Přihlásit

Páralův plán: meditační zahrada v Českém lese (MF Dnes)

Datum: 02.11.2007
Autor: (ČTK)
Rubrika: Kraj Plzeňský

Přimda - Obrovskou meditační zahradu, založenou na kráse místní přírody, by rád vytvořil na území Chráněné krajinné oblasti Český les její patron - spisovatel Vladimír Páral. Ač se narodil v Praze a dlouho žil v severních Čechách, krása panenské přírody na pomezí Tachovska a Domažlicka ho prý okouzlila.

"Jsou tu skály, starobylá zřícenina Přimda, říční nivy, pár skal, ty správné stromy, palouky a lesy. Je to líbezná krajina, která skrývá i pár jizev po vesnicích, které zanikly po odsunu německého obyvatelstva," říká Vladimír Páral.

Spisovatel se včera v Přimdě zúčastnil slavnostního zahájení provozu nové budovy správy Chráněné krajinné oblasti Český les, která vznikla před dvěma roky a je nejmladší v zemi.

"Krásu zdejší krajiny si musí najít každý sám," říká Vladimír Páral. Sám by prý o ní nejraději moc nemluvil, aby sem nejezdilo příliš mnoho autobusů s turisty, žertuje spisovatel.

Páral plánuje, že by v Českém lese postupně v průběhu let pomohl vytvořit velkou přírodní meditační zahradu, jakých jsou údajně po celém světě tisíce. "Tady to jde, je tu ta možnost -aby tam byla hora, údolí, výhledy a západy, to je nádherná představa," prohlašuje Páral.

Součástí zahrady by podle Páralových představ byly velmi jednoduché až strohé stavby z přírodních materiálů bez jediného hřebíku - altány a mosty, které nikam nevedou. "Bude to ovšem potřebovat velkou podporu veřejnosti, ale bylo by to něco naprosto krásného," prohlašuje známý spisovatel.

Ta myšlenka ho prý velmi láká. "Už v minulosti jsem obkroužil náhrdelníkem vyhlídek, památných míst a pomníčků Mariánské Lázně a Karlovy Vary," připomíná Vladimír Páral projekt, jehož byl protagonistou.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesnictví

Strategii rozvoje Lesů České republiky od 1. září 2019 do 31. prosince 2024 zveřejnil 6. 1. státní podnik na svých webových stránkách. Dokument stanovuje základní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby