Přihlásit

Páralův plán: meditační zahrada v Českém lese (MF Dnes)

Datum: 02.11.2007
Autor: (ČTK)
Rubrika: Kraj Plzeňský

Přimda - Obrovskou meditační zahradu, založenou na kráse místní přírody, by rád vytvořil na území Chráněné krajinné oblasti Český les její patron - spisovatel Vladimír Páral. Ač se narodil v Praze a dlouho žil v severních Čechách, krása panenské přírody na pomezí Tachovska a Domažlicka ho prý okouzlila.

"Jsou tu skály, starobylá zřícenina Přimda, říční nivy, pár skal, ty správné stromy, palouky a lesy. Je to líbezná krajina, která skrývá i pár jizev po vesnicích, které zanikly po odsunu německého obyvatelstva," říká Vladimír Páral.

Spisovatel se včera v Přimdě zúčastnil slavnostního zahájení provozu nové budovy správy Chráněné krajinné oblasti Český les, která vznikla před dvěma roky a je nejmladší v zemi.

"Krásu zdejší krajiny si musí najít každý sám," říká Vladimír Páral. Sám by prý o ní nejraději moc nemluvil, aby sem nejezdilo příliš mnoho autobusů s turisty, žertuje spisovatel.

Páral plánuje, že by v Českém lese postupně v průběhu let pomohl vytvořit velkou přírodní meditační zahradu, jakých jsou údajně po celém světě tisíce. "Tady to jde, je tu ta možnost -aby tam byla hora, údolí, výhledy a západy, to je nádherná představa," prohlašuje Páral.

Součástí zahrady by podle Páralových představ byly velmi jednoduché až strohé stavby z přírodních materiálů bez jediného hřebíku - altány a mosty, které nikam nevedou. "Bude to ovšem potřebovat velkou podporu veřejnosti, ale bylo by to něco naprosto krásného," prohlašuje známý spisovatel.

Ta myšlenka ho prý velmi láká. "Už v minulosti jsem obkroužil náhrdelníkem vyhlídek, památných míst a pomníčků Mariánské Lázně a Karlovy Vary," připomíná Vladimír Páral projekt, jehož byl protagonistou.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Komerční zpráva

Šestnáctý ročník veletrhu WOODTEC, který se měl uskutečnit od 21. do 23. října 2020 na brněnském výstavišti, se v letošním roce konat nebude. Na zrušení...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Lesnictví

Je příliš pomalá proměna smrkových monokultur hlavním důvodem, proč stále bojujeme s kůrovcem? Hlavními hosty diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce na toto téma...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby