Přihlásit

Otevřený dopis řediteli odboru hospodářské úpravy a ochrany lesů MZe (Horácké noviny)

Dobrý den pane řediteli, nedá mi to a musím reagovat kvůli návrhu opatření obecné povahy, které Váš odbor na MZe vydal 14.9. tohoto roku. Musím přiznat, že zákon o lesích dává státní správě možnost takové opatření vydat. Má to ale jedno velké ale. Ten samý zákon také nařizuje státní správě kontrolu a dohled nad hospodařením v lesích.

Problém kalamity kůrovce nevznikl letos o prázdninách. První známky kalamity na Vysočině byly patrné na přelomu srpna a září 2015. Byly patrné i laické veřejnosti. Co dělala státní správa od té doby? Co dělala celý rok 2016, kdy byly další tři generace lýkožrouta, co dělala letos? V současné době vylétává třetí generace. Reálně hrozí odlesnění převážné většiny katastrálního území naší obce.

Můžete obyvatelstvu sdělit, kolik správních řízení a kolik sankcí ve vztahu ke kůrovci státní úředníci za uvedená období vydali v území ORP Třebíč a ORP Jihlava? A můžete to rozdělit dle úrovní státní správy na ORP, na kraj a na centrální orgány?

V roce 1991, když mi LS LČR Jihlava vrátila lesy, tak v chráněné přírodní památce Habří byly dva přestárlé smrky napadené typografem. Šel jsem, tehdy ještě jako vlastník lesa, na státní správu lesů na tehdejší tuším ještě ONV v Třebíči a na chodbě potkal pana Ing. Petra Bureše (domnívám se, že to není jenom shoda jmen s Vámi). Na můj dotaz, jestli je mohu pokácet, pan inženýr začal otvírat dveře jednotlivých kanceláří na poschodí ŽP a hlasitě všem oznamoval, že v Habří řádí kůrovec. Opakuji, byly tam napadeny dva stromy.

Dnes se běžte podívat cca půl kilometru na severozápad od Habří, nebo se jděte podívat do údolí dolního toku řeky Brtnice. Jakými slovy to budete komentovat? Absolutní diletantství!!! Co dělali úředníci, zodpovědní za státní správu lesů? Kdybyste konali, tak by dnes nebyla situace tak katastrofi cká a možná by vás opravňovala vydat výše uvedené opatření. Vy, státní úředníci placeni z našich daní jste nekonali. Svoji nečinnost dnes nahrazujete opatřením, které zavádí kolektivní vinu a kolektivní trest. Kolektivní vina a trest byly použity v poválečném šílenství k vyhnání Němců. Celý demokratický svět to odsoudil a náš stát ústy ústavních činitelů se Němcům omluvil. Kdo se bude omlouvat za Vaše rozhodnutí?

Zákon o lesích hovoří jasně: vlastník přednostně musí zpracovat nahodilou těžbu. A je úplně jedno, jestli je to vlastník s jedním hektarem lesa, nebo stát, který vlastní polovinu všech lesů v ČR. Od Aše až po Nový Hrozenkov státní lesy vlastní jeden vlastník - stát. Lesní zákon nemluví o žádných lesních správách, nebo lesních závodech LČR. Zástupce státu jako vlastníka může a dle zákona musí operativně přesunout nasmlouvanou techniku na kůrovce i bez Vašeho opatření. To samé musí udělat drobní vlastníci. Vaše opatření pouze přenáší dopady diletantů v lesním hospodářství na pečlivé a svědomité vlastníky lesa.

Abych nevolal jenom po represi, mám ještě jeden dotaz. Proč stát třeba nenechal vyrobit feromonové lapače? Nestálo by to majlant, kdyby výrobu zadal do některé české lisovny plastů a lapače včetně feromonu rozdal vlastníkům. Odměnou by mohl třeba požadovat týdenní hlášení o výskytu kůrovce v lapačích na jednoduchém portálu. Opět ani tady nic.

Nehledejte za mojí kritikou nějaké mé osobní zájmy. Můj zájem je žít v právním státě a určitě nejsem sám, bez právního státu je vše marnost. Chci žít ve státě, kde státní úřednictvo plně a bez výhrad dodržuje veškerá legislativní ustanovení a je příkladem všem daňovým poplatníkům v budování právního povědomí. Nechci a nebudu žít ve státě, kde stádní šlechta líže smetanu a z poddaných si dělá rukojmí. Kvůli tomu jsme v listopadu 89 klíči nezvonili. Podruhé již zvonit nebudu, stejnou chybu dvakrát dělá jenom pitomec. A že to takhle již dál nejde, je na bíle dni!

Jaromír Křivánek starosta obce Horní Smrčné

Komentáře   

0 # Pavel Boucký 2017-09-25 10:06
Nevím, ale zdá se mi, že u autora vidím hlavně nepochopení současné situace. Aktuální stav kůrovcové kalamity má podle mne mnohem hlubší příčiny a bude mít i mnohem hlubší následky, nebo v to alespoň doufám. Tady nejde o restrikce a usilovný boj proti čemukoliv včetně kůrovce tam, kde v podstatě efektivně bojovat a zvítězit nejde.Tady jde o celkovou změnu směrování lesů. Aktivní ochranná a obranná opatření při daném vývoji klimatických podmínek mohou šíření kůrovce zpomalit, ale neodstraní prvotní příčinu a tou brouk prostě není. Je třeba kalamitu brát nikoliv jako hospodářský průšvih, ale jako vcelku přirozený krok vývoje lesních ekosystémů za daných neovlivnitelnýc h podmínek.
+14 # hirschmann 2017-09-22 13:51
Dobrý den,zde jako obvykle státní správa zaspala a nekonala..vždyť jsou to jen "úředníčci", kteří čekají na pokyn,oni sami nekonají..bohuž el pro náš stát a lesy.Kde je Lesnická inspekce,proč nejsou venku,co dělá UHUL? / ti počítají kolik je suků na borovicích přes GPS ,aby dřevozpracující průmysl věděl,jak sukaté dřevo bude/ :lol:

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) vyzvalo ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), aby požádal vládu a Sněmovnu o peníze na úhradu...

Čti dál
Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Lesnictví

Rozsáhlý rozhovor redakce Lesnické práce s Josefem Vojáčkem se uskutečnil jen dva týdny po jeho nástupu do čela podniku. Odpovědi ukazují realistické hodnocení současné situace...

Čti dál
MZe vydalo metodiku obnovy lesa po kůrovcové kalamitě

MZe vydalo metodiku obnovy lesa po kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů zveřejnilo první etapu Generelu obnovy lesních porostů po kalamitě. Jde o metodiku, která obsahuje souhrn...

Čti dál
Zajímavosti ze stavby dřeva

Zajímavosti ze stavby dřeva

Dřevařství

Dřevo je jednou z nejvýznamnějších obnovitelných surovin. Díky svému vzhledu, snadné dostupnosti, jednoduché opracovatelnosti a jeho vlastnostem, se využívá pro široké řady aplikací. Vlastnosti dřeva...

Čti dál

19°C

ČR - aktuální počasí

Breezy

Vlhkost: 32%

Vítr: 40.23 km/h

  • 15 Říj 2018 21°C 12°C
  • 16 Říj 2018 21°C 10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby