Přihlásit

Pařík: Vyvážíme levně obrovský objem dřeva, je hřích ho nevyužít. Obnova lesů bude za miliardy (info.cz)

Jednou z příčin současné kritické situace českých lesů může být podle odborníků paradoxně i odtažitý vztah Čechů ke dřevu. Místo toho, aby Češi podobně jako Skandinávci, Němci nebo Rakušané větší část vytěženého dřeva zpracovali a uplatnili doma, vyvážejí ho v surové podobě do zahraničí. Místopředseda Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků ČR Tomáš Pařík v rozhovoru pro INFO.CZ vysvětluje, proč vlastně dnes české dřevo končí v „čínských kontejnerech" a jak může vývoz této důležité suroviny v nezpracované podobě ovlivnit do budoucna české lesy.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+10 # Rensa 2019-09-17 21:46
„Vlastníci lesa se dlouhodobě spokojili se zahraniční poptávkou a o domácí spotřebu se nestarali.“
Na všechny lesy máme více než 50 let LHP, posledních 20 let LHP a LHO, z nich se každoročně dělají souhrnné plány či Zelené zprávy. Ví se, kolik je podle dřevin na zásobách, kolik přirůstá, kolik je etát a kolik se těží, kolik bude možné těžit za 10, 20, 30 let. K tomu první a druhá inventarizace, podle kterých je v lesích dřeva výrazně víc, stejně tak víc přirůstá a vyšší jsou těžební možnosti. A také se ví, jaká je domácí spotřeba dřeva a výrobků z něho a kolik činí přebytek. To vše se ví.
Přesto stát radši vyvlastní bonitní půdu pro stavbu nové automobilky zahraničního investora, pro kterou většinu surovin musíme dovézt, než aby podpořil alespoň základní zpracování dlouhodobě obnovitelné domácí suroviny. Aby se mohla vyvážet alespoň nějaká přidaná hodnota.
Jenže, chce to vůbec stát?
+12 # schutzmeister@iex.cz 2019-09-17 12:17
Jasně, a vyvážíme taky obrovský kvanta škodovek, elektriky, mlíka nebo piva. A mohli by jsme si to vychlastat sami, ne ?
Co je na tom tak špatnýho, když jsme exportní zemí pro dřevo ? Saudi vyváží ropu a taky jim to nepřijde divný. To sou úvahy.
Tisícovka za kontejner je málo ? Za kůrovce myslím nikdy nikdo nedal víc jak patnáct set. Nesrovnávejme loupačku s KPZ.
To, že velkým firmám chybí obchodní kontakty, a v ničem jiným to není, aspoň trochu hraje roli to, že se necítí jako exportní firmy. Ale to s českým etátem vždy budeme, není důvod proč dříví neprodat do asie či afriky. Nebo blízký východ, tam nemaj ani klacek. Kdopak tam má zastoupení, což ? LČR ? Nebo lesnická jednota ?
A s bukem je to jak ? Kolik je etát a kolik se těží ? V německu ho do těch kontejneru nakládají už aspoň pět let. Tady se čeká, jak se to vyvrbí.
A zmiňované příkladné země švédsko, rakousko a německo jsou ve dřevu ryze exportní země. Taky tam nebydlí každej ve srubu. Zvlášť ne v bukovým.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

WOODTEC 2020 se bude konat od 21. do 23. října

WOODTEC 2020 se bude konat od 21. do 23. října

Komerční zpráva

Na základě výsledku proběhlého výběrového řízení Svazu výrobců a dovozců dřevozpracujících strojů a zařízení bylo pro konání národní oborové výstavy dřevozpracující techniky vybráno Výstaviště Brno...

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby