logo Silvarium tisk

PRŮHONICE Jedním z výletních cílů v okolí Prahy je Průhonický park, který patří mezi památky UNESCO. Rozsáhlý park založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca, dnes jej spravují vědci z Akademie věd. Letos v něm otevřeli nové centrum pro návštěvníky. V něm mohou příchozí zjistit, co třeba zrovna v areálu kvete. „Díky deštivému počasí se do půdy alespoň částečně vrátila potřebná vláha a rostlinám se tak daří lépe," vypráví v rozhovoru správce parku Jiří Šmída. Správce potvrzuje, že déšť pomohl, přesto se v parku stále potýkají s kůrovcem.

Co je v novém návštěvnickém centru k vidění?

Naše návštěvnické centrum má za cíl přiblížit celý areál Průhonického parku a zámku, který je Národní kulturní památkou a památkou UNESCO. Na zámku sídlí Botanický ústav AV ČR, který je majitelem a správcem Průhonického parku a má tady vědecké pracoviště.

Původně se mělo otevírat v březnu, ale koronavirus vám to přerušil. Co jste dělali v té době, kdy byl park zavřený?

Neměli jsme úplně zavřeno, jako třeba botanické nebo zoologické zahrady. Park byl otevřený pro místní obyvatele a pro lidi, kteří měli celoroční permanentky, abychom jim umožnili zdravotní procházky, jak vláda doporučovala při pandemii. Menší návštěvnický provoz tady byl a my se snažili situaci využít k činnostem, které jsou v plném provozu pro návštěvníky nepříjemné nebo omezující. Upravovali jsme cesty, obnovovali lavičky, dělali jsme výsadby nových stromů. Porosty, které jsme káceli kvůli kůrovci, jsme nahradili novými výsadbami. To je činnost, při které je nutný intenzivnější pohyb větší mechanizace, což není v běžném provozu parku úplně optimální, zejména kvůli vysoké prašnosti a hluku.

Celý článek najdete v MF Dnes.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě