhlé prověrky není jen dodržování lesního zákona, poměr vytěženého dřeva a zalesněné plochy, případně správnost výchovných zásahů, ale také ochrana pozemků, zalesňování nelesních půd, množství a kvalita takzvaných lesních zdrojů, tedy nejen dřeva , ale i nejrůznějších plodů a nerostných surovin, pokud se těží.
Kontroluje se také používání chemických přípravků k hubení škůdců, či vápnění pro zmírnění půdní kyselosti, pokud je zapotřebí.

Původní dřeviny

Velký důraz je kladen na péči o genetický materiál, tedy zachování původních dřevin z té které lokality. Laicky řečeno, aby se třeba nevysazoval na Písecku smrk pocházející ze semen stromů v Krkonoších. Kontroluje se však i bezpečnost práce a vzhledem k tomu, že spoluúčastníkem certifikace jsou odbory, jedna z otázek se týká i zajištění práv zaměstnanců.
"Vlastník lesa o certifikaci žádá, neobnovuje se automaticky. Význam tkví nejen v uznání dobrého hospodaření, ale řada dřevozpracujících firem už při nákup dřevní hmoty certifikaci požaduje," dodal ředitel Procházka.

Lepší obchod

Certifikace je důležitou podmínkou úspěšného obchodu se dřevem. Velcí zpracovatelé, kteří třeba dřevo exportují, tak dokazují, že nenakoupily od vlastníků, kterým jde jen o zisk bez ohledu na další existenci lesa, nebo dokonce že jde o dřevo z nelegálních těžeb. Smyslem je v tomto případě také kontrolovat pohyb dříví od skácení až po předání konečnému zákazníkovi.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR představily detaily tendru 2020+

Lesy ČR představily detaily tendru 2020+

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí v pondělí 23. 9. tendr 2020+ na lesní práce a prodej dříví. Vezme v něm ohled na současnou mimořádnou...

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Lesnictví

Lesnicko-dřevařská komora (LDK) zahájila svou činnost v roce 2014. Hlavní poslání komory bylo definováno jako hledání společných komplexních řešení problémů celého lesnicko-dřevařského sektoru. Od června...

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 17. 9. Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou 13. 9. schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla pro...

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Lesnictví

Aktualizováno 12. 9. 12:00 hod. Sněmovna o novele lesního zákona rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč dnes schvalování novely nedokončila, byl hlavně spor o...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby